افزایش متوسط وزن هکتولیتر و پروتئین گندم در سال زراعی ۹۷

در نشست خبری شرکت بازرگانی دولتی ایران مطرح شد؛

 

متوسط وزن هکتولیتر گندم نسبت به سال گذشته بهبود پیدا کرده است به گونه ای که سال گذشته متوسط هکتولیتر ۷۵ بوده اما امسال به ۷۷ افزایش یافته است و گندم کیفیت بهتری پیدا کرده است. میزان متوسط پروتئین سال گذشته بین ۱۱ و نیم تا ۱۲ بوده است که امسال به ۱۲ رسیده است.

 

مهندس یزدان سیف، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در نشست خبری که ۲۴ شهریور ماه سال جاری در سالن اجتماعات GTC برگزار شد، با بیان مقدمه فوق، به تشریح عملکرد این شرکت در خرید گندم امسال پرداخت؛

افزایش ۹۰۰ هزار تنی خرید گندم سال زراعی ۹۷ در مقایسه با سال گذشته

وی با اشاره به اینکه بخش اعظم مهمترین پروژه لجستیکی کشور در حال اتمام است، گفت: علی رغم کاهش ۲۶ درصدی بارندگی و میانگین بارش ۱۳۶ میلی متری سال زراعی اخیر، توانستیم نزدیک به یک میلیون تن افزایش خرید گندم از کشاورزان داشته باشیم به گونه ای که تا به امروز ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان تحویل گرفته شده است.که تا اواخر مهرماه به ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تن خواهد رسید.

افزایش ۵/۱ درصدی قیمت خرید گندم در سال جاری

وی یادآور شد: در سال زراعی گذشته به ازای هر کیلوگرم گندم ۱۳ هزار و ۶۸ ریال به کشاورز پرداخت می شد که امسال این عدد به ۱۳ هزار و ۲۷۰ ریال رسید. همچنین سرانه گندم تحویلی هر کشاورز از ۱۷ تن به ۲۰ تن افزایش یافت که این موضوع نشان از افزایش راندمان اقتصادی و بهبود اقتصاد درونی تولید کشاورز است. در واقع ۱۸ درصد متوسط تحویلی هر کشاورز افزایش یافته است که به دلیل بارندگی، به زراعی، تامین به موقع و مناسب نهاده ها بوده است.

کاهش ۲۰ درصدی ذخیره گندم در مراکز روباز و موقت

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خاطر نشان کرد: به منظور تسهیل کشاورزان سال گذشته ۱۱۱۲ مرکز خرید تمهید کرده بودیم که امسال به ۱۱۵۰ مرکز رسید و علی رغم افزایش این مقدار، میزان خرید ما در مراکز موقت گندم کاهش پیدا کرد و از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم که سال گذشته در مراکز موقت، خرید کرده بودیم به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید. در واقع توانسته ایم ۲۰ درصد خرید خود را در این مراکز کاهش دهیم که این نشان می دهد رفتار کل پروژه لجستیک به سمت استانداردسازی حرکت کرده است. البته خالی ماندن این مراکز اجتناب ناپذیر است و به صفر نمی رسد اما هرچه بتوانیم این میزان را کاهش دهیم منجر به صرفه جویی در هزینه های دولت و افزایش کیفیت عملکرد لجستیک خرید گندم می شود.

سیف در ادامه در خصوص میزان افت گندم گفت: در مقایسه با سال گذشته به لحاظ افت مفید و غیر مفید و سن زدگی امسال شاهد یک دهم درصد بهبود بوده ایم به گونه ای که سن زدگی در برخی استان ها به صفر رسید و از این نظر سالی بی نظیر در کل دوران تولید گندم داشتیم.

وی با اشاره به اینکه ۲۴ شهریورماه ۸۳ هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال از مجموع ۱۲۴ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال پول گندم تامین و واریز شده است، گفت: کشاورزانی که تا ۲۳ شهریور تحویل گندم داشته اند، ۵۰ درصد پول خود را دریافت کرده اند و کشاورزانی که تا اول تیرماه گندم تحویل داده اند تا ۲۴ شهریور ۱۰۰ درصد پول خود را دریافت کرده اند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: کشور از نظر ذخایر استراتژیک و کالاهای اساسی در وضعیت مناسبی قرار دارد به گونه ای که دولت در ۶ ماه ابتدایی سال تامین مناسبی در زمینه روغن، برنج و شکر انجام داده است و مشکلی نخواهیم داشت و ثبات در تولید کالاهای اساسی وجود دارد.

برنامه دولت در زمینه صادرات آرد و واردات گندم در آینده چیست؟

سیف در ادامه در پاسخ به سوالات خبرنگار نگاشته در خصوص ممنوعیت صادرات آرد، گفت: صادرات آرد از محل ورود موقت در حال انجام است و توقفی در آن حاصل نشده است و برخی کارخانجات در حال حاضر از ظرفیت های موجود اقتصاد استفاده می کنند. در خصوص صادرات آرد از محل تولید داخل نیز باید گفت که شرکت بازرگانی دولتی ایران از ابتدا به منظور راه افتادن چرخ ورود موقت این فرصت را ایجاد کرد اما در حال حاضر به دلیل مصوبات دولت در زمینه ممنوعیت خروج کالاهای اساسی به دلیل وضعیت خاص کشور، این نوع صادرات ممنوع شده است اما صادرات از محل ورود موقت ممنوع نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای واردات گندم به منظور اختلاط با گندم داخلی وجود دارد یا خیر، گفت: گندم داخلی کشور ظرفیت لازم برای تولید نان مردم به خصوص نان های تخت را دارد و با برنامه های حمل و جابجایی و اختلاطی که داریم، امیدواریم بتوانیم کیفیت نان خود را حفظ کنیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه واگذاری خرید گندم به بخش خصوصی نیاز به تامین برخی ظرفیت ها دارد که در حال حاضر شرایط آن فراهم نیست، در پایان در خصوص واگذاری شرکت های غله گفت: در حال حاضر ریاست جمهوری دستور توقف واگذاری شرکت های غله به بخش خصوصی را داده است.

قبلی تکلیف نمایشگاه نان !
بعدی شرکت‌های سوییسی حاضر در حوزه صنایع غذایی و آرد هیچ برنامه ای برای خروج از ایران ندارند

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.