ترکیه بزرگ‌ترین صادرکننده آرد جهان، پلی بین آسیا و اروپا


زادگاه دجله و فرات یا ترکیه امروز، کشاورزی رو به رشدی دارد که یادآور دوران طلایی بین النهرین است. با وجود شرایط جغرافیایی مناسب، زمین‌های قابل کشت وسیع و ذخیره آب مناسب، ترکیه به یکی از مهم‌ترین کشورهای جهان در زمینه کشاورزی و غذا تبدیل شده است.
تلاش‌های دولت برای پایه‌ریزی ساختار جدید کشاورزی در اوایل دهه ۸۰ میلادی منجر به ایجاد بازاری شد که امروزه جزئی جدایی ناپذیر از اقتصاد جهان است. ترکیه صنعت کشاورزی و غذای محکمی دارد که تقریبا یک چهارم جمعیت کشور در آن مشغول به کار هستند و ۱/۷ درصد از تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد. از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴، سهم بخش کشاورزی و غذا در تولید ناخالص ملی به ۲/۵۷ میلیون دلار رسید.
یکی از دلایل قدرت این صنعت در ترکیه، نسبت بزرگی بازار به جمعیت جوان، اقتصاد پویای بخش خصوصی، صنعت توریسم پردرآمد و آب و هوای مساعد است.

جغرافیا و وضعیت آب و هوایی

ترکیه از لحاظ جغرافیایی در بین خط استوا و قطب شمال قرار گرفته است. این کشور مستطیل شکل با طول ۱۶۶۰ کیلومتر و عرض ۵۵۰ کیلومتر، کشوری کوهستانی محسوب می‌شود. مساحت این کشور ۵۷۸/۸۱۴ کیلومتر مربع است که ۲۰۰/۷۹۰ آن در آسیا و ۳۷۸/۲۴ آن در اروپا قرار دارد. ترکیه از شمال با دریای سیاه، از شرق با ارمنستان، گرجستان، آذربایجان و ایران، از جنوب با عراق، سوریه و دریای مدیترانه و از غرب با بلغارستان، یونان و دریای اژه هم مرز است. مکان جغرافیایی ترکیه آن را به یکی از مهم‌ترین کشورها برای صادارت و یا هاب شدن تبدیل کرده است. دسترسی آسان به خاورمیانه، اروپا و شمال آفریقا موقعیت ترکیه برای صادرات به این مناطق را بسیار محکم کرده است.
متوسط بارش سالانه ۶۵۰ میلی متر است که در مناطق مختلف بسیار متفاوت است، برای مثال فلات مرکزی و جنوب شرقی ۲۵۰ میلی متر و ساحل دریای سیاه ۲۵۰۰ میلی متر بارش در طی سال دارند.

۲/۷۳ درصد از آب مصرفی در ترکیه صرف کشاورزی می شود

کشاورزی در ترکیه بیشترین میزان آب را مصرف می کند. تقریبا ۲/۷۳ درصد از آب مصرفی در ترکیه برای کشاورزی صرف می شود. سطح زمین های قابل آبیاری در ترکیه در حال افزایش است و در مقایسه با دهه ۶۰ میلادی حدود ۴۰۰ درصد افزایش داشته است. مشکلی که در زمینه آبیاری وجود دارد این است که تنها ۳ درصد از مزارعی که آبیاری می‌شوند، از سیستم آبیاری قطره ای استفاده می‌کنند و حدود ۵/۸۸ درصد از آبیاری غرقابی استفاده می‌کنند که موجب هدر رفتن درصد بسیار بالایی از آب مصرفی می شود و کارآمد بودن آبیاری در ترکیه را به ۴۵ درصد کاهش می‌دهد.

