افزایش مبادلات تجاری بندر چابهار، رویکرد اتاق مشترک ایران و عمان در سال ۹۸


البروانی، سفیرسلطنت عمان در ایران و مهندس ضرابی، مشاور وزیر صنعت معدن و تجارت و رییس اتاق مشترک ایران و عمان از منطقه آزاد و بندر چابهار بازدید کردند و با حضور در این بندر از نزدیک با امکانات و ظرفیت‌های فاز ۱ و ۲ بندر شهید بهشتی و بندر شهید کلانتری و منطقه آزاد چابهار آشنا شدند.

در این دیدار آقایی مدیرکل سازمان بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، دکتر کردی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، سفیر  سلطنت عمان و مشاور وزیر و رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در جلسه ای به بررسی چگونگی حضور بخش خصوصی عمان در توسعه بندر و منطقه آزاد چابهار به بحث و گفت و گو پرداختند.

 

مهندس ضرابی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان در گفت و گو با نشریه نگاشته در خصوص ظرفیت های سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر چابهار، گفت: بندر چابهار به دلیل مجاورت با دریای عمان و راه اندازی فاز اول بندر شهید بهشتی، قابلیت پهلوگیری کشتی هایی با ظرفیت بالا را داراست. از طرفی بندر چابهار دارای موقعیت کریدور شمال به جنوب و ارتباط با کشورهای CIS و افغانستان است. این منطقه، با توجه به موقعیت استراتژیک، با ارائه تسهیلات ویژه از سرمایه گذاران بخش خصوصی ایرانی و خارجی استقبال می کند.

 

اعطای نقش ترانزیتی به بندر جابهار با امضای تفاهم نامه عشق آباد

وی در ادامه افزود: چند سال پیش تفاهم نامه عشق آباد بین ایران، عمان، ازبکستان و ترکمنستان امضا شد که با ایجاد زیرساخت های لازم، شرایط اجرایی این تفاهم نامه برای تبدیل بندر چابهار به یک بندر ترانزیتی فراهم می شود. با توجه به امضای این تفاهم نامه مقرر است، بنادر عمان نقش ترانشیپی را بازی کنند و بندر چابهار نقش ترانزیتی داشته باشد.

ضرابی با اشاره به اینکه راه اندازی خط کشتیرانی باری بین بندر چابهار و بنادر عمان در اولویت کار اتاق مشترک ایران و عمان قرار دارد، خاطرنشان کرد: طرح فوق مشابه خطوط ارتباطی کشتیرانی میان بندرعباس و بندر صحار است که با پیگیری های فراوان در سال ۹۴ راه اندازی شد. هم اکنون در نظر داریم با کمک سازمان بنادر و دریانوردی ایران، خط کشتیرانی میان این دو بندر راه اندازی نمائیم تا ضمن افزایش حجم صادرات، گامی در جهت اجرای بهتر تفاهم نامه عشق آباد برداریم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان در خصوص تاثیرپذیری بنادر عمان از تحریم های آمریکا، گفت: بنادر شهید باهنر، شهید رجایی و بندر خرمشهر با بنادر عمان ارتباط دارند و کالاهای غیر تحریمی از طریق این بنادر واردات یا صادرات می شود. هدف اتاق مشترک ایران و عمان آن است که بتوان از طریق بنادر عمان به صادرات مجدد  کالای ایرانی پرداخت. لذا جهت اجرای این امر باید زیرساخت های لازم آماده می شد که خوشبختانه در سال ۹۵ و ۹۶ درصد قابل توجهی تحقق یافت. شایان ذکر است، حجم مبادلات سال جاری نسبت به سال ۹۶ افزایش قابل توجه ای داشته است به گونه ای که در ۹ ماه اول سال ۹۷ معادل ۹۸۸ میلیون دلار از سوی سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران گزارش شده است.

سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندرچابهار نیازمند افزایش حجم تسهیلات است

وی در خصوص مهم ترین برنامه های اتاق مشترک ایران و عمان در سال ۹۸، اذعان داشت: در سال های قبل از ۱۳۹۲ به دلیل عدم وجود زیرساخت های مناسب حجم مبادلات تجاری بین دو کشور رقم قابل توجهی را شامل نشد اما با برنامه ریزی این اتاق مشترک و حمایتهای مقامات دولتی دو کشور، زیرساخت ها ایجاد شده است و هم اکنون به دنبال آن هستیم که ضمن افزایش حجم مبادلات، تسهیلات بیشتری برای بخش خصوصی دو کشور فراهم آید تا گامی مهم در جهت ارتقای تجارت دو کشور برداشته شود. همچنین با توجه به قرارداد موافقت نامه تجارت آزاد که عمان با کشورهای عربی- آفریقایی، برخی از کشورهای اروپایی، آمریکا و سنگاپور دارد، می توان از عمان بعنوان پایگاهی جهت صادرات مجدد استفاده نمود. تمرکز بر بندر چابهار موضوعی مهم برای اتاق است که در دستور کار خود برای سال ۹۸ دارد تا بتوان حجم مبادلات را با ترانزیت از طریق این بندر ارتقا داد.

ضرابی در خاتمه یادآور شد: کشور عمان از لحاظ جمعیت، کشور کوچکی محسوب می شود ولی دارای پتانسیل صادراتی است. متاسفانه برخی شرکت های سودجو، دست به انحراف هموطنان زده اند و افرادی را به عنوان کار به عمان می برند. لذا اقدامات این شرکت ها باعث خواهد شد که عمان از اعطای ویزا به ایرانیان احساس خطر کند و بیم آن می رود شرایط خوبی که هم اکنون از جهت اعطای ویزا به ایرانیان ایجاد شده است، از دست برود. هم اکنون صدور ویزا برای ایرانیان در مبادی  ورودی کشور عمان امکان پذیر است اما متاسفانه شرکت های هواپیمایی داخلی دقت لازم را جهت رعایت شرایط اعطای ویزا نمی کنند. این مساله باعث می شود که چهره بازرگانان و بخش خصوصی ایران مخدوش شود.

 

قبلی سازه‌های آبی شوشتر، افتخار تمدن ایرانی در جهان
بعدی خودکفایی در تولید گندم، ابهام یا واقعیت!

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.