جدول پیشنهادی میزان عوارض و رفع ممنوعیت های صادراتی در دست بررسی است

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران

جدول پیشنهادی میزان عوارض و رفع ممنوعیت های صادراتی مواد غذایی و کشاورزی سال ۹۸ از سوی وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد شده است.

ارسلان قاسمی، رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران در گفت و گو با نشریه نگاشته، افزود: کارگروه ماده ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقا نظام مالی کشور در جلسه ای با حضور نمایندگان بخش اتاق تعاون ایران و بخش خصوصی، میزان عوارض پیشنهادی صادراتی مواد غذایی از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام شد  .

 

وی در ادامه افزود: هر سیاست اقتصادی، زمانی می تواند موثر واقع شود که ثبات داشته باشد. متاسفانه معضل عدم ثبات و تصمیم گیری های لحظه ای، گریبان گیر عملکردهای اساسی دولت شده است. هم اکنون پیشنهاد وزارت جهادکشاورزی و مبانی  مرتبط با آن در حال بررسی است و مقرر است تا وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت تشکیل جلسه بررسی این پیشنهاد اطلاع رسانی کند اما هم اکنون زمان دقیق آن اعلام نشده است.

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه درجدول پیشنهادی فوق از سوی وزارت جهاد کشاورزی ممنوعیت صادرات برخی کالاها رفع شده و عوارض صادراتی جایگزین آن شده است، خاطرنشان کرد: عوارض صادراتی باید به شیوه ای تعیین شود که ضمن حفظ ذخائر و ایجاد ثبات در بازار داخلی به توسعه صادرات نفتی نیز منجر شود.

 

قاسمی در خاتمه اذعان داشت: در جدول پیشنهادی فوق انواع شیرینی و انواع بیسکویت فله و بسته بندی با ۳۰ درصد پرداخت عوارض و به ازای هرکیلوگرم یک دلار میانگین نرخ پایه صادراتی تعیین شده است. همچنین برای ماکارونی ۳۰ درصد عوارض و به ازای هرکیلوگرم ۵۳/۰ دلار میانگین نرخ پایه صادراتی، نان با ۶۰ درصد عوارض و به ازای هرکیلوگرم یک دلار میانگین نرخ پایه صادراتی، برنج ایرانی با ۱۰۰ درصد عوارض و بدون تعیین میانگین نرخ پایه صادراتی، سبوس با ۲۰۰ درصد عوارض و به ازای هر تن ۱۵۵ دلار میانگین نرخ پایه صادراتی پیشنهاد شده است.

 

قبلی ممنوعیت فروش آزاد سبوس
بعدی سیل تنها به 6 درصد از تولید گندم کشور خسارت وارد کرده است

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.