با کاهش مصرف کمتر مواد قندی، بدن چه واکنشی نشان می‏دهد؟


برای بیشتر افرادی که تصمیم به اصلاح رژیم غذایی خود می‏گیرند، وحشتناک‏ترین قسمت، کاهش مصرف مواد قندی است. بسیاری از ما با خوردن مواد غذایی شیرین احساس بسیار خوبی داریم، در واقع برای برخی از مردم مواد غذایی شیرین مانند آرام بخش عمل می‏کنند. اما همه می‏دانیم که خوردن این شیرینی‏ها برای سلامتی بسیار مضر است. شکر و قند به تنهایی هیچ گونه فایده‏ای برای بدن ندارند و با خوردن آن‏ها ما فقط به اضافه وزن خود کمک می‏کنیم. اما رژیم‏های غذایی غیر افراطی به حذف کامل این مواد از رژیم غذایی اصراری ندارند و تنها توصیه در کاهش مصرف آن‏ها به صورت تدریجی دارند.
البته واکنش افراد در زمان کاهش مصرف مواد قندی متفاوت خواهد بود و در واقع به میزان اعتیاد آن‏ها به شکر بستگی دارد. اگر مصرف روزانه بالایی از مواد قندی دارید، با کاهش آن واکنش‏هایی شبیه به ترک اعتیاد مانند احساس اضطراب، بی‏قراری و حتی افسردگی داشته باشید.

واکنش بدن با کاهش مواد قندی:
قلب شما بسیار خوشحال خواهد شد!

مصرف مواد قندی میزان ترشح انسولین در بدن را به صورت مزمن افزایش می‏دهد، افزایش انسولین سیستم عصب سمپاتیک را تحریک می‏کند و تحریک این سیستم به افزایش فشار خون و ضربان قلب منجر می‏شود. تنها چند هفته پس از کاهش مصرف مواد قندی، کلسترول LDL (بد) شما ۱۰ درصد و تری‏گلیسرید ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‏یابد.

پوستتان از شر جوش خلاص خواهد شد!

التهاب سیستمیک یکی از دلایل بروز جوش صورت است و قند یکی از عوامل اصلی این التهاب سیستمیک است. در مطالعه‏ای، به افرادی که به صورت مرتب سودا مصرف نمی‏کردند، به مدت سه هفته، روزانه یک قوطی سودا داده شد و دانشمندان با کمال تعجب متوجه شدند که التهاب سیستمی به میزان ۸۷ درصد افزایش یافت. بنابراین با کاهش میزان مصرف مواد قندی گوناگون، پوست بهتری خواهید داشت.

از ابتلا به دیابت فرار می‏کنید!

مصرف مواد قندی، چربی دور کبد را افزایش می‏دهد. این چربی منجر به مقاومت انسولینی می‏شود و فعالیت لوزالمعده را در بدن تضعیف می‏کند. نتایج یک مطالعه علمی حاکی از این است که مصرف ۱۵۰ کالری از مواد قندی ۱۱ برابر بیشتر از مصرف ۱۵۰ کالری از مواد غذایی مانند پروتئین، ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم را افزایش می‏دهد.

مجبور نیستید که لبخندهای مصنوعی بزنید!

در ابتدای کاهش مصرف مواد قندی، طبیعی است که کمی بهانه‏جو و بداخلاق باشید اما زمانی که اعتیاد به مواد قندی شما کاهش یابد، خوش اخلاق‏تر از همیشه خواهید بود. محققان دانشگاه کلمبیا در آمریکا در مطالعات خود متوجه شدند، زنانی که رژیم غذایی آن‏ها میزان مواد قندی بالایی دارد بیشتر از دیگر زنان تغییرات خلقی و اضطراب دارند و زودرنج‏تر هستند.

به موقع می‏خوابید!

مصرف مواد قندی در مقادیر بالا، شما را سست و بی‏حال و نیازمند خواب در وسط روز می‏سازد. مواد قندی موجب ترشح کورتیزول می‏شوند که فرآیند طبیعی خواب در شب را مختل می‏کند. با کاهش مصرف مواد قندی متوجه بهبود خواب شب خود می‏شوید.

اسامی را راحت‏تر به یاد می‏آورید!

مطالعه دانشمندان دانشگاه UCLA بر روی حیوانات نشان داده است که مصرف مواد قندی عملکرد حافظه و یادگیری را کند می‏سازد. در بلند مدت، یک رژیم غذایی سرشار از مواد قندی می‏تواند ارتباط بین سلول‏های مغزی شما را مختل سازد. پس زمانی که به شدت هوس شیرینی دارید، به یاد داشته باشید که بدون آن باهوش‏تر هستید.

بالاخره وزن اضافه خود را کم می‏کنید!

با کاهش تنها ۲۰۰ کالری از مواد قندی مصرفی در طول روز، در طی ۶ ماه ۵ کیلوگرم کاهش وزن خواهید داشت. شما می‏توانید این ۲۰۰ کالری را از مواد غذایی سالم مانند پروتئین، انواع مغزها و سبزیجات دریافت کنید.

قبلی عدم حمایت دولت، فاصله رقابتی شرکت های ایرانی و ترک را دوچندان کرده است
بعدی آیا برای اثرات مخرب مایکوتوکسین ها در خوراک دام و طیورآماده و مهیا هستید؟

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.