افزایش چشمگیر حجم صادرات گندم و آرد در سال ۹۶

مدير اجرايی صادرات شرکت بازرگانی دولتی ايران خبر داد؛

طی جلسه ای که برای تدوین برنامه صادراتی سال ۹۶ برگزار شد، ستاد تنظیم بازار موافقت کرد که در سال جدید نیز رویه صادرات استمرار داشته باشد و با استفاده از گندم تولیدی سال ۹۵ و تولید سال جدید به صادرات گندم، آرد و مشتقات آن بپردازیم با این تفاوت که فرایند صادرات با تسهیلات بیشتری انجام خواهد شد که این تسهیلات شامل افزایش مدت زمان صادرات آرد از ۲ ماه به ۴ ماه برای در اختیار داشتن فرصت بیشتر برای اجرایی کردن صادرات توسط کارخانجات و کاهش کارمزد LC بانک داخلی از ۲ درصد به یک و نیم درصد است. به نظر می رسد در سال جدید با توجه به تسهیلات موجود صادرات چند برابر شود و به رقم یک میلیون تن برسد.

صادرات آرد با قیمت جهانی استمرار خواهد داشت

مهندس حیدری، مدیر اجرایی صادرات GTC ضمن ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته، بیان کرد: صادرات آرد در سال گذشته با قیمت داخلی که کمی بیش از قیمت بین المللی بود، صورت می گرفت لذا بازاریابی و فروش شرایط سختی داشت و صادرکننده سود چندانی دریافت نمی کرد اما با مصوبه ستاد تنظیم بازار برای اولین بار اجازه ورود به وادی صادرات گندم، آرد و مشتقات آن با قیمت های بین المللی فراهم شد که پس از این مصوبه، مجاز به عرضه محصول متناسب با قیمت بازار جهانی در بورس شدیم و این تصمیم بزرگ در مصوبه تنظیم بازار باعث شد تجار کشور وارد عرصه رقابت صادرات شوند.
وی افزود: بر این اساس، ساز و کار اجرایی این نوع صادرات همچون فرآیند عرضه و فروش را تدوین کرده و به سازمان بورس ارائه کردیم که از دی ماه سال ۹۵ اولین عرضه بورسی انجام شد و از ۱۸ دی ماه تا پایان سال ۹۵ حدود ۲۶۰ هزار تن گندم برای تبدیل به آرد و مشتقات، عرضه و به فروش رساندیم. بیشترین مقاصد مورد نظر صادراتی، کشورهای همسایه به خصوص عراق و افغانستان به عنوان کشورهایی که هر یک بیش از ۴ میلیون تن واردات آرد دارند، هستند چرا که این کشورها بیش از ۹۵ درصد از آرد وارداتی خود را از کشورهای دیگر وارد می کنند با این وجود کشور ما کمترین سهم صادرات را در حوزه گندم، آرد و مشتقات به این کشورها داشته است که در سال جدید به دنبال افزایش سهم صادراتی خود هستیم.

در سال جاری امکان ورود به سهم یک میلیون تنی صادرات را داریم

حیدری تصریح کرد: کشور ما از ابتدا یک کشور وارد کننده گندم بوده و تنها در بعضی از سال ها واردات را به دلیل افزایش تولید محدود کرده ایم، به همین دلیل کشور ایران بیش از اینکه به عنوان یک کشور صادرکننده شناخته شده باشد، به یک کشور وارد کننده شهرت داشته است اما در سال جاری امکان ورود به سهم یک میلیون تنی صادرات گندم، آرد و مشتقات آن را با توجه به ظرفیت تولید مدرن، مازاد تولید و استاندارد قابل قبول گندم از نظر استاندارد های بین المللی داریم.
مدیر اجرایی صادرات GTC یادآور شد: گندم بر اساس استاندارد ایران به چهار درجه تقسیم می شود که درجه یک تا سه آن دارای پروتئین ۹ به بالا بوده و قابلیت تبدیل به نان و فرآورده های غذایی انسانی را دارد اما گندم درجه ۴ که پروتئین پایین‌تری دارد و ضعیف است، برای تبدیل به خوراک انسانی چندان مزیتی ندارد که بسیاری از کشورها به آن گندم دامی می گویند اما در ایران این گونه نیست که گندم دامی طبقه بندی جدایی داشته باشد لذا تلاش داریم در سال جدید این بخش از گندم را جدا کرده و به صادرات آن بپردازیم.

حدود ۱۰۰ واحد آردسازی در کشور امکان و پتانسیل صادرات آرد را دارند

وی در پایان خاطرنشان کرد: از آنجایی که در سال های گذشته عرضه گندم یارانه‌ای توسط دولت تاثیر بسزایی در اقتصاد داشته، لذا فعلا این روند ادامه خواهد داشت. متاسفانه واحدهای تولیدکننده آرد، خود را به فعالیت یارانه ای محدود کرده اند که لازم است در حال حاضر با فراهم شدن شرایط مناسب صادرات و تکنولوژی بالا در تولید، فعالان این حوزه به سوی صادرات روی بیاورند چرا که از میان بیش از ۳۵۰کارخانه آرد تنها کمتراز ۱۵ کارخانه به صادرات می پردازند و این عدم استقبال کارخانجات یکی از مشکلات موجود است. احتمال اینکه در آینده نرخ های یارانه ای به نرخ های منطقه ای و جهانی تعدیل شود، بسیار بالا است لذا بهتر است که کارخانجات پیش از اجبار، به کار صادرات بپردازند.در حال حاضر حدود ۱۰۰ واحد آردسازی در کشور امکان و پتانسیل صادرات آرد را دارا می باشند.

قبلی صنعت غذاي دنيا در تسخير غذاهاي فست (keyboard foods)
بعدی شماره 13 نشریه نگاشته

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.