بورس کالا چگونه از کشاورزان در بحث قیمت تضمینی گندم حمایت می کند؟

کارشناس بخش کشاورزی کارگزاری اقتصاد بیدار

در حال حاضر بورس کالای ایران با اهمیت ترین مرکز انجام معاملات و کشف نرخ کالاهای صنعتی، فرآورده های نفتی و پتروشیمی، کشاورزی و قراردادهای آتی محسوب می شود. خرید و فروش در بورس کالا، صرفا از طریق کارگزاران رسمی و دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار امکان پذیر است. مطلع هستید دولت در جهت صرفه جویی هزینه ها و عدم نیاز به صرف اعتباراتی از بودجه بابت خرید تضمینی گندم، این وظیفه را به بورس کالا محول کرده است. نشریه نگاشته در مصاحبه با مهندس اکبری، کارشناس بخش کشاورزی بورس کالا از مراحل خرید و فروش محصولات کشاورزی با مکانیسم بورس کالا مطلع شده است که به شرح ذیل است:

فرایند خرید در بورس کالا

مراجعه به کارگزاری و تکمیل فرم ثبت سفارش نزد کارگزار، همراه با پیشنهاد قیمت
واریز حداقل سپرده مورد نیاز معامله به حساب وکالتی خریدار و یا حساب کارگزار نزد اتاق پایاپای
انتقال سفارش مشتری به تالار معاملات توسط کارگزار
شرکت در حراج توسط کارگزار و انجام معامله در تالار
واریز باقی مانده وجه معامله پس از کسر سپرده اولیه به حساب اتاق پایاپای
تسویه اسنادی معاملات در اتاق پایاپای و صدور اسناد معاملاتی
تسویه مالی معاملات در اتاق پایاپای
ارسال مدارک تسویه به فروشنده و صدور حواله توسط فروشنده

فرایند فروش در بورس کالا

ارسال مشخصات کالای مورد نظر به بورس کالا و دریافت تاییدیه بورس کالا در خصوص عرضه کالای مورد نظر
مراجعه به کارگزاری و تکمیل فرم فروش در کارگزاری به همراه مشخصات کالا و قیمت پیشنهادی
ثبت سفارش مشتری در تالار بورس کالا توسط کارگزاری و ارسال صورتحساب به فروشنده
خریداران مبالغ مقدار خریداری شده را به حساب بورس کالا واریز نموده و بورس نیز پس از تسویه قراردادها و کسر مبالغ کارمزد هر یک از ارکان بازار شامل کارگزاران خریدار و فروشنده، سازمان بورس و شرکت بورس کالا، ما بقی مبلغ را به حساب فروشنده واریز نموده و برگه ای را به منظور تایید تسویه قرارداد صادر می نماید
پس از آن مدارک مورد نیاز فروشنده جهت صدور حواله تحویل بار از طریق خریدار و کارگزار خریداردر اختیار کارگزار فروشنده و از طریق کارگزار فروشنده در اختیار فروشنده قرار گرفته و فروشنده اقدام به صدور حواله جهت خریدار می نماید. و در پایان خریدار با حواله تحویل بار جهت تحویل کالا اقدام می نماید.
کارشناس بخش کشاورزی بورس کالا در ادامه دسته محصولات کشاورزی پذیرفته شده در بورس کالا را برشمرد و گفت: کنجاله و تفاله و کنسانتره ها، ذرت، شکر، پسته، پنبه، زیره، زعفران، عدس، نخود، جو، برنج، خرما، کشمش، گندم، چای، مرغ منجمد، تخم مرغ و جوجه یک روزه گوشتی از جمله محصولات کشاورزی پذیرفته شده در بورس کالا محسوب می شوند.
اکبری با اشاره به اینکه عملیاتی شدن این روش را منجر به ایجاد مدیریت و برنامه ریزی درست به دلیل ثبت دقیق اطلاعات و وجود آمار مستند در حوزه کشاورزی دانست و افزود: عدم شفافیت اطلاعات و وجود رانت های حاصل از فضای ابهام آلود و غیرشفاف و همچنین دخالت واسطه گران و دلالان را از بین می برد و در حمایت از کشاورز و توسعه اقتصاد حوزه کشاورزی در کشور موثر واقع شود.
وی با تاکید بر اینکه انجام معاملات گندم در بورس کالا منجر به سرعت بخشی پرداخت به کشاورزان می شود، خاطر نشان کرد: در خرید تضمینی گندم دولت مقرر کرده بود تا ظرف دو هفته پول کشاورزان را پرداخت کند اما بعضا پرداخت پول کشاورزان تا ۶ ماه به تاخیر می افتاد که با اجرای سیاست قیمت تضمینی و عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران این مشکلات برطرف شد و نگرانی کشاورزان از پرداخت به موقع پول کاهش یافت، چراکه در حال حاضر کشاورزان از این روش راضی هستند و از آن استقبال می کنند. معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور مکلف است بنا به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی، میزان مابه التفاوت قیمت تضمینی با قیمت تابلوی بورس به تفکیک محصولات منتخب را در بودجه سنواتی پیش بینی نماید.
وی در پایان به تشریح خدمات کارگزاری اقتصاد بیدار در حیطه بورس محصولات کشاورزی پرداخت که به شرح ذیل است:
پذیرش و اخذ کد بورس (دریافت کد معاملاتی) جهت اشخاص حقیقی و حقوقی در اقصی نقاط کشور
خرید و فروش کلیه محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران
صدور حواله تحویل کالای کشاورزی در کمترین زمان ممکن
ارائه خدمات مشاور پذیرش و عرضه کالا در بورس کالا
ارائه آمار و گزارشات تحلیلی از وضعیت بازار به صورت روزانه هفتگی، ماهانه و سالانه و به درخواست مشتریان از طریق نمابر، سایت اینترنتی، پیام کوتاه و غیره
ارائه خدمات در باشگاه مشتریان اقتصاد بیدار که شامل کارگاه آموزشی، خدمات تحلیل، پاداش نقدی، تخفیف های شگفت انگیز و غیره است.

قبلی ایران در رتبه 124 فرصت های کسب و کار در جهان
بعدی آیا می توان گندم دروم را با گندم خبازی اختلاط کرد؟

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.