آیا از دلایل سوختن متعدد موتورها و توقفات ناخواسته در کارخانجات آرد مطلع هستید؟

در گفتگو با مديرعامل شرکت آتی کنترل مطرح شد؛

ولی اله عباسیان دارای لیسانس الکترونیک و فوق لیسانس مدیریت سیستم و بهره وری ازدانشگاه خوارزمی کرج فعالیت خود را در حوزه صنعت از کار با PLC های زیمنس آغاز نمود و در رشته برق و اتوماسیون صنعتی درصنعت قطعات خودرو به مدت ۶ سال کسب تجربه کرد. وی از سال ۸۲ که بصورت اتفاقی با شرکت آرداران آشنا شد و برای نصب ماشین آلات به استخدام این شرکت درآمد به مدت ۸ سال دراین شرکت فعالیت نمود و درسال ۱۳۸۹ با تاسیس شرکت آتی کنترل به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در طراحی، ساخت و راه اندازی اتوماسیون صنعتی با PLC و مانیتورینگ زیمنس در صنعت ذخیره غلات بصورت کاملا هوشمند، وارد بازار بزرگ کارخانجات آرد شد. این شرکت از سال ۹۰ عملا نصب ماشین آلات صنعتی و بخصوص سیلوهای ذخیره غلات و نصب ماشین آلات آسیاب گندم را نیز به خدمات خود افزود. گفتگوی ما را با مهندس عباسیان مدیر عامل این شرکت می خوانید.

وی در ابتدا با اشاره به بازدیدهای متعددی که از کارخانجات آرد داشته، گفت: اکثر شرکتهای تولید آرد از یک سیستم اتوماسیون یک پارچه و کنترل هوشمند پروسه تولید بهره نمی برند. لذا سوختن متعدد موتورها، توقفات ناخواسته و بدون برنامه ریزی خط تولید، ناشی از نبود یک سیستم کنترل یک پارچه، عملا هزینه هایی هستند که مالک خط تولید آنها را پرداخت می کند. در بازدید های من از کارخانه ها، بعضی از آنها اشاره می کنند که دارای PLC و مانیتورینگ پروسه تولید هستند. ولی بعد از بررسی مشخص می شود، عملا یک گرافیک نمایشی بدون کنترل هوشمند پروسه تولیدوبدون کنترل وضعیت ها و ظرفیت های نقاط مختلف فرایند تولید را دارند. از آنجا که خطوط تولید آرد، یک فرایند تولیدی پیوسته می باشد. داشتن کنترل دقیق روی فلوی تولید اهمیت بسزایی دارد و باید برای داشتن تولید ناب، حتما پروسه تولید را بصورت کاملا هوشمند دقیقا کنترل کرد.
مدیرعامل آتی کنترل در بیان تعریف روش تولید ناب (lean production) اذعان داشت: تولید ناب درواقع با تکیه بر کاهش ضایعات (ازنظرمقدارو زمان تولید) وحذف هرفعالیت بدون ارزش افزوده مانند (جابجایی و انتقال) باکاهش هزینه ها، سود شرکت را افزایش می دهد. امروزه این روش تولید درکشورهای پیشرفته مانند ژاپن و آمریکا مورد توجه ویژه قرارگرفته است. شما با یک بازدید و تحقیق کوچک در کارخانه های تولید آرد با اتلاف شدید منابع بواسطه محدودیت ابزار و امکانات انبارش مواد اولیه (گندم) و انبارش تولید و عدم فروش به موقع روبرو می شوید. اتلاف انرژی در این کارخانه ها خود یک مقوله پیچیده دیگراست.

