از تخم مرغ تا حشرات، چگونه پروتئین را در محصولات خود افزایش دهیم!


با توجه به روندهای سلامتی و اهمیت نقش پروتئین در رژیم غذایی، افراد بیشتری این روزها به میزان پروتئین در مواد غذایی مصرفی خود توجه می‏کنند. برچسب “با پروتئین بالا” بر روی محصولات نشان داده است که فروش آن‏ها را افزایش می‏دهد و اغلب خریداران آن نیز افرادی هستند که به سلامتی خود اهمیت می‏دهند. اما این تنها بالا بودن پروتئین نیست که برای مصرف کنندگان مهم است بلکه نوع پروتئینی که وارد بدنشان نیز می‏شود از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صنعت نانوایی لبنیات و تخم مرغ از جمله مواد افزودنی پرطرفداری هستند که نه تنها در طعم و شیوه پخت تأثیر گذارند بلکه منابع بسیار خوبی از پروتئین نیز به شمار می‏روند. در همین راستا شرکت‏هایی هستند که این پروتئین‏ها را ایزوله سازی می‏کنند و درصد بالاتری از آن‏ها را در حجم کمتری ارائه می‏دهند. این پروتئین‏های ایزوله در اغلب موارد بدون طعم هستند و ویژگی‏های شکل گیری و ساختاری محصول را بهبود می‏بخشند.

ژلاتین نیز نوع دیگری از موادی است که پروتئین محصلات نانوایی را افزایش می‏دهد، اگرچه دلیل اصلی استفاده از آن بهبود پیوستگی و ساختار خمیر و محصول نهایی است. ژلاتین همچنین به عنوان یک امولسیفایر و پایدار کننده عمل می‏کند.

استفاده از محصولات جدید نیز برای افزایش پروتئین در بین نانوایان رایج است. برای مثال، اسپری پروتئین مرغ بدون چربی و کربوهیدرات از جمله محصولاتی است که پروتئین محصول را افزایش می‏دهد. مرغ رایج‏ترین پروتئینی است که در سطح جهان مورد استفاده است و بسیاری از ورزشکاران نیز از آن برای تأمین پروتئین مورد نیاز خود استفاده می‏کنند. این اسپری‏های پروتئین در دو نوع ارگانیک و معمولی به بازار عرضه می‏شوند و حاوی بیش از ۸۰ درصد پروتئین هستند.

پروتئین حشرات نیز بحثی بسیار داغ در چند سال اخیر بوده است. در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰ نوع از حشره شناسایی شده‏اند که قابل خوردن هستند و گونه‏هایی ازآن‏ها نیز قابلیت بهبود طعم، رنگ و بافت محصولات نانوایی را نیز دارند. در مقایسه با دیگر انواع دام و طیور، حشرات به فضا، آب و غذای بسیار کمتری برای پرورش تولید نیاز دارند. شرکت C-Fu یکی از شرکت‏هایی است که در زمینه پروتئین حشرات برای محصولات نانوایی فعالیت دارد و آردی با نام Cricket تولید کرده است. Cricket به معنای نوعی جیرجیرک است و این آرد نیز از ۶۵ درصد پودر پروتئین تهیه شده از این جیرجیرک تشکیل شده است. این آرد طعمی آجیلی دارد و رنگ آن نیز زرد کمرنگ است.

قبلی آنچه که بر استحصال بیشتر آرد تاثیرگذار است!
بعدی ممنوعیت فروش آزاد سبوس

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.