اخبار چهار گوشه جهان


روسیه

کاهش صادرات آرد

صادرات آرد روسیه در ماه‏های جولای و سپتامبر ۲۰۱۷-۲۰۱۸ نسبت به سال گذشته در همین بازه زمانی ۲۱% کاهش داشته است و به ۳۵.۷۰۰ تن رسیده است. علاوه بر کاهش نسبت به سال گذشته، این میزان از صادرات آرد، کمترین میزان از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۵ بوده است. بر اساس آمار، روسیه در ماه سپتامبر ۱۴.۲۰۰ تن یا ۷۳ درصد آرد بیشتری نسبت به ماه آگوست صادر کرده است اما این میزان ۱.۲ درصد نسبت به سپتامبر گذشته کمتر بوده است.

چین همچنان بزرگ‏ترین خریدار آرد از روسیه است، با این وجود، در دو ماهه مورد بحث، میزان صادرات به این کشور به ۱۳.۱۰۰ تن رسید که نسبت به ۳۰.۲۰۰ تن سال گذشته به شدت کاهش یافته است. هنگ کنگ نیز در این دوماه ۹.۹۰۰ تن آرد از روسیه خریداری کرده است که این میزان در کل ۱۲ ماه سال گذشته ۴۶۰۰ تن بوده است. گرجستان نیز پیش از چین و هنگ کنگ با ۳۲۰۰ تن در رده بعدی واردات آرد از روسیه قرار دارد.

فیلیپین

کاهش سخت‏گیری دولت در زمینه واردات برنج

در پاسخ به فشار تورم، دولت فیلیپین در تلاش است تا واردات برنج به این کشور را با تغییر سیاست‏های بسیار محدود کننده به تعرفه‏های قابل پرداخت، آزاد سازد. این اقدام دولت، تورم و قیمت برنج را کاهش خواهد داد. در حال حاضر، تعرفه واردات برنج در فیلیپین ۳۵ درصد برای برنج سهمیه‏ای و ۵۰ درصد برای برنج غیر سهمیه‏ای دولت است. در تغییراتی که دولت خواهد داد، تعرفه برنج غیر سهمیه‏ای از ۵۰ درصد به ۱۸۰ درصد افزایش خواهد داشت. مجموع واردات برنج سهمیه‏ای و غیر از آن از کشورهای ASEAN تنها ۳۵ درصد خواهد بود.

دولت همچنین صندوق ذخیره‏ای نیز برای خرید برنج در ۶ سال آینده با بودجه ۱۹۲.۳ میلیون دلار در نظر گرفته است. البته این تغییرات در خریدهایی که برای سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ انجام شده است تأثیری نخواهد داشت اما انتظار می‏رود که تصویب همین قوانین به خرید بیشتر از کشورهای ASEAN کمک کند. میزان واردات این کشور در سال‏های آینده به شدت به تغییر در میزان تولید داخلی فیلیپین بستگی دارد.

نیجریه

افزایش واردات گندم در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹

آخرین بررسی از واردات گندم نیجریه در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ حاکی از این است که حجم واردات با افزایشی ۴ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه خواهد شد و به ۵.۴ میلیون تن خواهد رسید. یکی از دلایل این افزایش واردات، دسترسی بیشتر کارخانجات آرد به ارز خارجی و بنابراین، توانایی خرید بیشتر است.

این افزایش واردات در حالی است که نیجریه در تلاش شدید برای افزایش تولید گندم است که در سال گذشته تنها ۶۰ هزار تن بوده است و در در دو سال قبل از آن نیز تغییر قابل توجهی نداشته است.

علیرغم افزایش درخواست برای گندم و قیمت بالای آن، ناامنی به دلیل وجود گروه بوکوحرام در منطقه، کشاورزی را در مناطق اصلی کاشت گندم نیجریه، مختل کرده است. هزینه متوسط تولید هر تن گندم در این کشور تقریبا ۴۲۰ دلار است و قیمت فروش هر تن گندم حدود ۶۰۰ دلار است. هزینه بالای تولید موجب شده است که کشاورزان و سرمایه گذاران تمایل به تولید برای صادرات داشته باشند تا بتوانند حاشیه سود خود را افازیش دهند.

میزان مصرف گندم در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ در نیجریه، ۵.۰۶ میلیون تن پیش بینی شده است که ۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. نیجریه بزرگ‏ترین جمعیت را در بین کشورهای آفریقایی دارد (۲۰۳.۴ میلیون نفر) و البته پیش‏بینی می‏شود که تا سال ۲۰۵۰، جمعیت این کشور به ۳۹۲ میلیون نفر برسد که این میزان جمعیت، نیجریه را به چهارمین کشور دنیا از لحاظ تعداد جمعیت تبدیل می‏کند.

