به فرموده مقام معظم رهبری؛ بستر واگذاری به بخش خصوصی باید فراهم شود.

در ششمین همایش سالانه صنعت آرد ایران اعلام شد

هفدهم مهرماه ششمین همایش صنعت آرد با حضور دکتر مفتح ریاست فراکسیون صنایع غذایی مجلس شورای اسلامی، سیدمحمود نوابی معاون وزیر صنعت و رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان، علی اکبر مهرفرد معاون بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، یزدان سیف مدیرعامل بازرگانی دولتی ایران، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی، رئیس هیأت مدیره کانون آردسازان ایران، دبیرکل کانون صنایع آرد ایران، رئیس انجمن آردسازان ایران، علیرضا کریمی و  همچنین مدیران عامل کارخانه‌ های آردسازی کشور با محوریت بررسی مشکلات پیش روی این صنعت، راه حل‌ها و بررسی نحوه همکاری در خرید گندم، بزرگداشت پیشکسوتان صنعت آرد، تقدیر از کارخانجات برتر و مدیران فنی نمونه در انستیتو تغذیه ایران برگزار شد.

مهندس محمد رضا مرتضوی رئیس انجمن آردسازان ایران دیگر سخنران این مراسم بود که به نمایندگی از مدیران عامل کارخانه‌ های آرد حاضر در همایش به دفاع از صنف، به ارائه توضیحاتی در راستای موانع و مشکلات پیش روی صنعت گندم و آرد کشور پرداخت و گفت: از همان روز های اول انقلاب که گندم خود را برای کمک به مردم در اختیار دولت قرار دادیم، آسیابان بی گندم شدیم. پیشنهاد ما این است که خرید گندم باید به بخش خصوصی واگذار شود چراکه حساسیت محصولات کارخانه آرد بسیار بالاست. هر روز حداقل ۴۰ هزار نفر محصول کارخانه آرد را استفاده می کنند که در صورت هر گونه مشکل برای آرد ۴۰ هزار شاکی خواهند داشت.
وی ادامه داد: جدول ارائه شده برای گندم، جدول ناپاکی است. چرا که هر چه خاک در گندم بیشتر باشد، ان گندم را گرانتر می خرند. اکنون قیمت گندم ۱۲۹۰ تومان است ولی اگر ۸درصد خاک داشته باشد قیمت آن ۱۳۸۰ تومان می شود. جدول پاکی گندم باید اصلاح شود و جدولی ارائه شود که کشاورز را به تولید گندم مرغوب تشویق کند.
امروز در کارخانه ها به جای گندم خاک و ناخالصی وارد میشود. چرا باید ۷۰۰ هزار تن خاک و ناخالصی را خرید و ذخیره کرد؟! ما به عنوان آسیابان فدایی این مملکتیم و از سفره پاک آسیابانان لقمه خورده ایم. چگونهذ می شود که با توری ۲ در ۲ گندم را پاک کرده و به ما تحویل دهند و در مقابل ما مجبور شویم گندمی که در توری ۲ در ۱۰ بوجاری شده را مصرف کنیم؟!
به واقع نقش سازمان تعاونی روستایی در این میان چیست؟ ۳۰ سال است که بدون سیلو در حال خرید گندم است! خطابم به دولت است؛ اجازه بدهید ما بیشتر نوکری دولت را بکنیم چرا که در این نوکری هم سود ما وجود دارد و هم بهآرد با کیفیت تری دست می یابیم.
دائم صحبت از آن می شود که نرخ نان را باید ثابت نگاه داریم. حال آنکه در طول ۳۶ سالی که بنده در این صنعت هستم نرخ نان از ۵ ریال به ۱۰۰۰ تومان و حتی بیشتر رشد کرده است. پس نمی توانید نرخنان را ثابت نگاه دارید. پس نان را رها کنید!
گندم باید در نرخ جهانی تجارت شود. واحد های آردسازی نیز با رهاسازی آرد آماده رقابت خواهند شد نرخ نان را کسی نمی تواند ثابت نگاه دارد چرا که به قیمت کوچک شدن چانه و بی کیفیت شدن نان تمام خواهد شد. آرد و نان باید از بند های بزرگ رها شوند.
آسیابانان عادت نکرده اند که لقمه ای نان حرام در سفره شان باشد. کسانی که گندم را می خرند و گرانتر به دولت می فروشند، اینها آردی(از خانواده آسیابانان) نبوده اند بلکه افراد دیگری بودند که امروز در میان آردی ها قرار گرفته اند. هیچ تخلفی بدون تشکیل یک مثلث فاسد امکان پذیر نیست! جدول پاکی که امروز می بینید زارع را تشویق به دزدی می کند. چرا امروز باید برای خرید گندم به بانک ها ربا دهیم (بانک هایی که به ظاهر اسلامی هستند!). این نان به خانه ها می رود و به قلب ها آتش می زند.
در خاتمه اضافه می کنم؛ جدول ناپاکی باید به جدول پاکی تبدیل شود. آسیابانها باید آنطور که شایسته مملکت است نوکری ملت را کنند. اینقدر دخالت نکنید!

قبلی ایران دارای ششمین جمعیت پناهجو در جهان است
بعدی رضایت تمامی مشتریان سیلوسازان تهران، از احداث سیلو با تکنولوژی لیپ آلمان

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.