تشدید اتلاف انرژی در پی استفاده از موتورها و قطعات ارزان قیمت با بازده ای پایین

این فعال عرصه صنعت در بیان مشکلات کارخانجات آرد به ظرفیت تولید آسیاب های کشور نسبت به مصرف که بیش از دو برابر می باشد، اشاره کرد و گفت: تقریبا هیچکدام از کارخانه ها با ظرفیت اسمی کار نمی کنند و اغلب آنها با نصف ظرفیت اسمی فعال هستند لذا عملا نمی توانند به سود لازم برسند چرا که بخش عمده ای از هزینه های ایشان ثابت است.
در این میان یکی از مواردی که باعث بالا رفتن بهره وری و کارایی کارخانه های آرد می شود، پیوسته کارکردن کارخانه حداقل بمدت یک هفته می باشد. دراین صورت اتلاف منابع کارخانه به حداقل رسیده و بهره وری و سود بالا می رود. از آنجا که کارخانه ها مجبورهستند یک شیفت کاری کارکنند لذا خود بخود اتلاف منابع آنها افزایش چشم گیری دارد. از طرفی با توجه به بازدیدهای من از کارخانه های متعدد تولید آرد بسیاری از کارحانه ها بخصوص در شهرستانها دارای امکانات و ماشین آلات مناسب دربخش نگهداری، اختلاط گندم (بسیارمهم)، نم زنی مناسب ودیاگرام کارآمد برای بهره وری وکارایی بالا نیستند. همچنین سعی به استفاده از موتورها و قطعات وماشین آلات ارزان قیمت با بازده ای پایین دارند که عملا اتلاف انرژی را تشدید می کنند. لذا این موارد نه تنها موجب می شود کارخانه ها سود ده نباشند، بلکه باعث کاهش چشمگیرکیفیت محصولات و راندمان فرآیند نیز می شود. به دلایل فوق و البته برخی دلایل دیگر کارخانجات آرد از موقعیت های بوجود آمده در منطقه برای صادرات آرد و محصولات وابسته به آن، حداکثر بهره را نبرده اند.

اجرای بیش از ۵۰ پروژه در سراسر کشور

وی در خاتمه ضمن یادآوری اجرای ۵۰ پروژه سنگین و سبک در کشور به بیان مهمترین پروژه های این شرکت پرداخت که موارد زیردر صنایع غذایی و با شرکت های صاحب نام و برندهای مطرح در ایران انجام شده است.
صنایع غذایی مانا، نصب و راه اندازی کارخانه آرد مانا یکی از کاملترین و مجهزترین کارخانه های آرد ایران
صنایع غذایی گلستان، بیش از ۵ پروژه نصب سیلوهای فلزی نگهداری برنج،بوجاری غلات، طراحی و ساخت سیستم اتوماسیون و مانیتورینگ هوشمند برای ذخیره برنج درشمال، نصب سیستم الکتریکال نودل کیان باداس گلستان در تهران و طراحی، ساخت و نصب سیستم اتوماسیون فراوری پسته درتهران.
باطری سازی صبا مربوط به وزارت دفاع بعنوان پیمانکار فرعی جهت ساخت و نصب تابلوهای ولتاژ متوسط، سرویس و نصب بیش از۶ دستگاه ترانسفورماتور۱۰۰۰ کیلو ولت آمپرو راه اندازی آن
نصب سیلوهای غلات و ماشین آلات شرکت کوثرخزل الوند و همچنین طراحی، ساخت و راه اندازی سیستم اتوماسیون و مانیتورینگ کاملا هوشمنداین پروژه در فیروزان همدان
طراحی، ساخت و نصب سیستم کنترل و اتوماسیون آرد گندم تبریز
طراحی و ساخت تابلوهای توزیع و کنترل کاملا هوشمند صنایع غذایی آرین درکرج
شایان ذکر است اجرای بخش هایی از سیلوهای فلزی ۱۲۰ هزارتنی رباط کریم تهران، سیلوهای ۷۰ هزار تنی خلیج فارس تهران، سیلوهای فلزی آرد ستاره کردان، سیلوهای ذخیره گندم ۷۰ هزارتنی تربت جام، سیلوهای فلزی ۲۰۰ هزارتنی روغن نوید خلیج فارس (نصب ۲۴ دستگاه سیلوی فلزی)، نصب سیلوهای فلزی و سیستم الکتریکال بحار تجارت درمنطقه آزاد چابهار، سیلوهای فلزی الهام بیسان در بندر انزلی، نصب و راه اندازی سیستم الکتریکال تک نان جنوب، نصب و راه اندازی سیستم الکتریکال شرکت مرغک درابیک، اتوماسیون سیلوهای آردگندم تبریز، طراحی و ساخت تابلوهای کنترل هوشمند و تابلوهای توزیع خط بوجاری روغن کشی کنجد در یزد، و بسیاری موارد دیگر از جمله مهمترین پروژه های این شرکت است.

قبلی سرمقاله شماره 15
بعدی گذري بر کليدهاي تکنولوژيکي آسياب پساميل

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.