امضا تفاهم نامه با روسیه و قزاقستان برای ورود موقت گندم با اعتبار ۶ ماهه

نگاهی به حجم صادرات آرد سال 96 نسبت به دو سال گذشته

حجم صادرات آرد در ۹ ماه اول سال ۹۶ حدود ۱۶ برابر سال ۹۵ و ۲۱ برابر سال ۹۴ در همین مدت مشابه بوده و میزان ورود موقت گندم در سال های ۹۵ و ۹۶ در مجموع ۱۷۰ هزار تن بوده است. البته بنا به دلایل مختلف بخش خصوصی نتوانسته گندم لازم را برای صادرات آرد وارد کند اما به طور کلی این میزان از رشد، نشان دهنده عملکرد مناسب شرکت بازرگانی دولتی ایران در زمینه صادرات است.

آتوسا عجملو، مدیرکل صادرات و امور ارزی GTC در گفتگو با خبرنگار نگاشته ضمن بیان مطلب فوق گفت: در حال حاضر بخش خصوصی به خوبی توانسته بخشی از سهم بازار صادرات را پوشش دهد به گونه ای که در برخی استان های مرزی همچون کردستان، آذربایجان، کرمانشاه و خراسان نیروهایی در این راستا استخدام و در حوزه صادرات آرد و مشتقات آن شاهد ایجاد اشتغال و ارز آوری بوده ایم.
عجملو تصریح کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران به مدت یکسال نسبت به عرضه گندم برای صادرات پرداخت و همین امر به رونق صادرات، اشتغال و ارز آوری کمک شایانی کرد لذا در حال حاضر بخش خصوصی توانسته بخش مناسبی از سهم بازار صادرات را کسب کرده و آسوده تر نسبت به ورود موقت گندم بپردازد.

امضای تفاهم نامه با روسیه و قزاقستان برای ورود موقت گندم

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص علت کاهش عرضه گندم توسط GTC گفت: به دلیل عدم تحقق برآورد تولید و خرید گندم در سال ۹۶ درحال حاضر میزان گندم مازاد بر مصرف در حد مصوبه تنظیم بازار موجود نیست و در نتیجه حجم عرضه را کاهش داده ایم از طرفی به منظور تداوم صادرات گندم و آرد و مشتقات تفاهم نامه سه جانبه ای بین شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت های دولتی پرودینتورگ روسیه و fcc قزاقستان جهت ورود موقت و سوآپ و ترانزیت به امضا رسیده که در آن استفاده از اعتبار ۶ ماهه تصریح شده است. در این راستا هیاتی متشکل از انجمن مواد غذایی و کانون و کارخانجات آرد با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و این شرکت عازم روسیه شده اند تا مقدمات اجرای تفاهم نامه فراهم گردد.

قبلی شماره 23 نشریه نگاشته
بعدی انجماد خمیر، مصنوعی کردن نان نیست؛ راهی است برای کاهش ضایعات و افزایش زمان نگهداری!

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.