خرید تجهیزات برای بندر چابهار یکی از مزایای برجام بود

محمدجواد ظریف در بازدید از بندر چابهار

ایران از نظر دسترسی دریایی و بازارهای تجاری متنوع دارای موقعیت مناسبی برای توسعه اراضی پس کرانه‌ای به خصوص در بنادر جنوبی کشور است تا از این طریق بتواند رابطه تجاری مطلوبی را با کشورهای اروپایی برقرار کند چراکه ایران در مسیر مهم دالان‌های ترانزیتی منطقه واقع شده است و قابلیت تبدیل شدن به محور کانونی ترانزین کالا را دارد.

در همین راستا محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در دیدار خود از بندر چابهار در اوایل خرداد ضمن اشاره طرح‌های سازمان بنادر و دریانوردی برای توسعه این بندر گفت: خرید تجهیزات برای بندر چابهار یکی از مزایای برجام بود که اکنون می‌تواند بسیاری از مشکلات را مرتفع کند.

ظریف در ادامه مطرح کرد: چابهار حلقه اتصال کشورهای منطقه نظیر پاکستان، افغانستان، چین و ایران است و تنها مسیر امن و مطمئن برای توسعه افغانستان است که می تواند کالاهای این کشور را به دنیا صادر کند. همچنین چابهار به عنوان یک بندر و منطقه راهبردی می تواند برای جمهوری اسلامی ایران بندر ثبات، آرامش و توسعه باشد.

در حال حاضر ۳ میلیون تن ظرفیت برای غلات در بندر امام ایجاد شده است

عادل دریس، مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان نیز در خصوص ظرفیت‌های بندر امام خمینی معتقد است که در حال حاضر ۳ میلیون تن ظرفیت برای غلات ایجاد شده است که از این حجم، ۱۸ میلیون تن ظرفیت برای نگهداری کالای اساسی و با احتساب سیلوها ۲۱ میلیون تن ظرفیت نیز برای نگهداری غلات و کالای اساسی در بندر امام خمینی وجود دارد.

مدیر کل بنادر  و دریانوردی خوزستان با اشاره به رشد بیش از ۹۰ درصدی تخلیه کالای اساسی در بندر امام در ۲ ماه ابتدایی امسال اظهار کرد: در دو ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه پارسال تعداد کشتی های تخلیه شده در زمینه کالای اساسی در بندر امام ۸۵ درصد افزایش داشته است.

قبلی تاسیس دفتر تجاری اتاق بازرگانی ایران در شهر آلماتی قزاقستان، صفحه ای نو برای تجار ایرانی
بعدی معافیت از تحریم بندر چابهار تنها مختص فعالیت شرکت های هندی است

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.