با ۹ میلیون تن ذخیره گندم به استقبال سال جدید می رویم

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ايران

در تأمین گندم، آرد و نان برای سال آتی مشکلی وجود نخواهد داشت به گونه ای که ورود به سال آینده با ۹ میلیون تن گندم مازاد خریداری شده از کشاورزان همراه خواهد بود. برای فصل زراعی جدید با توجه به مدیریت مزرعه و پیش بینی معاونت زراعت جهاد کشاورزی و شرایط اقلیم میزان تولید گندم به میزان سال ۹۵ پیش بینی می شود.
حسن عباسی معروفان، معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران با ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته اظهار کرد: در سال ۹۵ بیش از ۱۴ میلیون تن گندم تولید شد که رکورد بی سابقه ای طی سال های اخیر به شمار می رفت. از این میزان شرکت بازرگانی دولتی توانست ۱۱ میلیون و ۵۲۴ هزار تن گندم را از ۳۱ استان کشور خریداری کند که البته مابقی آن نیز به عنوان بذر و خود مصرفی نزد کشاورزان باقی مانده است.

وی در خصوص کیفیت گندم های تولید و خریداری شده افزود: گندم های تولید شده از ارقام مختلف در کشور با کیفیت های بالا، متوسط و پایین از نظر میزان پروتئین و گلوتن بوده است که البته گندم های خریداری شده از سوی شرکت بازرگانی دولتی عمدتاً جزو گندم های با کیفیت بالا بوده است. در واقع می توان گفت که براساس تست و آزمایش های انجام شده کیفیت محصول خریداری شده در سال جاری بسیار بهتر و مطلوب تر از سال گذشته بوده است.
عباسی معروفان گفت: در سال گذشته با بیش از پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تن موجودی و ذخیره در انبارهای کشور وارد سال ۱۳۹۵ شدیم و امسال با توجه به رکوردشکنی مجدد در تولید و خرید تضمینی گندم، میزان گندم موجودی کشور در هنگام ورود به سال ۱۳۹۶ بیش از ۹ میلیون تن خواهد بود.
معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی در راستای میزان مصرف گندم در کشور تصریح کرد: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته و آمارهای موجود متوسط مصرف سرانه گندم در کشور بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم است که میانگین مصرف ماهانه این محصول استراتژیک از سوی نانوایی ها و اصناف مختلف به کمتر از یک میلیون تن می رسد که حدود ۶۵۰ هزار تن سهم خبازی های یارانه ای در هر ماه می شود.
وی با بیان اینکه میزان مصرف گندم از سوی خبازی های یارانه ای در کشور حدود ۵/۷میلیون تن است، گفت: مابقی مصرف نیز به دیگر نانوایی ها (خبازی های آزادپز)، صنف و صنعت و… برمی گردد که نهایتا میزان مصرف گندم در کشور را به حدود ۵/۱۱ میلیون تن در سال می رساند.

از سیلوهای بخش خصوصی برای ذخیره گندم بهره می گیریم

عباسی معروفان در خصوص ذخیره سازی ۹ میلیون تن گندم مازاد و تولید سال جدید تصریح کرد: در کشور ماهانه حدود یک میلیون تن مصرف گندم داریم لذا مقداری از تولید و مازاد گندم در چرخه مصرف شامل خبازی و صنعتی قرار می گیرد بنابراین ۹ میلیون تن گندم مازاد تا پایان سال به ۵/۸ میلیون تن می رسد. به این ترتیب در سال آینده و با مصرف ماهانه، مابقی گندم توسط سیلوهای دولتی ذخیره و نگهداری می شود و همچنین در صورت نیاز از سیلو و انبارهای سایرارگانها ونهادهای بخش دولتی وخصوصی استفاده می شود.
وی خاطر نشان کرد: برای بحث ذخیره سازی در سال آیندده محوطه هایی را به صورت چادری و موقت در نظر گرفته ایم که در صورت کافی نبودن سیلوهای موجود، گندم در آن دپو و حفظ و نگهداری می شود. از طرفی بحث صادرات گندم در سال آینده نیز تداوم خواهد داشت.
معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در خاتمه گفت: در فصل زراعی آتی کشاورزان هیچ نگرانی از جهت خرید گندم نداشته باشند چرا که از طریق، شرکت بازرگانی دولتی، بورس کالا، کارخانجات آرد و تعاونی روستایی خرید گندم صورت خواهد گرفت و کشاورزان تنها در نحوه وصول مطالبات باید همکاری بیشتری داشته باشند.

قبلی اخذ ارزش افزوده پلکاني، توليد داخلي را فلج مي کند
بعدی کاریکاتور شماره 11

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.