تا چه اندازه مایکـــوتوکسین را می‌شناسید؟


مایکوتوکسین چیست؟

مایکوتوکسین‌ها ترکیباتی شیمیایی هستند که توسط نوعی قارچ تولید می‌شوند. بسیاری از این ترکیبات در غلات و خوراک دام و طیور یافت می‌شوند. وجود مایکوتوکسین‌ها در غلات مورد مصرف انسان و دام عامل بروز بیماری‌های زیادی است. مایکوتوکسین‌ها در ذرت، گندم، یولاف، جو، تخم پنبه و بادام زمینی قابل ردیابی می‌باشند. ۵ مایکوتوکسین مهم که باعت کاهش بازده حیوانات می‌شوند عبارتند از آفلاتوکسین، دی اکسی نیوالنون، ارگوت، اوکراتوکسین و زیرالنون.

مایکوتوکسین‌ها در سراسر جهان در حال افزایش هستند و در آسیا بیش از هر قاره دیگری آسیب‌زا بوده‌اند. بررسی‌های سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که در هیچ برهه‌ای از زمان، مایکوتوکسین‌ها به این اندازه در آسیا مشکل‌ساز نبوده‌اند. این اطلاعات بر اساس داده‌های گرفته شده از بررسی مایکوتوکسین Biomin در سال ۲۰۱۶ است. شرکت Biomin معتبرترین بررسی در زمینه وجود مایکوتوکسین در جهان را هرساله انجام می‌دهد. بررسی سال ۲۰۱۶ بزرگ‌ترین بررسی است که تابحال انجام شده است.

عوارض وجود مایکوتوکسین چیست؟

وجود مایکوتوکسین در خوراک دام و طیور تأثیر مستقیمی بر کاهش کارآیی، سلامت و سیستم تولید مثل دام و طیور دارد. علی‌رغم تلاش جهانی برای پیشگیری از به وجود آمدن مایکوتوکسین و یا از بین بردن عوارض آن، افزایش آن در نقاط مختلف جهان نگران‌کننده است. افزایش مایکوتوکسین دلایل متعددی از جمله تغییرات آب و هوایی در جهان دارد. وجود مایکوتوکسین موجب افزایش هزینه‌ برای گروه‌های مختلفی می‌شود. بررسی و آزمایش تمامی الواتورها، ماشین‌آلات و بیمه کردن محصولات نیز از جمله عوارض وجود مایکوتوکسین است. علاوه بر این، آسیب به محصول و نخریدن محصول از طرف پرورش دهندگان دام و طیور نیز از دیگر هزینه‌های وجود مایکوتوکسین است. در سال ۲۰۱۶، ۰۶۶/۹۹ بررسی روی ۵۱۱/۱۶ نمونه از کشورهای مختلف جهان انجام گرفته است. در آسیا در برخی مناطق میزان خطر مایکوتوکسین‌ها بیشتر از ۸۰ درصد است، این میزان بالا نشان می‌دهد که حداقل ۸ مورد از ۱۰ نمونه مورد آزمایش دارای مایکوتوکسین بیش از حد مجاز بوده‌اند.
وجود بیش از یک نوع مایکوتوکسین در یک نمونه یکی دیگر از مشکلات بزرگ پیش روی کشاورزان و دانشمندان است. مایکوتوکسین‌ها به ندرت به صورت تکی وجود دارند، بنابراین، بسیاری از نمونه‌ها آلوده به چند نوع مایکوتوکسین هستند. در بررسی شرکت Biomin، تقریبا ۶۶ درصد نمونه‌ها بیش از یک نوع مایکوتوکسین داشتند.
بیشترین میزان خطر وجود چند نوع مایکوتوکسین، برای خوراک دام و طیور است زیرا برخی مایکوتوکسین‌ها در کنار هم اثرات سینرژیکی دارند که برای حیوانات نتایجی منفی را در پی دارد. برای مثال وجود دی اکسی نیوالنون و زیرالون همراه با هم مشکلات هضم غذا را در حیوانات افزایش می‌دهد.

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنیم

مایکوتوکسین‌ها همیشه وجود دارند و برای ما خطر محسوب می‌شوند، این تنها نوع خطر و تهدید است که تغییر می‌کند. تغییرات مایکوتوکسین‌ها در هر منطقه، آب و هوا و فصل متفاوت است، بنابراین ما باید برای مقابله با آن‌ها آمادگی داشته باشیم. مایکوتوکسین در برخی گیاهان نیز یشتر از گونه‌های دیگر مشاهده می‌شوند پس تا حدی شیوه مقابله با آن‌ها قابل پیش‌بینی است.

قبلی کاریکاتور شماره 11
بعدی شماره 11 نشریه نگاشته

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.