حذف سهمیه های کاذب و اصلاح آن در سامانه به معنای کمبود آرد نیست

قائم مقام معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران

vintage rolling pin

با راه اندازی سامانه فروش آرد سایر مصارف در دی ماه سال ۹۷، سهمیه واحدهای خبازی از طرف اتحادیه ها و شرکت های غله و خدمات بازرگانی مناطق تعیین شد. با گذر زمان و کارکرد سامانه متوجه شدیم که برخی از اتحادیه ها برای تعدادی از واحدهای خبازی سهمیه بیش از حد معمول در نظر گرفته اند و یا حتی به واحدهای تعطیل و یا بدون پروانه فعالیت، سهمیه اختصاص داده اند. لذا پس از شناسایی این واحدها، شرکت بازرگانی دولتی ایران اقدام به بررسی و حذف سهمیه های کاذب کرد.

کامبیز معتمد وزیری، قائم مقام معاون بازرگانی داخلی و سرپرست اداره کل نظارت بر آرد و نان شرکت بازرگانی دولتی ایران ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو با خبرنگار نگاش ته بیان کرد: به دنبال حذف سهمیه های کاذب، افرادی که این سهمیه ها را دریافت می کردند، اقدام به فرافکنی و ایجاد این ذهنیت در سایر فعالان شدند که سهمیه های آنها به دلیل کمبود آرد حذف شده است!

سهمیه گندم کارخانجات در سامانه براساس میزان تقاضای واقعی و عملکرد کارخانه تعیین می شود

معتمد وزیری در خصوص سهمیه گندم کارخانجات آرد در سامانه گفت: در واقع به دنبال حذف تقاضای بازار آزاد به همان میزان گندم نیز در سامانه کمتر شارژ شد چراکه میزان شارژ گندم متناسب با تقاضای آرد انجام می شود. این به معنای کمبود گندم برای تخصیص به کارخانجات نیست.

وی افزود: یکی از مزیت های ویژه سامانه که باید به آن توجه داشت این است که سهمیه گندم کارخانجات بر اساس عملکرد آنها تعیین می شود به این معنا که مثلا کارخانه ای از ۱۰۰ درصد گندم موجود ۸۰ درصد را آرد کرده و در سامانه فروخته باشد و تنها ۲۰ درصد از گندم آن باقی مانده باشد، گندم کارخانه شارژ می شود و از آنجاییکه واحدهای خبازی در انتخاب کارخانجات در هر نقطه از کشور آزادی عمل دارند این موضوع منجر به ایجاد رقابت بین کارخانجات که نتیجه ای جز افزایش کیفیت و تعدیل قیمت نخواهد داشت، می گردد.

آیا با راه اندازی سامانه، فروش گندم افزایش یافته است؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا فروش گندم با راه اندازی سامانه بیشتر شده است یا خیر گفت: بله علت این است که آن دسته از واحدهایی که پیش از سامانه گندم مورد نیاز خود را خارج از شبکه تامین می کردند و همچنین کارخانجات تولید نان صنعتی که پیشتر از طریق بورس کالا گندم و آرد آنها تامین می شد، نیز در این سامانه ثبت نام کرده اند لذا مصرف گندم برای این مصارف بر حسب ظاهر بیشتر شده اما در کلان چندان تغییری رخ نداده است.

قائم مقام معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در پایان در خصوص طرح موضوع حذف یارانه گندم صنف و صنعت در مجلس اظهار نظر کرد: این موضوع در سامانه نیز می تواند تاثیر بگذارد اما در هرصورت سامانه یک فضایی است که روابط بین خریدار و فروشنده را رصد می کند و تغییر قیمت گندم منجر به از بین رفتن ماهیت سامانه نمی شود. اگرچه در صورت اجرایی شدن حذف یارانه گندم صنف و صنعت، شاید این تصور ایجاد شود که کارخانجات در خرید گندم و فروش آرد آزاد باشند اما باید گفت بر اساس تجربیات گذشته تمام کارخانجات توان اجرایی، مالی، ذخیره سازی و عملیاتی خرید ۱۰ میلیون تن گندم طی چندماه را نداشته و بنابراین بخش عمده ای از گندم طبیعتا توسط دولت خریداری و توزیع خواهد شد.

 

قبلی آیا مکانیسم تجاری SPV به کمک ایران خواهد آمد؟
بعدی حذف یارانه آرد صنف و صنعت به رونق منابع خرید تضمینی گندم شتافت

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.