افزایش یک میلیون و ۷۰۰ هزار تنی سیلوهای کشور در سال گذشته

مدیربخش فنی و مهندسی شرکت بازرگانی دولتی ایران

طی سال ۹۶ یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ظرفیت سیلوهای استاندارد کشور اضافه شد به این معنا که ظرفیت ۱۸ میلیون و صد هزار تن سیلوهای بخش خصوصی و دولتی شامل سیلوهای بتنی، فلزی، انبارهای مکانیزه، ساده و چادری به ۱۹ میلیون و ۷۸۵ هزار تن رسید که از این میزان ۱۳ میلیون و ۴۸۲ هزار تن ظرفیت سیلوهای بخش خصوصی و ۶ میلیون و ۳۰۳ هزار تن ظرفیت سیلوهای بخش دولتی است.

دیبایی، مدیر بخش فنی و مهندسی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: در سال ۹۶ حدود ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی و تعمیرات سیلوها و انبارهای کالاهای اساسی تامین و هزینه شده است و در سال جدید نیز مجددا ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی و تعمیر سیلوها و انبارهای کالاهای اساسی پیش بینی شده است.
در خصوص احداث و تکمیل سیلوهای جدید نیمه تمام نیز ۱۵ میلیارد تومان اعتبار تامین شده است که منجر به تکمیل و بهره برداری از سیلوهای فلزی ۵۰ هزار تنی کازرون، سیلوی ۵۰ هزار تنی نیشابور، انبار مکانیزه ۴۰ هزار تنی برازجان و افزایش ظرفیت دینامیکی تجهیزات سیلوی کرج به میزان ۴۰۰ تن در ساعت در مسیر کامیون و راه آهن شده است. مضافا در سال ۹۷ نیز اعتبارات لازم جهت تکمیل ۶ واحد سیلوی دولتی که عمدتا بالای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی هستند از جمله سیلوهای فلزی داراب، اقلید، سوسنگرد، ساوه و انبارهای مکانیزه سبزوار و بوکان تامین شده که با توجه به برنامه تنظیمی، این پروژه ها به مرور تا سه ماه سوم سال جاری به بهره برداری خواهند رسید.
وی در خصوص برنامه بهره گیری از سیلوهای بخش خصوصی در سال جدید گفت: بهره گیری از سیلوهای بخش خصوصی بر اساس نیاز انجام می شود به گونه ای که طبق سیاست های ابلاغی ابتدا سیلوهای بخش دولتی و سپس بخش خصوصی بارگیری خواهد شد اما این برنامه به صورتی است که ابتدا سیلوهای بتنی دولتی و خصوصی، سپس سیلوهای فلزی دولتی و خصوصی و در آخر انبارهای چادری در اولویت قرار می گیرند.
دیبایی در ادامه به مسئولیت های بخش فنی مهندسی GTC اشاره کرد و گفت: در زمینه استفاده از اعتباراتی که هر سال تامین می شود، در مرحله اول از استان ها لیست و اعتبارات مورد نیاز جهت انجام تعمیرات و بازسازی آنها استعلام می گردد، در مرحله بعد درخواست ها با توجه به اعتبارات محدود اولویت بندی و ابلاغ می شوند و در نهایت نیروهای فنی دفتر فنی و مهندسی برای نظارت و بررسی مراحل اجرایی و مشخصات فنی به استان ها مراجعه می کنند. همچنین بازرسی از شرکت های راهبر که سیلوهای دولتی را راهبری می کنند یکی از وظایف دفتر فنی و مهندسی است که به انجام میرسد.

به دلیل اشباع سیلو در کشور قوانین صدور مجوز سخت تر شده است

وی در خصوص برنامه صدور مجوز ساخت سیلو تصریح کرد: در برخی استان ها، استانداری ها بدون هماهنگی با ستاد مرکزی مجوز ساخت سیلو صادر کرده اند لذا این موضوع در نهایت باعث شد که بسیاری از استان ها بیش از حد مورد نیاز سیلو بسازند. با توجه به مطالعات و طرح جامعی که در سطح کشور داشته ایم به جز تعداد محدودی از استان ها تقریبا سیلو در کشور اشباع شده است لذا طی دو بخش نامه ای که برای سیلوسازی بخش خصوصی وجود دارد کارخانجات آرد هیچ منعی برای افزایش ظرفیت با رعایت دستورالعمل های مربوطه ندارند اما برای سایر متقاضیانی که دارنده کارخانه آرد نیستند ابتدا باید به کارگروه ساماندهی گندم و آرد و نان استانداری ها مراجعه کنند متعاقبا با تایید ادارات غله استانها و در نهایت دفتر فنی و مهندسی GTC و با دریافت دو تعهدنامه به آنها مجوز ساخت سیلو داده می شود که یکی در خصوص پرداخت وام و کمک های فنی اعتباری به آنها و دوم اینکه هیچ مسئولیتی در قبال پر کردن سیلوهای آنها توسط دولت وجود نخواهد داشت لذا درخواست ها بسیار کم شده است.

بخش اعظم مشکلات پرداخت وام سیلوداران حل شده است

دیبایی در پایان به مشکلات سیلوداران پرداخت و گفت: در چند سال اخیر مشکل پرداخت وام سیلوداران به دلیل خالی نماندن ظرفیت آنها با توجه به تولید انبوه گندم تا حدودی رفع شده و فشارهای اقتصادی آنها کاهش یافته است چرا که بیش از ۵۰ درصد گندم در اختیار بخش خصوصی بوده است. در حال حاضر بر اساس نظر سیلوداران مشکل آنها نرخ پایین انبارداری است که قرار شده درخواست های خود را مستند و آنالیز شده ارائه کنند تا در صورت تایید آن توسط مراجع ذیصلاح در مورد تغییر قیمت ها اقدام شود.

قبلی علت تکه تکه شدن و پارگی خمیر چیست؟
بعدی اقتصاد آینده جهان در سیطره بیت کوین و ارزهای دیجیتال

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.