بررسی فاکتورهای مهم و تأثیر گذار در ساخت سیلوهای نگهداری غلات در بنادر

یادداشت از: پریناز خزل، بخش مهندسی فروش شرکت پتکوس ایران

با توجه به روند سرمایه گذاری جهت احداث سیلوی ذخیره سازی استاندارد غلات در بنادر شمالی و جنوبی کشور که نوید بخش ایجاد بستری مناسب برای مکانیزه کردن انتقال غلات و افزایش سطح بهداشتی نگهداری آن در کشور است. این روند بیش از ۱۰ سال پیش آغاز و موجب شد تا تفکر صاحبان کالا و مسئولین کشور در خصوص نگهداری غلات به سمت و سوی سیلوهای فلزی با شرایط استاندارد نگهداری و انتقال غلات برود.

آنچه حائز اهمیت است، تأیید و تاکید سیاست گذاری بسیاری از کشورهای در حال توسعه از قبیل هند و پاکستان به اولویت ذخیره سازی غلات در سیلوهای استاندارد به جای سوله و فضاهای باز است. در این راستا تفاوت شرایط نگهداری در سوله ها، انبارهای روباز و سیلوهای ذخیره سازی غلات به طور مختصر در ادامه بیان شده است.

آنچه بدیهی است در نظر گرفتن مشوق های مالی و سیاست گذاری، برای سرمایه گذاران که عامل اصلی جهت سوق دادن ذخیره سازی غلات از سوله ها و فضاهای باز به سمت سیلوهای استاندارد است، می باشد.

طراحی، تأمین و ساخت بیش از ۹۰ درصد پروژه های ذخیره سازی غلات از سال ۸۸ تاکنون در بنادرکشور؛ شرکت پتکوس آلمان و شعبه ایران را به عنوان اولین تأمین کننده از جهت سهم پروژه ها، رزومه و تجربه کاری در کشور قرار داده است.

نگهداری غلات در سیلو یا سوله:

عوامل اصلی تأثیرگذار بر نگهداری غلات عبارتند از شرایط تخلیه، بارگیری و نگهداری که در جدول زیر به طور خلاصه در مورد سیلوها و سوله ها مورد مقایسه قرار گرفته است:

ردیف عوامل تأثیرگذار سوله سیلو
۱ بارگیری غلات به صورت مکانیزه ( عدم ورود تریلی و کامیون ) ندارد دارد
۲ ایجاد آلودگی های ثانویه در هنگام انتقال به انبار دارد ندارد
۳ له شدگی دانه غلات ( ضریب آردینگی در هنگام بارگیری و تخلیه ) دارد ندارد
۴ تخلیه از انبار به صورت مکانیزه بدون آلودگی ثانویه ندارد دارد
۵ امکان کنترل دمای انبار در طول مدت زمان نگهداری ندارد دارد
۶ امکان هوادهی غلات جهت جلوگیری فساد محصول در زمان، دما و رطوبت بالا ندارد دارد
۷ امکان ضد عفونی و قرص گذاری مؤثر و تأثیرگذار در انبار ندارد دارد
۸ ریسک ورود جانوران موذی، حشرات و ایجاد آلودگی در غلات دارد ندارد

 

مقایسه عوامل کلی فوق الذکر نشان دهنده اهمیت انتخاب نوع تأسیسات نگهداری در بنادر کشور است. بدیهی است میزان حجم سرمایه گذاری مورد نیاز برای سیلوهای استاندارد به مراتب بیشتر از سوله است؛ در نتیجه همانطور که بیان شد سیاست گذاری درست و مشوق های مالی می تواند نقش به سزایی در هدایت سرمایه گذاری در بنادر کشور به سمت سیلو ها داشته باشد.

تعیین طرح بهینه ذخیره سازی

از آنجا که شرکت پتکوس اینجینیرینگ ایران که زیر مجموعه هلدینگ آلمان است، وظیفه طراحی و مشاوره فنی سایت های ذخیره سازی را به عهده دارد لذا دفتر پتکوس ایران در اغلب پروژه ها نقش پشتیبانی کننده مشاور پروژه را ایفا می کند. این بدان معناست که تهیه نقشه های جزئیات فنی، لجستیک و نیز تأسیسات مربوط به سایت و حتی شرکت در جلسات مورد نیاز با معاونت های محترم فنی بنادر نیز به عنوان خدمات تکمیلی در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد. در این راستا تهیه گزینه های مختلف چیدمان سایت، ظرفیت های هرکندو و ظرفیت های مناسب جهت تخلیه و بارگیری از عمده فعالیت های تعریف شده در پروژه سیلوی پتکوس می باشد.

در خصوص مدل بهینه طرح ذخیره سازی، آنچه شرکت پتکوس برای بنادر به ویژه در جنوب کشور توصیه می کند احداث سیلو های ذخیره سازی استاندارد با در نظر گرفتن شرایط خاص کار در بنادر است که شامل:

  • ظرفیت های کافی جهت تخلیه و بارگیری سیلو
  • قابلیت اطمینان بالا در تجهیزات انتقال غلات به دلیل فشار کاری بالا در بنادر
  • طراحی سیستم هوادهی اثر بخش و مؤثر به ویژه جهت جلوگیری کندانس ناشی از رطوبت بالا در بنادر
  • استفاده از آلیاژ مخصوص به عنوان لایه محافظ اضافی در سقف سیلوها به دلیل خورندگی بالا در بنادر
  • طراحی فونداسیون سیلوها با توجه به ظرفیت باربری خاک پروژه و سطح آب با هدف بهینه کردن هزینه های مقاوم سازی
  • به کارگیری سیستم باسکول آنلاین ( باسکول در حین جریان محصول ) جهت تأمین میزان ورودی و خروجی سیلوها با دقت بسیار بالا
  • و سایر موارد مرتبط می باشد.

در پایان شایان ذکر است انجام بیش از ۱۰ پروژه سیلوی فلزی و مکانیزاسیون و تأمین بیش از ۱۷ دستگاه مکنده غلات در بنادر شمالی و جنوبی کشور از افتخارات تیم پتکوس ایران است.

قبلی کمپانی سینجنتا؛ تولیدکننده سموم کشاورزی و بذور هیبریدی در جهان و ایران
بعدی دستگاه MULTI CLEANER دستاوردی جدید از شرکت گلفتو سنگاتی ایتالیا

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.