افسردگی فصلی و روش‏ هایی ساده برای مقابله با آن


افسردگی زمستانی یا اختلال عاطفی فصلی در بین افراد در تمامی سنین قابل ظهور است. این بیماری در بسیاری از افراد در فصول پاییز و زمستان بروز می‏کند و علائم مختلفی دارد اما از شایع‏ترین علائم آن می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انرژی کمتر
 • مشکل در تمرکز
 • خستگی
 • افزایش اشتها
 • تمایل به تنهایی
 • تمایل به خواب
 • افزایش وزن

اگر اخیرا احساس افسردگی دارید و به چند نمونه از علائم بالا نیز دچار هستید، به احتمال قوی دچار افسردگی زمستانی شده‏اید. در صورتی که علائم شما شدید است و احساس نیاز به کمک گرفتن از یک متخصص را دارید بی‏درنگ به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید. راه‏های درمان پزشکی این اختلال “نور تراپی” و یا استفاده از برخی از داروهای ضد افسردگی بنابر شدت وضعیت شماست. اما در بیشتر افراد این مشکل با چند تغییر ساده در سبک زندگی و شیوه غذا خوردن تا حدود زیادی قابل حل است. مهم این است که چند گزینه از راه حل‏های زیر را امتحان کنید و فقط به یکی از آن‏ها بسنده نکنید.

 • فعال باشید

قدم زدن در بین روز، زمانی که نور خورشید در بیشترین میزان خود در این فصول هست، یکی از بهترین گزینه‏هاست.

 • در خانه نمانید

سعی کنید که تا جای ممکن در خانه نمانید، مخصوصا زمانی که تنها هستید. زمانی نیز که در خانه هستید از رنگ‏های روشن برای دکوراسیون و لباس‏های خود استفاده کنید تا نور بیرون را به درون خانه منعکس کنند. همچنین سعی کنید که وقت خود را در کنار پنجره بگذرانید.

 • خود را گرم نگه دارید

احساس سرما ممکن است که به شما حس افسردگی بیشتری دهد. سعی کنید از غذاها و نوشیدنی‏های گرم استفاده کنید و دمای خانه را بالاتر ۲۱ درجه سانتیگراد نگه دارید.

 • از نورتراپی استفاده کنید

نور درمانی یکی از موثرترین راه‏ها برای درمان افسردگی فصلی است. جعبه‏های نور مخصوصی برای درمان وجود دارند که در کلینیک‏ها موجود هستند، این جعبه‏های نور تا ۱۰ برابر نور بیشتری نسبت به لامپ‏های معمولی دارند. افرادی که دسترسی به جعبه نور ندارند، می‏توانند از نور بیشتر در خانه خود استفاده کنند زیرا همین میزان نور نیز تأثیراتی خواهد داشت.

 • عادت جدیدی را در خود پرورش دهید

مشغول نگه داشتن ذهن با یک سرگرمی جدید به سرعت با افسردگی فصلی مقابله می‏کند. این سرگرمی می‏تواند از هر نوعی باشد تنها کافی است که شما عادت جدید و مفیدی را در زندگی خود پرورش دهید.

 • وقت بیشتری را با دوستان و خانواده خود بگذرانید

مراودات اجتماعی برای بهبود شرایط روانی هر فردی مفید هستند و افسردگی فصلی نیز از این قاعده مستثنی نیست. ارتباط با افرادی که برای شما مهم هستند حس تنهایی شما را به طرز چشمگیری کاهش می‏دهد، بنابراین اگر تمایل به تنهایی دارید به هیچ عنوان دعوت دوستان و خانواده خود را رد نکنید.

 • در مورد احساسات خود صحبت کنید

صحبت درباره احساسات و وضعیتی که دارید کمک بزرگی در رابطه با بسیاری از مشکلات است. مشاوره حرفه‏ای و یا در موارد خفیف‏تر صحبت با دوستان و آشنایان می‏تواند علائم را تا مقدار جالب توجهی کاهش دهد.

 • به یک گروه حمایتی بپیوندید

در برخی از شهرها گروه‏های حمایتی متنوعی برای مقاصد مختلف وجود دارد، افسردگی و یا به صورت ویژه افسردگی فصلی نیز گروه‏های مخصوص به خود را دارند. در صورتی که در شهر شما چنین گزینه‏ای وجود دارد حتما در جلسات آن‏ها شرکت کنید.

 • به رژیم غذایی خود اهمیت دهید

تأثیر غذا بر خلق و خوی انسان بر کسی پوشیده نیست و شما می‏توانید از همین دانش عمومی برای بهبود علائم خود استفاده کنید. سعی کنید موارد زیر را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید:

 1. پروتئین بدون چربی به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از آمینو اسید به بهبود علائم افسردگی کمک می‏کند.
 2. اسیدهای چرب امگا-۳ به تغییر خلق کمک می‏کنند، مطالعات نشان می‏دهد افرادی که مقادیر بالایی از اسیدهای چرب امگا-۳ در بدن خود دارند خوش اخلاق‏تر و با انرژی‏تر هستند.
 3. انواع توت به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان باعث کاهش استرس شما و درنتیجه کاهش علائم افسردگی می‏شوند.
 4. مصرف بیش از اندازه شکر و مواد غذایی شیرین ممکن است در ابتدا حس سرخوشی به شما دهند اما در طی سالیان تاثیراتی فیزیکی منفی در مغز شما خواهند داشت بنابراین میزان مصرف مواد قندی خود را تا حد ممکن کاهش دهید.
 5. پزشکان معتقدند اسید فولیک می‏تواند ترشح سروتونین را که باعث خوشحالی و حس خوب می‏شود را افزایش دهد.
 6. ویتامین دی که به عنوان ویتامین خورشید شناخته می‏شود بر روی حس افسردگی تأثیر بسزایی دارد. شیر، تخم مرغ، قارچ و ماهی از منابع غنی ویتامین دی هستند.

 

 

قبلی چگونه عمر مفید غلطک ها را افزایش دهیم؟
بعدی سرمایه گذاران سیلو از سیستم واتر استاپ فونداسیون بهره مند شوند

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.