ایجاد بازار جدید فروش آرد در پی بهبود روابط ایران و قطر

مدير عامل آرد داران

قطر مانند بسیاری دیگر از کشورهای ثروتمند عربی، بیش از ۹۰ درصد از غذای مورد نیاز خود را وارد می‏کند. بیش از ۳۸ درصد غذای قطر از عربستان سعودی وارد می‏شود. اما اخیرا چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر به تازگی قطر را تحریم کرده‏اند و همین موضوع موجب شده است که قطر با مشکلات بسیاری برای تأمین غذای مورد نیاز خود روبرو شود و برای تأمین نیاز خود به کشورهایی مانند ایران روی بیاورد. این تحریم فرصت بسیار مناسبی برای ایران است تا روابط خود را با قطر افزایش دهد.

دکتر صادقیان، مدیرعامل شرکت آردداران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نگاشته در خصوص بازار قطر گفت: در حال حاضر فرصت مناسبی برای صادرات آرد به قطر ایجاد کرده است و ترکها در همین بازار نیز فرصت را غنیمت شمرده اند. علی رغم اینکه قطر جمعیت زیادی ندارد، اما بازار قطر، بازار مساعدی برای آرد ایران است. مزیت ایران در مقابل کشور ترکیه در صادرات آرد مزیت لجستیکی و همان فاصله کوتاهتر با این کشور است. آرد ایران به صورت روزانه می تواند به قطر برسد.
وی در خصوص آرد مورد درخواست کشور قطر گفت: مشخصات آرد مورد درخواست کشور قطر، آرد نول با گلوتن بالای ۲۸ است که با توجه به گندمهای داخلی و گندم های عرضه شده در بورس رسیدن به عدد ۲۸ در گلوتن به واقع امکان پذیر نیست. البته دو راهکار وجود دارد؛ اول استفاده از بهبود دهنده ها و دوم استفاده از گندم های وارداتی عبور موقت که با اختلاط ممکن است کیفیت آرد را به حد مطلوب مورد درخواست مشتری برساند.
این فعال صنعت آرد در ادامه به واردات گندم در قالب ورود موقت توسط شرکت آردداران اشاره کرد و گفت: مجوزهایی که به کارخانجات ارائه می شود نهایتا برای کشتی های کوچک است لذا تنها گزینه واردات گندم، به کشور روسیه محدود می شود که در حال حاضر اخذ مجوزهای لازم جهت واردات گندم را در دستور کار قرار داده است.
مدیرعامل آردداران در خصوص مهمترین مشکلات صادرکنندگان کالا چیست، گفت: کیفیت گندم های ارائه شده در بورس برای تولید محصول با کیفیت، قابل قبول نیست، ازطرفی پروسه ورود موقت گندم و تبدیل و صادرات مجدد آن پروسه ای زمان بر است. بوروکراسی و کاغذ بازی جزء لاینفک بحث صادرات کالا است اما در هر حال فرصت مناسبی است برای کارخانجات آرد تا صادرات را تجربه کنند.

مصوبه یک شبه مسئولین برای آرد مصرفی صنایع!

وی در خاتمه این گفتگو با اشاره به مصوبه جدیدی که توسط شرکت بازرگانی دولتی صادر شده گفت: طبق مصوبه جدید قرار شده که تمامی صنوف به غیر از تولید کنندگان نان، برای تامین نیاز خود باید از بورس کالا اقدام به خرید گندم کنند. گندم ۴ استان اردبیل، زنجان، خراسان جنوبی و خراسان شمالی با قیمت ۹۰۰ تومان برای مصرف صنف و صنعت تعیین شده است که به دلیل فاصله جغرافیایی این استانها تا مراکز مصرف قطعا گندم دچار افزایش قیمت و در نهایت موجب افزایش نسبی محصولات مشتق از این گندم نیز خواهد شد. به عقیده من مسئولین طی یک بخشنامه یک شبه مصوبه ای را صادر کرده اند که هم به نظر کارخانجات آرداست و هم به ضرر صنف و صنعت! برای تمامی فعالان این صنف سوال ایجاد شده که علت صدور این مصوبه چیست، چرا که تبعات قیمتی زیادی را به همراه خواهد داشت!

قبلی تحميل شاخص افت گندم تحويلي از شرکت غله، چالش کارخانجات آردسازي
بعدی کاریکاتور شماره 16

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.