احداث بزرگترین سیلوی بتنی بخش خصوصی کشور در علی آباد توسط فن آوران سازه گهر

سيلوی بزرگ علی آباد ميزبان گندم کشاورزان استان گلستان

بزرگترین پروژه ساخت سیلوی بتنی خصوصی کشور به ظرفیت ۸۰ هزار تن در فاز اول در منطقه علی آباد در استان گلستان توسط شرکت فن آوران سازه گهر در حال احداث است. این پروژه یکی از مهمترین پروژه های فن آوران در کشوراست چرا که از خصوصیات ویژه و منحصر بفردی برخوردار است که برای اولین بار در کشور در حال اجراست.
مهندس بابک مدنی مدیرعامل فن آوران سازه گهر در خصوص ویژگی جغرافیایی این سیلو گفت: مکان احداث سیلو در نقطه ثقل گندم های برداشت شده صحرای ترکمن، میان دست و کوهپایه است و این بدان معنی است که از ابتدای برداشت محصول در گلستان تا انتهای فصل برداشت امکان دریافت گندم برای آن وجود د ارد. در حقیقت انتخاب محل احداث سیلو بسیار کارشناسانه بوده است.

تمامی امکانات، تجهیزات و طراحی ابتدایی سیلوها بر اساس انجام ضدعفونی، آفت زدایی و از بین بردن حشرات به وسیله ترکیب گازهای co2 و ازن انجام شده است. پیش بینی انجام ضدعفونی گندم به وسیله اشعه گاما از دیگر اقدامات انجام شده در این سیلو است.
وی در ادامه به امکانات تخلیه و بارگیری این سیلو پرداخت و گفت: ۴ خط تخلیه هرکدام با ظرفیت ۲۵۰ تن گندم در ساعت ظرفیت تخلیه این سیلو را به ۱۰۰۰ تن گندم در ساعت خواهد رساند. هر خط دارای پیش بوجاری و باسکول عبوری جداگانه است که بصورت کاملا مستقل عمل می نمایند و در صورت از کار افتادن هرکدام از خطوط، ۳ خط دیگر قادر به انجام عملیات تخلیه و بارگیری هستند.
تمامی تجهیزات و امکانات سیلو به وسیله plc کنترل می شود. سیستم کنترل دمای گندم به وسیله کنترل کننده pid به تجهیزات تخلیه و هوادهی متصل است و از آنجایی که برای هر کندو ۳۶ دریچه اتوماتیک در نظر گرفته شده است، با کمک ۵۱ گالری فرعی و کف شانه تخم مرغی سیلوها با طراحی اختصاصی شرکت فن آوران سازه گهر، تخلیه یکنواخت استخری (مانندتخلیه آب استخر) امکان پذیر است. کنترل کننده اتوماتیک دما تا کاهش دمای گندم در حد مطلوب و تعریف شده، عملیات هوادهی و تخلیه متقارن سیلو را ادامه می دهد با این وسیله نیازی به تخلیه کامل سیلو نیست و بطور مثال انتظار می رود با جابجایی ۱۰۰۰ تن گندم از کندوی ۸۰۰/۸ تنی دمای میانگین گندم ۵ درجه کاهش می یابد.
مجموعه طوری طراحی شده است که دارای ۲ باسکول مستقل است، پر و خالی هر کامیون بر روی یک باسکول واحد توزین می‌شود و خطای توزین در این صورت به حداقل کاهش می یابد. نقشه ترافیک سیلو طوری طراحی شده است که حرکت همه کامیون ها، در تمام مراحل نمونه گیری، باسکول و تخلیه به صورت رو به جلو است و این مساله سرعت تخلیه را به حداقل زمان ممکن می رساند.
آزمایش های متعدد مکانیک خاک، با حفر چاه های گمانه مربوطه انجام شده و توسط این شرکت، تحلیلی ۵۰ صفحه ای از خاک محل انجام پروژه به کارفرما تقدیم شده و نهایتا در حدود ۳ هزار متر شمع با قطر ۱ متر برای جلو گیری از نشست احتمالی سیلوها تعبیه و ظرف مدت ۴۵ روز و با کار شبانه روزی به انجام رسیده است.

پر سرعت ترین پروژه سیلوسازی کشور

مدیرعامل شرکت فن آوران سازه گهر با بیان اینکه برای اولین بار توسط نیروهای ایرانی طراحی و احداث سیلوها ی ستاره ای در فاصله بین سیلوهای اصلی انجام شده است، افزود: این نوع ساخت سیلو تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های ساخت سیلو و استفاده بهینه از فضای موجود و تجهیزات استفاده شده داشته است. سیلوهای ستاره‌ای در ایران صرفا با طراحی اختصاصی شرکت فن آوران سازه گهر اجرا می شود و توسط شرکت های ایرانی تا کنون انجام نشده است.
وی همچنین مدت زمان انجام پروژه ۵ ماه کاری از زمان تحویل زمین تا اتمام کار دانست و اذعان داشت: تا کنون بر اساس زمان بندی مربوطه پیش رفته است که از این حیث به جرات می توان گفت انجام پروژه ایی با این مشخصات فنی و با این عظمت در این بازه زمانی پر سرعت ترین پروژه سیلوسازی کشور می باشد و در عین حال، کیفیت اجرا فدای سرعت نشده است.
شایان ذکر است فونداسیون یکپارچه به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع، اتصال ۱۸۰۰ تن آرماتور، ۳۰ هزار تن بتن با عیار ۳۸۰، ۶۰۰ متر گالری و ۳۰۰۰ متر شمع به یکدیگر، سازه ای غول آسا بوجود آورده است که انشاا.. در فصل برداشت گندم ۱۳۹۶، میزبان کشاورزان عزیز گلستانی خواهد بود.

قبلی کاریکاتور شماره 13
بعدی سرمقاله شماره 13

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.