آیا استان تهران در فصل خرید گندم با کسری مواجه خواهد شد؟

عضو هیئت مدیره و معاونت بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک پاسخ می دهد

زمان خرید تضمینی گندم منطقه یک، طبق سال های گذشته از نیمه دوم خردادماه آغاز شد و این روند تا نیمه اول مردادماه ادامه دارد. بر اساس پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی مقرر است حجمی معادل ۱۸۰ هزار تن گندم در منطقه یک تولید و خریداری شود. فصل خرید تضمینی گندم کنونی به دلیل شرایط جوی و بارندگی های ابتدای سال با تاخیر اندکی آغاز شد و هم اکنون ۱۱ مرکز خرید در مناطق مختلف متمرکز هستند و آمادگی خرید گندم از کشاورزان را دارند.

عباس ارشدی، سرپرست معاونت بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک پیرو مطلب فوق در گفت و گو با نشریه نگاشته، در خصوص آمار به دست آمده از حجم خرید گندم منطقه یک، بیان داشت: بر اساس گزارش شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک حجم گندم خریداری شده تا تاریخ ۴ تیرماه ۹۸ معادل ۸۲ هزار و ۵۰۰ تن بوده است که نسبت به زمان مشابه آن در سال های گذشته درصد اندکی کاهش یافته است اما پیش بینی می شود که با آغاز فصل خرید از مناطق شمالی شامل شهریار و بهارستان، حجم گندم قابل توجهی خریداری می شود و جبران کسری خواهد شد.

وی در ادامه در ارزیابی کیفیت گندم خریداری شده، افزود: بر طبق گزارش سازمان غله از بررسی معیارهای کیفی گندم های خریداری شده، کیفیت مطلوبی گزارش شده است و میزان رطوبت، افت و میزان سن زدگی درصد متعادلی بوده است. لذا رضایت کیفی از جهت گندم های خریداری شده حاصل شده است که در جهت مصارف استان تهران استفاده خواهد شد. از سوی دیگر برای خرید دانه های روغنی ازجمله کلزا، دو مرکز خرید واقع در سیلوی ورامین و مجتمع امین زاده در استان تهران دایر شده است که تابه حال ۶۹۴ تن خریداری شده است.

ارشدی خاطرنشان کرد: مراکز خرید بر مبنای مراکز تولیدکننده گندم که دارای تولید گندم بیشتری هستند، جهت پیشگیری از پرداخت کرایه حمل از سوی کشاورزان انتخاب می شوند تا دسترسی با سهولت بیشتر و کمترین هزینه صورت گیرد. همچنین شرایط فیزیکی محل خرید و تجهیزات به کار رفته جهت نگهداری از گندم از معیارهای انتخاب مرکز خرید بوده است. در فصل خرید کنونی ۴ به عنوان عاملین تشخیص از سوی شرکت غله در هر یک از مراکز خرید مستقر هستند و به نظارت بر امر خرید می پردازند.

وی با بیان اینکه تولید گندم استان تهران به عنوان یک استان مصرف کننده، نمی تواند کفاف مصرف سالانه آن را بدهد، گفت: برای مثال در سال گذشته ۱۶۰ هزار تن گندم خریداری شد این در حالی است که این میزان کفاف مصرف یک ماه استان تهران است لذا مابه تفاوت آن از مراکز ذخیره سازی دیگر استان ها وارد می شود. خوزستان، اردبیل، کرمانشاه، مرکزی، کردستان، همدان، گلستان، فارس، ایلام، لرستان، آذربایجان غربی و شرقی، زنجان، قزوین ازجمله استان هایی است که گندم مورد نیاز استان تهران از مراکز ذخیره سازی آن ها تامین می شود.

ارشدی در خصوص ارزیابی عملکرد سامانه سبوس، اذعان داشت: سامانه خرید سبوس استحصال از گندم بر اساس تصمیم سازمان جهاد کشاورزی در استان ها مستقر شده است. کارخانجات دریافت کننده گندم موظف اند سبوس استحصال از گندم را به اتحادیه و تعاونی های دامداری و مراکزی که مواد اولیه آن سبوس است، تحت این سامانه با قیمت ۸۴۰ تومان اهدا نمایند. عملکرد این سامانه از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت، شرکت غله و خدمات بازرگانی و سازمان جهادکشاورزی به عنوان متولی این طرح کنترل می شود که از زمان اجرای این طرح گزارش ها از عملکرد مطلوب این طرح خبر داده اند.

سرپرست معاونت بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک، در خاتمه یادآور شد: با توجه به تغییر قیمت گندم صنفی و صنعتی در سال جاری و تصویب ۱۸۵۰ تومان، شرایطی ایجاد شده است که کارخانجات به طور مستقیم تمایل به مبادرت خرید گندم کنند علی رغم اینکه این اتفاق در سال های گذشته سابقه نداشته است. لذا یکی از دلایلی که در فصل خرید کنونی، گندم در حجم کمتری خریداری شده است آن است که کارخانجات خود از طریق سامانه تعریف شده از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران، اقدام به خرید گندم کرده اند که بیشتر برای مصارف صنف و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

قبلی نکات تخصصی در کار با سپراتورها
بعدی عرضه گندم در بورس کالا؛ نجات‌بخش هزینه‌های دولت است

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.