اعلام کاهش تولید گندم یا کمبود آن گمانه زنی بوده و غیر کارشناسی است

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران:

با توجه به اینکه تا ۱۰ تیرماه سال جاری حدود ۳ میلیون و ۸۹۰ هزار تن گندم از ۲۸ استان خریداری شده و هنوز خرید سه استان دیگر نیز باقی مانده است لذا نمی توان در حال حاضر پیش بینی کارشناسانه داشت که آیا امسال نیز در تولید گندم خودکفا خواهیم شد و یا با کمبود این محصول مواجه می شویم به همین دلیل تمام ادعاهایی که تاکنون در خصوص کمبود گندم در سال جاری مطرح شده است، شایعه ای بیش نیست و خرید تضمینی گندم همچنان مطابق روال سنواتی در حال انجام است.

حسن عباسی معروفان، معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو باخبرنگار نگاشته بیان کرد: اگرچه حجم خرید تضمینی گندم امسال نسبت به سال گذشته تا تاریخ ۱۰ تیرماه، با حدود ۴ و نیم درصد کاهش مواجه شده است اما باید گفت که این میزان جای نگرانی ندارد؛ چراکه فصل خرید در سال گذشته از ۲۰ اسفند ماه و در سال جاری باتوجه به بارندگی ها از ۱۵ فروردین آغاز شده است لذا تاخیر در آغاز فصل خرید منجر به این تفاوت حجم خرید در مقایسه دو سال با یکدیگر شده است.

وی در ادامه افزود: همچنین علت برخی ادعاها در خصوص کاهش خرید گندم از سوی دولت در سال جاری، این است که امسال بخش خصوصی نیز مجاز به خرید گندم از کشاورزان شده است لذا طبیعتا حجم خرید دولت کمتر می شود. با توجه به مواردی که گفته شد می توان ادعاهایی همچون کمبود گندم و کاهش خرید گندم از سوی دولت را نفی کرد چراکه منطق اقتصادی و کارشناسانه ندارند.

معروفان با اشاره به اینکه برای ارائه نظر کارشناسانه در خصوص حجم خرید گندم و کمبود آن باید تا پایان مرداد ماه سال جاری که فصل خرید به پایان می رسد، منتظر ماند، گفت: با توجه به اینکه کارشناسان ما در هر شهر و مرکز خرید به صورت روزانه حجم خرید گندم را بررسی می کنند، لذا پیش بینی می کنیم که امسال نیز ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش خرید گندم نسبت به سال گذشته داشته باشیم چراکه موجودی گندم در سیلوها نیز نشانگر یکی از بهترین ذخایر نسبت به سال گذشته است و روند خرید نیز مطلوب است.

وی یادآور شد: ارزش گندم خریداری شده تا تاریخ ۱۰ تیرماه با هزینه حمل کرایه ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است که حدود ۹۰ درصد وجوه کشاورزان تا به امروز پرداخت شده است که مابقی آن نیز پس از تحویل پرونده ها به بانک کشاوزی واریز می شود.

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص نرخ خرید گندم تصریح کرد: اگرچه نرخ خرید گندم از سوی دولت و شورای اقتصاد ۱۷۰۰ تومان تعیین شده است اما این رقم همچنان برای تولیدکننده رضایت بخش نیست و ما نیز با افزایش آن موافق هستیم اما مسئله ای که وجود دارد این است که بودجه دولت هم باید در نظر داشت.

وی در پایان به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت: مواد اولیه صنایع غذایی همچون برنج، گوشت، روغن، شکر و …. از اقلام پر مصرف کشور به حساب می آیند لذا اگر دولت این کالاها را با ارز آزاد وارد بازار کند، بخش عمده ای از مردم قدرت خرید خود را از دست می دهند لذا به منظور حمایت از مردم این ارز به کالاهای اساسی تخصیص داده شده است اما در صورتیکه درآمد مردم متناسب با هزینه ها شود؛ آزاد شدن قیمت ها و عدم اختصاص این نوع ارز بهتر و مناسب تر می باشد.

 

قبلی نقش وزارت صنعت، معدن و تجارت در کارگروه مهم تنظیم بازار و گندم، آرد و نان
بعدی ارائه بسته اطلاعاتی جامع برای متصدیان غلات در کنفرانس iranGrain

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.