تعلل شورای اقتصاد در اعلام نرخ خرید گندم سال ۹۸


با توجه به آغاز کشت گندم و افزایش هزینه‌های تولید گندم آبی کشاورزان هنوز نرخ جدید خرید تضمینی گندم از سوی دولت اعلام نشده است که این مسئله سبب بلاتکلیفی و بی‌رغبتی کشاورزان شده است.

جلال محمودزاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در راستای پاسخ‌گویی به مطلب فوق اذعان داشت: قیمت تضمینی محصولات کشاورزی با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و از سوی شورای اقتصادی دولت تعیین می‌شود که متأسفانه با وجود پیشنهاد ۳۰ درصدی افزایش قیمت خرید گندم از سوی وزارت جهاد کشاورزی این امر از سوی شورای اقتصاد پذیرفته نشده است و با وجود عدم تغییر نرخ گندم در سال گذشته، امسال هم نیز تاکنون تغییری نداشته است.

احتمال تصویب نرخ ۱۷۵۰ تومان برای خرید گندم

وی با بیان اینکه بر اساس شنیده‌ها قیمت نرخ تضمینی گندم امسال ۱۷۵۰ تومان برای هر کیلو پیشنهاد شده است، افزود: با وجود افزایش هزینه‌های تولید مانند گرانی ماشین‌آلات، کود و سم، نرخ خرید ۱۷۵۰ تومان نیز کفاف نیازهای کشاورزان را نخواهد داد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه نرخ‌دهی گندم بسیار به تأخیر افتاده است، گفت: متأسفانه شورای اقتصاد قیمت‌گذاری گندم را به تعویق انداخته است. در حالی که کشت گندم در بسیاری از نقاط کشور آغاز شده است و کشاورزان نیز درباره بحث سوددهی و صرفه اقتصادی کشت گندم دچار بلاتکلیفی شده‌اند.

محمودزاده در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به بحث خودکفایی در تولید گندم و عدم واردات این کالای استراتژیک، لازم است که با نرخ‌دهی در زمان مناسب و متناسب با تورم موجود از کاهش کشت گندم و دل‌سردی کشاورزان جلوگیری کنیم.

 

مشاور وزیر و مجری طرح گندم

افزایش ۳۰ درصدی قیمت خرید گندم در سال ۹۸

همچنین اسماعیل اسفندیاری‌پور، مشاور وزیر و مجری طرح گندم در خصوص عدم نرخ‌دهی گندم اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی در موعد مقرر قیمت‌های پیشنهادی برای سال ۹۸ را به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و دبیر شورای اقتصاد ارسال کرده است که تاکنون پاسخی را در برنداشته است.

وی با توجه به اینکه قیمت تضمینی گندم در سه سال گذشته تقریباً ثابت بود و در سال ۹۵ و ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۱۲۷۰۵، ۱۳۰۰۰ و ۱۳۰۰۰ ریال بوده است، گفت: انتظار به‌ حق کشاورزان بر این است که مطابق قانون جبران مافات سه سال گذشته و حداقل ۳۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ قیمت گندم رشد پیدا کند.

مجری طرح گندم با اشاره به پیامدهای عدم تغییر نرخ خرید گندم بیان کرد: یقیناً قیمت در تولید کمی و کیفی گندم تاثیرگذار خواهد بود. لذا سرمایه‌گذاری و استفاده از نهاده‌های خوب و کیفی به میزان کافی در میزان تولید گندم تاثیرگذار خواهد بود. البته اکنون این نگرانی وجود دارد که به جهت عدم صرفه و یا کاهش صرفه اقتصادی برای کشاورزان تولید گندم دچار کاهش شود.

قبلی شماره 29 نشریه نگاشته
بعدی معرفی برند بیسکوییت دلاتو یکی از محصولات جدید شرکت تک نان جنوب

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.