با توجه به این حجم جمعیت، نیجریه یکی از بهترین بازارها برای آرد گندم است و برخی از بزرگ‏ترین کارخانجات آرد جهان مانند Flour Mills of Nigeria، Honeywell Flourmills و Dangote Flour Mills در این کشور وجود دارند.

پاکستان

افزایش صادرات گندم و واردات دانه سویا

به دلیل تصمیم اخیر دولت پاکستان مبنی بر پرداخت یارانه برای صادرات گندم، حجم صادارت گندم این کشور در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ افزایش یافته است و به ۱.۷ میلیون تن خواهد رسید. در پیش‏بینی قبلی که در ماه مه ۲۰۱۸ منتشر شده بود، حجم صادارت گندم پاکستان ۱ میلیون تن بود.

پاکستان تاکنون ۸۰۰ هزار تن گندم صادر کرده است، این حجم از گندم به کشورهای سریلانکا، بنگلادش و برخی کشورهای آفریقایی صادر شده است. صادرات به افغانستان، که یکی از بزرگ‏ترین مقاصد برای گندم پاکستان بود، در سال‏های اخیر کاهش یافته است زیرا بازرسی‏های مرزی بین این دو کشور شدت یافته است. انتظار می‏رود که پاکستان در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹، تنها بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن گندم به افغانستان صادر کند.

تولید گندم پاکستان در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ حدود ۲۵.۱ میلیون تن پیش‏بینی شده است که به نسبت ۲۶.۶ میلیون تن سال گذشته کاهش یافته است.

از طرف دیگر، آمار نشان دهنده این است که پاکستان در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ حدود ۲.۶ میلیون تن دانه سویا وارد خواهد کرد که برای این کشور یک رکورد محسوب می‏شود. این میزان ۴۰۰ هزار تن از واردات سال گذشته بیشتر است. تا چند سال گذشته، پاکستان به هیچ عنوان واردات سویا نداشت اما تغییر تعرفه واردات دانه سویا و کاهش آن به نسبت کنجاله سویا باعث شد تا واردات دانه سویا به شد افزایش یابد. از طرف دیگر، مدرن سازی و پیشرفت تکنولوژی در بخش طیور و همچنین لبنیات این کشور تقاضا برای مصرف دانه سویا را افزایش داده است.

برزیل

خشکسالی، عامل نگرانی برای بازار جهانی غلات

حجم تولید غلات در سال‏های اخیر توسط برزیل و آمریکا و همچنین جنگ تجاری بین آمریکا و چین موجب شده است که قیمت غلات در بازار جهانی کاهش یابد. آب و هوا در چند سال گذشته مطلوب بوده است اما همه منتظر اتفاقی هستند تا ذخایر بسیار مناسب غلات در سراسر جهان را با مشکلی جدی مواجه سازد.

در ماه دسامبر ۲۰۱۸، آب و هوا به صورت ناگهانی در قسمت‏های جنوب غربی برزیل با تغییراتی مواجه شد و به سمت خشکسالی سوق یافت. با توجه به این تغییر، بازار منتظر این است تا ببیند آیا این همان تغییری ناخوشایندی است که همگی منتظرش بودند. این آب و هوای خشک برزیل، در آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه نیز مشاهده شده است.

باران بسیار مناسب در اوایل فصل شروع خوبی برای ذرت و سویا در برزیل بود اما با کاهش میزان بارش، نگرانی‏ها در بازار جهانی آغاز شده است. آرژآنتین نیز در حال گذراندن یکی از بدترین خشکسالی‏های خود در دو سال گذشته است اما پیش‏بینی‏ها حاکی از این است که وضعیت آرژانتین بهبود خواهد یافت.

در برزیل، رطوبت لایه بیرونی خاک از بین رفته است اما همچنان رطوبت در سطوح عمیق‏تر وجود دارد. انتظار می‏رود که چنین تغییراتی به دلیل شکل گیری ال نینو در برخی مناطق آمریکای جنوبی باشد. اما هواشناسان امیدوارند که این تأثیرات عمیق نباشند و تولید تابستانه برزیل در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ تفاوت چندانی با آنچه براورد شده است نخواهد داشت.

انگلستان

افزایش سطح زیر کشت گندم، جو و جو دوسر

مناطقی در انگلستان که کاشت گندم، جو زمستانه و جو دوسر داشته‏اند در سال ۲۰۱۹ برداشت بیشتری نسبت به سال ۲۰۱۸ خواهند داشت. قیمت بالای این محصولات در بازار داخلی این کشور موجب شده است که کشاورزان بیشتری علاقه به کشت این محصولات داشته باشند و همین موضوع سبب افزایش میزان برداشت در این کشور شده است. همین روند کشت محصولات پاییزه را به نسبت بهاره افزایش داده است که این موضوع در چند سال گذشته در این کشور متفاوت بوده است.