ترکیه هفتمین کشور بزرگ جهان از لحاظ میزان تولیدات کشاورزی

ترکیه هفتمین کشور بزرگ جهان از لحاظ میزان تولیدات کشاورزی است و یکی از معدود کشورهایی است که به دلیل کشاورزی خوب، تقریبا در بسیاری از موارد از سال ۱۹۸۰ به بعد به خودکفایی رسیده است. این کشور همچنین مقام اول جهان را در تولید انجیر خشک، فندق، کشمش و زردآلوی خشک دارد و یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان عسل جهان است. این کشور با تولید ۶/۱۸ میلیون تن شیر در سال ۲۰۱۵ به اصلی‌ترین تولید کننده محصولات لبنی در منطقه تبدیل شد. این کشور بیش از ۱۱ هزار گونه گیاهی دارد در حالی که کل گونه های گیاهی اروپا ۱۱۵۰۰ است. تولید غلات ترکیه نیز در مجموع ۶/۳۸ میلیون تن بوده است.
تقریبا نیمی از مساحت زمین های ترکیه در اختیار کشاورزی است و از این میزان، ۷۵ درصد (۳۹ میلیون هکتار) زمین‌های کشاورزی ترکیه زیر کشت غلات است. گندم در بین غلات رتبه اول ارزش اقتصادی و زمین‌های زیر کشت را دارد. با این وجود، میزان برداشت گندم از هر هکتار تقریبا دو تن است. میزان تولید غلات سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ ترکیه ۲/۳۳ میلیون تن که ۵/۱۹ میلیون تن آن گندم بوده است و بیشترین محصول غلاتی است که در ترکیه تولید می‌شود. جو و ذرت به ترتیب با ۴/۷ و ۸/۵ میلیون تن تولید در رده دوم و سوم قرار دارند. تولید گندم و جو در سال های گذشته روند ثابتی نداشته و با کاهش و افزایش سالانه مواجه بوده است، اما ذرت در حال افزایش است و به نظر می‌رسد که مصرف بیشتر ذرت در صنایع غذایی یکی از عوامل افزای تولید ذرت در ترکیه بوده است.

اهداف بزرگ ترکیه برای سال ۲۰۲۳ در زمینه کشاورزی

تولید بالای محصولات کشاورزی باعث شده که ترکیه تعادل تجاری خوبی به دلیل صادرات به اروپای شرقی، خاورمیانه و شمال آفریقا دارد. تنها در سال ۲۰۱۵، ترکیه ۱۷۸۱ نوع از اقلام کشاورزی به ۱۹۰ کشور جهان صادر کرده است که معادل ۸/۱۶ میلیارد دلار بوده است.
ترکیه به دنبال این است که خود را به عنوان مقر اصلی شرکت های بزرگ کشاورزی دنیا در منطقه اثبات کند. برای رسیدن به این جایگاه، فرصت های مناسبی برای سرمایه گذاران در زمینه کشاورزی در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. در کمتر از یک دهه، ترکیه ظرفیت تبدیل شدن به یکی از بزرگ ترین تأمین کنندگان مواد غذایی اتحادیه اروپا را دارد.
هدف گذاری های ترکیه برای سال ۲۰۲۳ در زمینه کشاورزی، نشان‌دهنده این است که این کشور قصد دارد در بین ۵ کشور بزرگ تولید کننده محصولات کشاورزی جهان قرار گیرد. از جمله اهداف دیگر این کشور می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:
تولید محصولات داخلی به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار
صادرات محصولات کشاورزی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار
۵/۸ میلیون هکتار زمین های کشاورزی قابل آبیاری
صادرات و واردات گندم در ترکیه توأمان انجام می گیرد
ترکیه هم صادرکننده و هم وارد کننده غلات است. این کشور گندم وارد می کند و محصولاتی مانند آرد، پاستا و بیسکوییت را به دیگر کشورها صادر می کند. بر اساس قوانین این کشور، صادرکنندگان مزایای خاصی برای وارد کردن اقلامی مانند گندم دارند. در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ انتظار می رود که واردات مجموع غلات ترکیه به ۳/۷ میلیون تن برسد که ۲۹ درصد بیشتر میزان واردات غلات سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ است.
صادرات آرد و گندم دوروم به احتمال زیاد تغییری نخواهند داشت و ۶/۴ میلیون تن برای سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ خواهد بود.
ترکیه نقشی مهم در تأمین آرد بسیاری از کشورها دارد و با وجود ناآرامی در کشورهای همسایه اش مانند سوریه و عراق، توانسته جایگاه خود را به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده آرد جهان حفظ کند. بیشترین صادرات آرد ترکیه به خاورمیانه، آسیا و آفریقاست. ترکیه حدود ۷۰۰ کارخانه آرد دارد که بیشترین تمرکز آن‌ها در منطقه آناتولیای مرکزی با بیش از ۲۰۲ کارخانه آرد است. این کارخانجات حدود ۱۲ میلیون تن آرد در سال تولد می‌کنند. بر اساس پیش‌بینی انجمن بین المللی غلات، صادرات آرد ترکیه در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ به ۳/۵ میلیون تن خواهد رسید. درآمد ترکیه در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ از صادرات غلات بالغ بر یک میلیارد دلار بود.

قبلی سرمقاله شماره 12
بعدی تحکيم حضور گروه پاوان (Pavan) در ايران

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.