تحریم ها اثری در واردات کالاهای اساسی کشور نداشته و نخواهد داشت

مدیر بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران:

شرکت بازرگانی دولتی ایران علی رغم وجود تحریم ها با تمهیداتی که از پیش اندیشیده بود؛ موفق به تامین بخشی از کالاهای اساسی از طریق واردات طی سال ۹۷ شده است که بخش دیگر آن نیز در ماه های باقی مانده از سال ۹۷ صورت خواهد گرفت. به طورکلی کالاهایی که مسئولیت ذخیره سازی آن با شرکت بازرگانی دولتی ایران است بیش از حجم تکلیفی در کشور ذخیره سازی شده است.

 

حسن عباسی معروفان، مدیر بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو با خبرنگار نگاشته با اشاره به اینکه در حال حاضر گندم بیش از نیاز کشور در ذخایر استراتژیک موجود هست و نیازی به واردات گندم برای مصارف خبازی وجود ندارد، بیان کرد: در رابطه با روغن خام، پالم، سویا و آفتابگردان که حدود یک میلیون و ۴۰۰ تن نیاز سالانه در کشور وجود دارد و ۱۰ تا ۱۵ درصد آن در داخل تولید و ۸۵ درصد دیگر آن از خارج تامین می شود؛ تمهیدات لازم برای ذخیره سازی آن صورت گرفته و کمبودی در بازار وجود ندارد و تاکنون ۲ میلیون تن دانه های روغنی مانند سویا وارد شده است.

وی با بیان اینکه کل نیاز کشور در زمینه شکر ۲ میلیون و ۳۰۰ تن است و ۲۰ درصد از این میزان از کشورهای خارجی وارد می شود، گفت: در حال حاضر بازار به حد اشباع رسیده است اما واردات ۲ کشتی شکر حدود ۱۲۰ هزار تنی در برنامه های آتی این شرکت قرار گرفته است. معروفان در ادامه اضافه کرد: در خصوص برنج نیز بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ تن در داخل تولید داشته ایم و نزدیک به یک میلیون تن برای جبران کسری نیز باید از خارج تامین می کردیم که انجام شده است.

به اندازه فروش کالاهای اساسی، واردات و جایگزین خواهیم کرد

مدیر بازرگانی خارجی GTC با اشاره به اینکه به اندازه فروش کالاهای اساسی، خرید و جایگزین خواهیم کرد که در این میان ۶۰ هزارتن برنامه خرید روغن خام را داریم، گفت: با توجه به اینکه تاریخ شروع تحریم ها مشخص بود، شرکت بازرگانی دولتی ایران جلساتی را با ستاد مقابله با تحریم های احتمالی برگزار کرد و موفق به تامین تمام کالاهای اساسی طبق برنامه و بدون هیچ مشکلی از جانب تحریم ها شده است.

وی ادامه داد: از این پس نیز جایگزین های لازم برای مقابله با موانع احتمالی را اندیشیده ایم و هیچ نگرانی در تامین کالاهای اساسی نداریم. کشورهای دیگر به دلیل منافع اقتصادی خود از تحریم های امریکا پیروی نکرده اند و حتی اگر این اتفاق رخ دهد نیز از کشورهای دیگر واردات خواهیم داشت و در صورت بروز مشکل در انتقال پول و مسائل بانکی اقدام به خرید در کشورهایی خواهیم کرد که نفت فروش داریم تا با همان پول کالا را خرید کنیم و در این راستا تفاهنامه هایی نیز از پیش امضا شده است.

کالاهای اساسی مورد نیاز مردم افزایش قیمت نخواهد داشت

معروفان در پایان با بیان اینکه مردم نگران افزایش قیمت کالاهای اساسی نباشند چراکه با ارز دولتی  ۴۲۰۰ تامین می شود، خاطر نشان کرد: تراز تجاری ایران مثبت است به این معنا که به اندازه ای که واردات داریم بیش از آن صادرات نفتی و غیرنفتی داریم.

 

 

 

قبلی شماره 30 نشریه نگاشته
بعدی قرارداد سرمایه گذاری احداث سیلوی 35 هزار تنی آرد خوشه فارس در بندرامیرآباد

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.