سطح زیر کشت گندم انگلستان در سال ۲۰۱۹، ۱.۸۶۴ میلیون هکتار پیش‏بینی شده است که ۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. اگر این مساحت توسط کشاورزان کشت شود، بالاترین سطح زیر کشت گندم از سال ۲۰۱۴ تاکنون خواهد بود.

بیشترین افزایش مربوط به جو زمستانه بوده است که با ۴۴۴ هزار هکتار افزایشی ۱۳ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است. این افزایش در حالی است که کاشت جو بهاره در این کشور ۳ درصد کاهش خواهد داشت و به ۷۳۵ هزار هکتار خواهد رسید.

با ۱۹۰ هزار هکتار مساحت زیر کشت، جو دوسر با افزایشی ۹ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شده است که اگر انجام شود افزایشی ۵۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ داشته است.

کره جنوبی

کاهش تولید برنج

تولید برنج در کره جنوبی در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته ۲.۶ درصد کاهش خواهد داشت. محصول امسال ۳.۸۶ میلیون تن خواهد بود که نسبت به ۳.۹۷ میلیون تن سال گذشته و همچنین تولید یک دهه گذشته این کشور کمتر است. در اوایل سال ۲۰۱۸، برآوردها حاکی از این بود که تولید برنج کره جنوبی ۳.۸۷ میلیون تن باشد، اما آب و هوای نامساعد موجب شد که این میزان کاهش یابد.

تولید کمتر همراه با تصمیم دولت برای مصرف برنج قدیمی به عنوان خوراک دام و طیور، درصد نسبت ذخیره این کالا به مصرف آن را به ۱۶.۳ خواهد رساند. در سال‏های اخیر تولید و کاشت برنج در کره جنوبی روندی نزولی داشته است. در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹، سطح زیر کشت برنج دراین کشور ۷۳۸ هزار هکتار است که بسیار پایین‏تر از رکورد ۹۸۰ هزار تنی سال ۲۰۰۵ است. میزان تولید ۳.۸۶ میلیون تنی نیز از رکورد تولید ۴.۹۱ میلیون تنی سال ۲۰۰۹ بسیار پایین‏تر است.

استرالیا

کاهش شدید تولید غلات زمستانه

تولید غلات زمستانه سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ استرالیا نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش و نسبت به متوسط ۲۰ سال گذشته نیز، ۲۰ درصد کاهش خواهد داشت. این کاهش شدید به دلیل آب و هوای نامناسب در این کشور گزارش شده است.

تولید گندم استرالیا با ۲۰ درصد کاهش به ۱۷ میلیون تن خواهد رسید که این حجم از تولید، کمترین میزان از سال ۲۰۰۸ تاکنون خواهد بود. در سال ۲۰۰۸ تولید گندم این کشور تنها ۱۳.۶ میلیون تن بوده است.

تولید جو نیز با ۱۸ درصد کاهش به ۷.۳ میلیون تن و تولید کانولا با ۳۹ درصد کاهش به ۲.۲ میلیون تن خواهد رسید.

در مجموع، تولید غلات زمستانه این کشور ۲۹.۳ میلیون تن پیش‏بینی شده است. در حالی که تولید در مناطق New South Wales و Queensland به کمترین میزان در ۲۰ سال گذشته خواهد رسید، در مجموع انتظار می‏رود که تولید کل کشور بیشتر از دوره خشکسالی بسیار شدید سال‏های ۲۰۰۲-۲۰۰۳ و ۲۰۰۶-۲۰۰۷ باشد.

استرالیا چهارمین صادرکننده گندم جهان است، اما کاهش تولید این محصول در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ احتمالا حجم صادرات این کشور را کاهش خواهد داد. سال گذشته، استرالیا ۱۳.۸ میلیون تن گندم به کشورهای مختلف صادر کرد.

کشت تابستانه نیز در برخی از مناطق آغاز شده است و انتظار می‏رود که با کاهشی ۱۸ درصدی به ۱.۱ میلیون هکتار برسد. میزان تولید غلات تابستانه نیز با ۲۴ درصد کاهش، ۳.۱ میلیون تن پیش‏بینی شده است. وضعیت غلات تابستانه به شدت به میزان بارش باران و همچنین حفظ رطوبت خاک در فصول گرم سال بستگی دارد.

 

قبلی سوختن گلوتن در هنگام آسیاب هشداری برای تغییر نحوه شیارزنی
بعدی کاریکاتور شماره 32

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.