خطرات ناشی از مواد سوخته باقی‌مانده بر روی نوار نقاله‌های پخت بیسکوییت و نان را جدی بگیرید!

مدیرعامل شرکت احیا شیمی تلاشگران مطرح کرد:

به دلیل عدم آگاهی و دانش شرکت‌های صنایع غذایی ایران در خصوص شست‌وشوی تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی و استفاده از شوینده های خانگی در کارخانه ها، شاهد وضعیت بهداشتی نامساعد در واحدهای تولیدی زیادی هستیم. بخش زیادی از سلامت غذایی شهروندان در گرو اجرای بهداشت محیط و تجهیزات کارخانه‌های صنایع غذایی است که در صورت عدم رعایت نکات پاک‌سازی، شاهد آلودگی شدید تجهیزات و انتقال این آلودگی به غذای مردم خواهیم بود.

در همین رابطه شرکت احیا شیمی تلاشگران، نماینده شرکت خانوادگی عظیم  STOCKMEIER آلمان در ایران است که در زمینه تأمین مواد شوینده و ضد عفونی‌کننده با کاربری صنایع غذایی فعالیت می‌کند. مواد شوینده اختصاصی یکی از تولیدات مهم شرکت استوک‌مایر است. به گونه‌ای که برای تمامی تجهیزات صنعتی یک ماده کلی را توصیه نمی‌کند و حداقل ۳۰۰ نوع مواد شوینده تولیدی دارد.

مهندس مجتبی کیانی، مدیرعامل شرکت احیا شیمی تلاشگران در گفتگوی اختصاصی با نگاشته ضمن بیان نکته فوق با اشاره به اینکه مواد سوخته باقی‌مانده بر روی نوار نقاله‌های پخت بیسکوییت و قالب‌های ویفر، شروع به تشکیل ماده سرطانزای اکریل آمید می‌کنند، گفت: متاسفانه این سوختگی‌ها در خطوط تولید با بازرسی‌های چشمی حذف می‌شوند. غافل از اینکه این سوختگی‌ها در ابعاد میکروسکوپی به راحتی به داخل نان و بیسکوییت منتقل می‌شود. لذا بهره‌گیری از مواد شوینده مخصوص و رعایت بهداشت فرها می‌تواند از تاثیرات این فرآیند بر سلامتی مردم جلوگیری کند.

 

 

قابلیت‌های شرکت احیا شیمی برای مقابله با تحریم‌ها

وی در خصوص اثر تحریم‌ها بر واردات مواد شوینده از شرکت STOCKMEIER بیان کرد: شرکت احیا شیمی تلاشگران با توجه به اوضاع نابه‌سامان اقتصادی و سیاسی در زمینه تأمین مواد اولیه با مشکل مواجه نشده است. اگرچه تولید تحت لیسانس این محصولات در ایران در برنامه پنج ساله شرکت قرار دارد، اما در حال حاضر این محصولات ۱۰۰ درصد آلمانی است. همچنین در راستای تولیدات ملی به ویژه در بخش بهداشت صنایع غذایی نباید این حوزه را به عرصه آزمون و خطا وارد کنیم.

ضدعفونی‌کننده آنلاین احیا شیمی دارای تاییده‌های تتراپک است

این فعال عرصه صنعت با اشاره به اینکه شرکت Stockmeier توانایی تامین کالاهای تحریمی مانند هیدروژن پراکسید برای بازار ایران را دارد، گفت: این محصول به عنوان ضد عفونی‌کننده آنلاین برای خطوط بسته‌بندی از جمله تتراپک استفاده می‌شود که تمام تاییده‌های تتراپک را نیز دارا است.

همچنین شرکت تلاشگران شیمی با بررسی‌های فنی و دانش روز خود، توانایی ارائه برنامه شست و ‌شو برای نقاط مختلف کارخانه بنا بر شرایط آنان را دارد.

مهندس کیانی در ادامه به بیان نحوه عملکرد و کارایی مواد شوینده شرکت احیا شیمی تلاشگران پرداخت و گفت: در شست‌وشوی تجهیزات صنایع غذایی با دو فرآیند CIP (پاک‌سازی نقاط داخلی دستگاه) وCOP (پاک‌سازی جداره‌های خارجی و قابل دسترس تجهیزات) مواجه هستیم که پاک‌سازی نقاط داخلی تجهیزات صنایع غذایی مثل لوله‌ها، مخازن و مبدل‌های حراراتی از اهمیت بسیاری برخوردار است. لذا بهتر است در فرآیند CIP به جای استفاده از مواد شوینده تشکیل شده از محلول‌های سودکاستیک NaOH و اسید نیتریک HNO3  از ماده‌های Lerapur M cip به جای سود و leracid KMS 10 جایگیزین اسید نیتریک استفاده کنیم.

مزایای مصرف مواد شوینده بر پایه Lerapur M cip و leracid KMS 10              

  • این مواد دارای افزودنی‌هایی برای تقویت قدرت شویندگی است که این افزودنی‌ها قدرت انحلال رسوبات را افزایش می‌دهد.
  • استفاده از سورفکتانت‌ها یا مواد فعال سطحی در مواد شوینده جایگیزین به شدت کشش سطحی محلول شستشوی دستگاه را کاهش می‌دهد و از این رو این مواد در خلل و فرج بسیار عالی نفوذ می‌کنند.
  • مصرف این مواد نسبت به مواد خام بسیار کمتر است.
  • راندمان شست‌وشو با مواد جایگزین بسیار بالاتر است که سبب کارکرد طولانی‌تر دستگاه در طول یک شیفت می‌شود.
  • کاهش مصرف آب: با توجه به افزودنی‌های کمک آبکشی یا Rinse Aid موجود در این مواد سرعت شسته شدن این مواد جایگزین در داخل دستگاه بسیار بالاست.

 

مدیرعامل شرکت احیا شیمی تلاشگران با تاکید بر اینکه بخشی از رسوبات، سوختگی‌ها و ترکیبات سفت در طولانی مدت منجر به لانه‌گزینی و انتقال میکرو ارگانیسم‌ها، کاهش انتقال حرارت و پائین آمدن ظرفیت کاری دستگاه‌ها و… می‌شود، تصریح کرد: در این مواقع باید ماشین‌آلات به‌صورت رو کار یا بدون نیاز به بازگشایی یا دمونتاژ شست و شو شوند. بنابراین ماده بوستر یا تقویت‌کننده شست‌وشو بر پایه گاز اکسیژن توسط شرکت Stockmeier میتواند اقدامی راهگشا برای این مشکل باشد.

 

 

قبلی اقتصاد آینده جهان در سیطره بیت کوین و ارزهای دیجیتال
بعدی معرفی چیلر Consergra و نمونه بردار TPLG

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.