برنامه افزودن زینک و روی به آرد های خبازی


برنامه ملی غنی سازی آرد ابتدا از سال ۱۳۸۰ به شکل طرحی آزمایشی از استان بوشهر آغاز به کار کرد و سپس در استان های کرمان، سیستان بلوچستان و فارس اجرایی شد. نهایتاً در سال ۱۳۸۶ پس از تدوین یک ساله، برنامه ملی غنی سازی نوشته و در کل کشور اجرا شد. خانم مهندس عبدالهی، رئیس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار نگاشته توضیحاتی در خصوص عملکرد طرح ملی غنی سازی آرد ادائه داد.

به گفته وی، ضمن آنکه در اجرایی شدن این طرح ملی تمامی کارخانجات آرد، سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد همکاری کرده اند، غنی سازی آرد به وسیله آهن و اسیدفولیک در انواع نان های بربری، لواش و تافتون اجرایی شد اما نان سنگک به دلیل سبوس گیری ۷ درصد از نظر برنامه نویسان این طرح ملی، لزومی برای غنی سازی نداشت.
خانم مهندس عبدالهی با اشاره به اینکه دولت در همان سال های اولیه اجرایی شدن برنامه از این طرح ملی حمایت کرد تا یارانه برای غذا و نان در نظر گرفته شود، گفت: پس از برنامه هدفمند سازی یارانه ها این طرح با ۶ ماه وقفه اجرایی مواجه شد. شایان ذکر است که در این وضعیت بسیاری از کارخانه های آرد به دلیل احساس تعهدی که به این طرح داشته اند، حتی بدون دریافت هرگونه هزینه ای از دولت غنی سازی آرد را ادامه دادند. در نهایت با پیگیری های مکرر انجام شده از طریق وزارت بهداشت، سازمان مدیریت، ریاست جمهوری و سازمان عالی سلامت، برنامه غنی سازی مجدد از سوی دولت به منظور اجرایی شدن، حمایت شد.

برنامه هایی برای افزودن زینک و روی به آرد های مصرفی در دست بررسی است

رئیس دفتر بهبود تغذیه کشور خاطرنشان کرد: بر طبق بررسی کشوری در سال ۱۳۹۱ بر پایه چگونگی وضعیت کمبود آهن و کم خونی در کشور، نشان می دهد که در دوره ۱۰ ساله که غنی سازی آرد با جدیت اجرایی شده است، به طور قابل ملاحظه ای شیوع کمبود آهن و کم خونی کاهش یافته است و این نشان از موفقیت اجرایی طرح دارد. قطعا اگر همکاری صنایع و کارخانجات آرد نبود، اجرایی شدن آن امکان پذیر نبود. حال که در جامعه با کمبود ویتامین D و زینک مواجه هستیم، نیاز است تا بتوانیم مجدد با همکاری مسئولین صنایع آرد کشور، زینک و روی را نیز به آرد مصرفی جامعه بیافزاییم.

قبلی بررسي خواص فيزيک و شيميايي و رئولوژيکي آرد هاي توليد شده درطي فرآيند آسياب
بعدی از بين النهرين حاصل خيز تا کشاورزي رو به نابودي عراق

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.