آیا در تولید ماکارونی غنی شده از مواد شیمیایی استفاده می شود؟

رئيس واحد کنترل کيفيت، تحقيق و توسعه شرکت تک ماکارون پاسخ می دهد

شرکت تولیدی تک ماکارون با هدف ارتقاء سطح سلامت مصرف کنندگان اقدام به تولید طیف وسیعی از محصولات فراسودمند نموده است که از آن جمله می توان به ماکارونی غنی شده با ویتامین های گروه ب (۱،۲،۳)، ماکارونی حاوی روی، اسپاگتی فیبردار حاوی سبزیجات (ریحان و نعنا)، ماکارونی حاوی امگا۳، ماکارونی حاوی پروبیوتیک، ماکارونی غنی شده با ویتامین D و کلسیم، پودر کیک مولتی گرین و غلات صبحانه غنی شده اشاره نمود. در این خصوص به گفتگو با مهندس محمدرضا کریمی نژاد، کارشناس ارشد علوم و صنایع غذایی و رئیس واحد کنترل کیفیت، تحقیق و توسعه شرکت های تولیدی تک ماکارون و آرد داران پرداختیم.

محصولات فراسودمند به دور از مواد سنتزی است

وی در ابتدا با معرفی خواص تغذیه ای محصولات فراسودمند گفت: به طورکلی موادغذایی فراسودمند شبیه دیگر غذا های معمول روزانه ماست، اما هنگام مصرف علاوه بر خواص تغذی های پایه، مزایای سلامتی بخش فراوان دیگری نیز دارد که از جمله آنها کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ های سخت و مزمن است. این غذاها به هیچ وجه حاوی مواد شیمیایی سنتتیک نبوده و کاملا برگرفته از طبیعت هستند همچنین مقدار نهایی ماده ای که خصوصیات سلامتی بخش را به همراه دارد (در محصول نهایی) از اهمیت ویژه ای برخوردار است و الزاما بایستی مطابق ضوابط و مقررات ملی باشد.چرا که ترکیبات فراسودمند بایستی به میزان حداقل لازم جهت ارتقاء سلامت موجود باشد.
مهندس کریمی نژاد درباره استفاده از ویتامین D و امگا۳ در محصولات گفت: فواید سرشار اسید های چرب امگا۳ و لزوم دریافت آن ها از طریق رژیم غذایی، انگیز ه ای شد تا غنی سازی ماکارونی با این ترکیبات انجام شود که از طریق امگا۳ باعث کاهش کلسترول و تری گلیسید های خون،کاهش درد های مفاصل،پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، کاهش التهاب، استرس وتنش‌ های عصبی و افسردگی شود. همچنین مصرف محصولات حاوی امگا۳ در سلامت ذهن و چشم نقش ایفا می کنند.
به گفته وی، نتایج دومین بررسی ملی وضعیت ریزمغذی ها در ۱۱ اقلیم کشور در سال ۱۳۹۱، حاکی از کمبود ویتامین D در بزرگسالان است. به نحوی که بیش از نیمی از زنان کشور با کمبود ویتامین D مواجه اند. با بررسی مطالعات انجام شده و با استناد به دستور العمل تولید محصولات غنی شده و فراسودمند وزارت بهداشت، شرکت تولیدی تک ماکارون در جهت ارتقاء سلامت مصرف کنندگان خود تصمیم بر تولید ماکارونی غنی شده با ویتامین D3 و کلسیم گرفت. این ویتامین برای رشد استخوان ها و یاخته های استخوان ساز ضروری بوده و بدون آن استخوان ها نازک و شکننده می شوند از دیگر وظایف این ویتامین تعدیل رشد سلول ها، عملکرد عصبی و ایمنی و کاهش التهاب می باشد.
رئیس واحد تحقیق و توسعه شرکت تک ماکارون یکنواختی توزیع ریزمغذی ها درون ماده غذایی، شرایط بهینه فرآوری شامل دما و رطوبت به نحوی که ویتامین ها صدمه نبینند و بسته بندی مناسب را از موارد بسیار مهم کیفی در تولید محصولات فراسودمند عنوان و خاطرنشان کرد: در کارخانجات بزرگ با حجم تولید بیش از ۵۰۰ تن در روز، جهت توزیع کاملا یکنواخت ریز مغذی ها و ثبت سوابق تولید جهت پایش و ردیابی کیفیت محصولات از تجهیزات پیچیده و دقیقی استفاده می شود. شرکت تک ماکارون جهت توزیع یکنواخت ریز مغذی ها از دقیق ترین مخلوط کن ها با تغییرات بسیار کم و خطوط تولید ماکارونی اروپایی که شرایط خشک کردن و بسته بندی آن ها کاملا تحت نظارت است، استفاده می کند. در فرایند های تولیدمحصولات غنی شده مانند انواع ماکارونی در مسیر تولید به علت شرایط اعمال شده به محصول مانند خشک کردن، حرارت دادن، خنک کردن و همچنین مدت زمان نگهداری محصول در اثر فعالیت نور و اکسیژن بخشی از این ویتامین ها در خطر از دست رفتن و نابودی خواهند بود. بنابراین مقادیر درج شده ریزمغذی روی برچسب محصولات ماکارونی کاملا دقیق و محاسبه شده بوده و با احتساب مقادیر ضایعات طی فراوری، نگهداری وبسته بندی می باشد.

ویتامین های مورد نیاز برای ماکارونی فراسودمند از کدام کشور ها وارد می شود؟

وی در خاتمه یادآور شد: شرکت تولیدی تک ماکارون همواره جهت تامین مواد اولیه خود معتبرترین شرکت ها را مد نظر قرار داده است. به همین دلیل ویتامین های مورد نیاز جهت محصولات فراسودمند نیز از شرکت DSM کشور هلند و سوییس خریداری می شود. شرکت DSM پیشرو در تولید ویتامین، کاروتنوئید و آنزیم در سراسر دنیا می باشد. لازم به ذکر است که تمام مواد اولیه وارد شده از کشور های مختلف دنیا، از مسیر ارزیابی های اداره نظارت بر غذا و دارو عبور کرده و کنترل های لازم به طور کامل صورت می گیرد.

قبلی سرمقاله شماره 7
بعدی ازجايگاه سم شناسي در کشت گندم و توليـــد نان بيشتر بدانيد

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.