تغییرات ناگهانی آب و هوایی و درگیری‏های مداوم، تولید غلات را با مشکلات بزرگی مواجه کرده است

سوریه

خشکسالی طولانی مدت امسال در سوریه و پس از آن بارش شدید باران خارج از فصل، آسیب شدیدی به میزان تولید غلات این کشور وارد کرده است. تولید گندم در سوریه در سال ۲۰۱۸، به ۱.۲ میلیون تن کاهش یافته است که تنها دو سوم میزان تولید سال گذشته است و همچنین کمترین میزان تولید غلات این کشور در ۲۹ سال گذشته به شمار می‏رود. تنها ۳۸ درصد از محصول گندم دیم این کشور در سال ۲۰۱۸ قابلیت برداشت داشته است.

جو نیز که نسبت به گندم گیاه مقاوم‏تری در برابر خشکسالی است، با چالش‏های فراوانی روبرو شده است. تولید جو سوریه به کمترین میزان خود در ده سال گذشته رسیده است. کشاورزان نه تنها به آب کافی دسترسی ندارند بلکه برای آبیاری با استفاده از کانتینر و یا پمپ آب نیز توانایی پرداخت نرخ سوخت را ندارند.

علاوه بر شرایط نامساعد آب و هوایی، جنگ و درگیری نیز یکی دیگر از عواملی است که تولید غلات سوریه را با مشکلات جدی مواجه کرده است. بسیاری از زمین‏های کشاورزی آسیب دیده‏اند و هزاران کشاورز مجبور به ترک زمین‏های خود شده‏‏اند.

تقریبا ۵.۵ میلیون سوری در شرایط نامناسب غذایی به سر می‏برند و نیازمند کمک برای تأمین غذای کافی هستند. کمک‏های بشردوستانه یکی از راه‏های کمک به مردم است که کافی نیست و در چنین حجم بالایی، دولت نیازمند بهبود اوضاع سیاسی و سطح زندگی مردم است. یکی از ضروری‏ترین نیازمندی‏های سوریه، احیای کشاورزی در این کشور به منظور تأمین مواد غذایی کافی است. سازمان جهانی غذا در تلاش است تا میزان تولید غلات و دیگر محصولات کشاورزی را در این کشور ثبت نگه دارد، اما چنین امری به تنهایی از دست یک سازمان بشردوستانه برنمی‏آید.

قبلی کاهش تولید غلات به دلیل آب و هوای نامساعد
بعدی ماکارونی و غلات، غذای قشر ضعیف

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.