افزایش نیم درصدی پروتئین گندم با افزایش بارندگی‌ها و کاهش سن زدگی

مدیربخش فنی و مهندسی شرکت بازرگانی دولتی ایران

گندم امسال به دلیل افزایش نیم درصدی پروتئین گندم که ناشی از افزایش بارندگی‌ها و کاهش سن زدگی است از کیفیت مطلوب تری برخوردار است.

یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در نشست خبری صبح ۱۶ تیرماه با اشاره به آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم گفت: تا امروز نزدیک به چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان تحویل گرفتیم که چهار میلیون و ۶۲۳ هزار تن آن امکان ثبت در سامانه را پیدا کرده‌ است و با تلاش دولت ۳۴ هزار میلیارد ریال از مطالبات گندم کاران نیز پرداخت شده است.

وی افزود: در خصوص کیفیت گندم، امسال با افزایش نیم درصدی پروتئین گندم به دلیل افزایش بارندگی‌ها و کاهش سن زدگی رو به رو هستیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره تحویل گندم از کشاورزان افزود: کشاورزانی که تا ۱۴ تیر ماه گندم را تحویل مراکز خرید داده‌اند، ۵۰ درصد پول خود را دریافت کرده‌ اند. همچنین اطلاعات کشاورزانی هم که تا ۲۲ اردیبهشت ماه موفق به تحویل گندم خود شده اند، در سامانه ثبت شده است.

سیف در خصوص کاهش حجم بارندگی‌ها در سال آبی امسال بیان کرد: اگرچه بارندگی‌ها در سال زراعی آبی ۲۶ درصد کاهش داشته اما به دلیل پایدار بودن تولید و بهره‌برداری در بحث کشاورزی، ظرفیت تولید چندان کاهش نیافته است لذا این مورد نشان از تلاش تمام فعالان بخش کشاورزی در راستای امنیت غذایی و کاهش وابستگی به واردات این محصول است.

وی تصریح کرد: متوسط قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری با اعطای جایزه کیفی به ۱۳۲۷ تومان افزایش یافته است، در حالی که که نرخ اولیه خرید تضمینی گندم ۱۳۰۰ تومان بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در راستای فروش گندم کشاورزان به مرغداران با توجه به افزایش قیمت واردات ذرت و جو در بازار اظهار کرد: با توجه به افت قیمت گندم در مقابل سایر نهاده‌ها، کشاورزان به علت روحیات متفاوت حاضر نیستند که خوراک انسان را جلوی دام و طیور بریزند.

سیف درباره حضور ایران در بازار بین المللی آرد گفت: در سال‌های ۹۵ و ۹۶ به واسطه اینکه توانستیم به بازار بین‌المللی آرد ورود کنیم، برخی از کارخانه‌ها دوباره فعال شدند به طوری که در سه ماهه ابتدایی امسال توانستیم بازارهای خود را در منطقه پایدار و ۶۲ هزار تن آرد را به کشورهای همسایه صادر کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان به ممنوعیت صادرات گندم اشاره کرد و افزود: هدف و استراتژی اصلی ما صادرات محصولات گندم است که در سال گذشته موفق به صادرات ۵۹۰ هزار تن از محصول تولید شده گندم شدیم. همچنین صادرات آرد ناشی از گندم تولید داخل نیز ممنوع شده اما صادرات آرد ماحصل از واردات موقت گندم مشکلی ندارد.

قبلی آیا برای اثرات مخرب مایکوتوکسین ها در خوراک دام و طیورآماده و مهیا هستید؟
بعدی برای متمایز بودن طعم محصول تولیدی چه باید کرد؟

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.