ازجایگاه سم شناسی در کشت گندم و تولیـــد نان بیشتر بدانید


آیا از تعداد حضور متخصصان سم شناس در صنایع غذایی کشور آماری در دست است؟ میزان حضور سم شناسان در صنایع غذایی و صنایع تبدیلی و فرآوری غلات بیانگر رشد علمی آن کشور در صنعت غذاست. در کشوری که سم شناسان در مراحل فرآوری غلات، نظارت کمتری داشته باشند، آن کشور از نظر کیفیت غذا رتبه پایین تری را به خود اختصاص می دهد. در دهه گذشته به ندرت شاهد حضور سم شناسان در صنعت غذا بودیم اما اخیرا رویکرد علمی در برخورد با این مساله بهتر شده تا جایی که امروز سم شناسان در بسیاری از مراحل طرح های تحقیقاتی و ارزیابی های غلات و آرد حضور دارند و باعث افزایش جایگاه علمی ایران در جهان شده اند.


در این شماره از نشریه نگاشته به منظور اطلاع از نقش رشته سم شناسی در بحث بهبود کیفیت غلات کشور با محمد کاظم کوهی، عضو هیات علمی در بخش سم شناسی دانشکده دام پزشکی دانشگاه تهران با بیش از ۲۰ سال تجربه به گفتگو پرداختیم. وی عضو دو دوره هیات مدیره و نائب رئیس هیات مدیره انجمن فرآوری غلات ایران بوده و در حال حاضر به عنوان عضو فعال در خدمت این انجمن فعالیت می کند.

به گفته وی سم شناسان در همه مراحل بررسی غلات ازجمله کاشت، داشت و برداشت و مراحل تولید آرد و نان در نانوایی ها می تواند نظرات خاص خود را دخیل کنند. نوع و میزان سم مورد استفاده در کشاورزی، زمان سم پاشی، حضور فلزات سنگین در مزارع و ورود آن به روند آردسازی، بررسی ترکیباتی که در روند پخت نان ها استفاده می شود، همگی بر سلامت نان تاثیر بسزایی دارد که پروتکل های مختلف استاندارد آرد و غلات و نظارت بر آن برعهده سم شناسان است.
دکتر کوهی با تاکید بر اجرای پروژه های تحقیقاتی تاثیرگذار بر بهبود وضعیت کیفی گندم در سال های اخیر با همکاری سم شناسان و اعضای هیات علمی دانشکده غلات دانشگاه تهران، اذعان داشت: بررسی آفات سیلوها طرح بسیار جامعی بود که توسط دکتر سابقی، رئیس دانشکده غلات دانشگاه تهران با کمک همکاران وی در این دانشکده انجام شد که بنده ناظر این طرح بودم. در این طرح آفات سیلو های ایران شناسایی و راه های پیشگیری از آن بررسی شد. همچنین در خصوص حذف جوش شیرین اقدامات خوبی به عمل آمد و این ترکیب غیر استاندارد با اثرات جبران ناپذیر از جمله عدم جذب املاح معدنی در بدن از بعد سم شناسی مورد ارزیابی قرار گرفت.

Ph بالای نان سنتی را به مسئولین گوشزد کنیم!

وی از دیدگاه سم شناسی نظارت آرد و نان را دارای نقص دانست و افزود: در حال حاضر شاهد مصرف جوش شیرین با ph 8 به بالا در نان کشور هستیم که نشان دهنده استفاده بیش از حد جوش شیرین است. این مسأله را باید به مسئولین دولت گوشزد کنیم و باید تاکید کنیم که در خصوص نان سنتی نظارت باید بیش از پیش باشد. در تمامی مراحل تهیه نان از کاشت بذر تا سیستم توزیع و بسته بندی نان که مراحل پایانی است، باید دقت بهداشتی انجام شود چراکه در همه این مراحل امکان آلودگی وجود دارد و باید استانداردهایی تصویب و نظارت شود و به طور مرتب میزان ph نان ها اندازه گیری شود، انجام شود تا بتوانیم محصول ایمنی را در اختیار مردم خود قرار دهیم.

قبلی آيا در توليد ماکاروني غني شده از مواد شيميايي استفاده مي شود؟
بعدی رقابت نابرابر نان استاندارد با نان سنتي!

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.