آیا فروش کیلویی نان؛ مشکلات نانوایان را حل می‌کند؟!

گزارش نگاشته از وضعیت نانوایان

این روزها در کنار افزایش قیمت بسیاری از مواد غذایی مردم، قیمت نان همانند چهار سال گذشته ثابت مانده است و با وجود گرانی اقلام مصرفی نانوایان و هزینه‌های بیمه، مالیات و دیگر امور خدماتی دخل و خرج نانوایان دیگر با هم تناسبی ندارد. از سوی دیگر با پیگیری‌های صورت گرفته اتحادیه نانوایان و اتاق اصناف برای بهبود وضعیت نانوایان و با توجه به حقوق مصرف‌کنندگان پیشنهاد کیلویی فروشی نان به دولت پیشنهاد داده شده که تاکنون با پاسخی همراه نبوده است. در همین راستا نگاشته در این شماره نشریه به پیگیری وضعیت نانوایان پرداخته است.

 

کیفیت آرد کارخانجات استان تهران رضایت بخش نیست

جعفری، شاطر نانوایی بربری با بیان اینکه با وجود گرانی‌های اخیر، نانوایان راضی به افزایش قیمت نان نیستند؛ گفت: در کنار ثبات قیمت نان، خواستار حمایت‌های دولتی همانند رایگان شدن هزینه‌های آب، برق، گاز و اختصاص یارانه پخت نان هستیم. او افزود: نرخ موجود نان، سازوکار مناسبی را در بخش دخل و خرج نانوایی‌ها ایجاد نمی‌کند چراکه با وجود کاهش درآمد خود باید حقوق نیروی انسانی خود را افزایش دهند و سایر خدمات مورد نیاز خود را چند برابر تهیه کنند.

به گفته وی علاوه بر مشکلات نرخ‌گذاری نان، نانوایان تهران در بحث تامین آرد نیز با مشکل مواجه هستند، به گونه‌ای که از نظر آنان کیفیت آرد کارخانه‌های تهران مطلوب نیستند و کارخانه‌های تولید آرد استان البرز از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار هستند.

این شاطر نانوایی با اشاره به اینکه نماینده ارگان‌های مختلف مثل سازمان صنعت، معدن و تجارت به صورت مستمر در حال نظارت نانوایی‌ها هستند، گفت: قیمت کنجد بربری سال گذشته کیلویی ۷ هزار تومان بود که امسال آن را کیلویی ۳۰ هزار تومان خریداری می‌کنیم. لذا متناسب با نظارت بر فعالیت نانوایی‌ها باید بر این مسائل هم نظارت دقیقی صورت بگیرد.

 

مالیات نانوایان باید به نسبت درآمد وضع شود

مختاری، شاطر نان لواش با اشاره به افزایش تعداد نانوایی‌ها گفت: اکنون سهمیه آرد هر نانوایی روزی ۱۰ کیسه آرد است که با توجه به میزان پخت این مقدار کم است و باید باقی نیاز آرد خود را از طریق بازار آزاد و با قیمت بیشتری تهیه کنیم. وی با اشاره به اینکه وضعیت حق بیمه نانوایان مناسب است، بیان کرد: متاسفانه وضعیت مالیات با توجه به عدم افزایش قیمت نان و درآمد محدود نانوایی‌ها افزایش داشته است.

زراعتکار: از واریز مبلغ توسط نانوا تا دریافت آرد، ۶ روز زمان صرف می شود!

به گفته قاسم زراعتکار، رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و با موافقت رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، پیشنهاد فروش کیلویی نان که سالیان بسیار مصرف‌کنندگان و نانوایان خواهان آن بودند را به دولت ارائه کرده‌ایم و منتظر تصویب این پیشنهاد هستیم.

زراعتکار در خصوص مشکلات نانوایان در حوزه سامانه فروش آرد گفت: تاخیر در دریافت آرد از کارخانجات مشکل عمده نانوایان بود چراکه از زمان ثبت سفارش آرد تا واریز هزینه آن به حساب کارخانه و دریافت آرد ۵ تا ۶ روز زمان لازم است که نانوایان در این بازه زمانی مجبورند آرد مورد نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنند. همچنین انتخاب کارخانه برای دریافت آرد با وجود وضعیت فعلی برای نانوایان سراسر کشور با مشکلاتی مواجه بود که اتحادیه نانوایان در حال رفع این مشکلات است.

تنها در شهرک‌های تازه تاسیس، نانوایی تازه احداث می‌شود

رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران ادامه داد: ۹۰ هزار نانوایی مجوزدار و ۱۰ هزار نانوایی فاقد مجوز در کشور فعال هستند که با توجه به کاهش میزان پخت نانوایی ها از ۴۰۰ کیلو به ۲۰۰ کیلو، بر اساس مصوبه جدید تنها در شهرک‌های جدیدالاحداث امکان ایجاد نانوایی وجود دارد.

زراعتکار در پایان خاطرنشان کرد: در همه کشورها شاهد حفظ سنت و تلاش برای ترویج آن هستیم در حالی که در ایران با وجود اینکه نان سنتی ۹۳ درصد از میزان نان کشور را تامین می‌کند، شاهد ارزان بودن قیمت آن نسبت به نان صنعتی هستیم. به گونه‌ای که هر کیلو نان صنعتی بین ۷ تا ۸ هزار تومان و نان سنتی کیلویی ۲ هزار تومان به فروش می‌رسد. لذا نان سنتی و صنعتی باید متناسب با یکدیگر به فعالیت و پخت نان بپردازند و برای نرح نان سنتی چاره‌ای اساسی اندیشیده شود.

قبلی با حذف موانع تجاری حجم تجارت میان ایران و پاکستان به 5 میلیارد دلار در سال می‌رسد
بعدی ایمن سازی سبوس تولیدی، دغدغه ای برای کارخانجات آرد

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.