اولویت ذخیره سازی گندم در دستورالعمل خرید تضمینی گندم سال ۹۸ اصلاح شد

معاون اداره کل هماهنگی خرید داخلی GTC مطرح کرد

دستورالعمل خرید تضمینی گندم سال ۹۸ با توجه به نظر سنجی صورت گرفته از شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی استان‌ها و برگزاری جلسات کارشناسی و با هدف تسریع و تسهیل تحویل‌گیری گندم کشاورزان، در بهمن‌ماه ابلاغ شد که نسبت به سنوات گذشته دارای تغییرات اساسی بوده است و یکی از مهم‌ترین تغییرات آن مربوط به تغییر اولویت‌‌های ذخیره‌سازی و توجه به تاسیسات ذخیره‌سازی با قابلیت نگهداری بلند مدت گندم است.

مرتضی سعادتی‌کیا، معاون اداره کل هماهنگی خرید داخلی GTC ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته در خصوص تغییر اولویت‌‌های مراکز ذخیره‌سازی اظهار کرد: در تغییر اولویت‌بندی‌های دستورالعمل و توجه به بحث نگهداری طولانی مدت، اگر در یک منطقه سیلوی بتنی بخش خصوصی و سیلو روباز بخش دولتی در مجاورت هم قرار بگیرند، اولویت و ارجحیت با سیلو بتنی بخش خصوصی است چراکه اهداف بلند مدت ذخایر نگهداری گندم را بیشتر تحقق می‌بخشد.

محدودیت دریافت محموله‌های بیش از ۸ تن در مراکز خرید موقت( مباشر)

سعادتی‌کیا با بیان اعمال محدودیت‌های خرید در مراکز موقت در خرید تضمینی گندم امسال گفت: در دستور العمل خرید تضمینی گندم ۹۸، مراکز خرید مباشر مجاز به دریافت محموله‌های بالای ۸ تن  نمی‌باشند. همچنین اشخاص حقوقی نیز می بایست گندم خود را به مراکز خرید بلند مدت تحویل نمایند و تحویل‌گیری آن‌ها در مراکز مباشر امکان‌پذیر نیست.

معاون اداره کل هماهنگی خرید داخلی GTC در ادامه به راه‌اندازی برنامه اطلاع‌رسانی در دستورالعمل خرید تضمینی گندم امسال اشاره کرد وگفت: شرکت‌های منطقه‌ای موظف به اطلاع‌رسانی لازم به جامعه کشاورزان در مورد  مراکز مجاز خرید تضمینی گندم از طریق رسانه‌های ارتباط جمعی، نصب بنر در مراکز خرید و …. می‌باشند. همچنین در نظر است به منظور اطلاع کشاورزان از ثبت  محصول ارائه شده  در سامانه‌های مورد عمل شرکت، پرداخت وجه و مراحل تسویه مالی آن اپلیکیشن‌هایی طراحی و راه‌اندازی شوند.

ارتقای شرایط و  تجهیزات مراکز خرید برای فصل زراعی آتی

وی با اشاره به تعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با سازمان برنامه و بودجه، کمیسیون تلفیق مجلس، وزارت امور اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی و بانک‌های عامل در راستای تامین اعتبار خرید تضمینی گندم، گفت: ارتقا شرایط لازم برای ایجاد مراکز خرید یکی دیگر از بندهای دستورالعمل‌های خرید تضمینی امسال است. به گونه‌ای که این مراکز باید تسهیلات رفاهی مطلوبی را برای رانندگان و کشاورزان فراهم کنند. همچنین ارتقا و به روزرسانی شرایط و  تجهیزات آزمایشگاهی مراکز خرید موجب افزایش دقت در  سنجش مشخصات کیفی گندم‌های مورد عرضه خواهد گردید.

 

 

قبلی شکوه خودکفایی در دوره سخت تحریم
بعدی کشاورزی بیمار، مشکل این روزهای ژاپن

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.