خورشید، عامل اصلی تغییرات ناگهانی آب و هوایی جهان


آب و هوای جهانی همچنان وضعیتی نامشخص دارد و نسبت به دهه‏های گذشته ناپایدارتر است. وضعیت آب و هوا در جهان از جمله مواردی است که به شدت درباره آن بحث‏‏های مختلفی وجود دارد و بسیاری از افراد از این تغییرات ناگهانی شاکی هستند اما همچنان درک درستی از این تغییرات جوی در جهان وجود ندارد.

یکی از اصلی‏ترین عوامل تأثیرگذار در آب و هوای جهان خورشید است و هیچ اقیانوس یا الگوی آب و هوایی نیست که تحت تأثیر خورشید نباشد. در کشفیات تاریخ مدرن این موضوع روشن شد که خورشید همیشه در حال تولید گرما و سوختن نیست و زمان‏هایی وجود دارد که گرما و انرژی کمتری ایجاد می‏کند. شواهد نشان می‏دهد که از دهه ۸۰ میلادی تاکنون، خورشید انرژی کمتری نسبت به گذشته تولید کرده است و ممکن است که زمین در حال ورود به دوره‏ای طولانی از کم انرژی بودن خورشید شده باشد. شرکت World Weather معتقد است که این انرژی کمتر که از خورشید ساطع  می‏شود در ناپایدار بودن شدیدتر آب و هوای زمین نقشی به شدت موثر دارد.

بیش از ۴۰۰ سال است که دانشمندان به صورت دقیق خورشید و رفتارهای آن را زیر نظر دارند و در حال بررسی آن هستند. مشاهده و بررسی خورشید از قرن هفدهم میلادی با تلسکوپ آغاز شده است و یکی از مواردی که برای دانشمندان واضح است این است که خورشید نیز مانند زمین تغییرات دوره‏ای را در اتمسفر و هسته درونی خود دارد. این تغییرات میزان انرژی ساطع از خورشید که به زمین می‏رسد را تحت تأثیر قرار می‏دهند. یکی از بهترین راه‏های تشخیص این تغییرات لکه‏های قابل دیدن بر روی خورشید است.

لکه‏های خورشیدی نقاط تیره رنگی هستند که با تلسکوپ قابل دیدن هستند. این نقاط اندازه‏های مختلف دارند و در ارتباط با تغییرات مغناطیسی در جو خورشید هستند که در برخی مواقع طوفان مغناطیسی نیز نامیده می‏شوند. تعداد این نقاط در زمان‏هایی که خورشید انرژی بیشتری دارد، افزایش می‏یابد.

دوره ۱۰ تا ۱۲ ساله‏ای برای بروز و از بین رفتن این لکه‏ها وجود دارد، تا سال ۵ یا ۶ تعداد این نقاط در هر دوره به بیشترین تعداد خود می‏رسد و در در پایان دوره تعداد به شدت کاهش می‏یابد. مقایسه تعداد این نقاط با دوره‏های قبلی نشان دهنده میزان انرژی خورشید است.

بر همین اساس بین سال‏های ۱۹۳۵ تا ۱۹۶۰، روند گرمای خورشیدی رخ داد و سپس در دهه ۷۰ میلادی این روند به سمت کم شدن دما رفت. در همان بازه زمانی دانشمندان نظریه‏ای دادند مبنی بر این که زمین در حال سرد شدن است و آب و هوا تغییر خواهد کرد اما چند سال بعد مشخص شد که این پیش بینی درست نبوده است. در حال حاضر به دلیل کمبود تحقیقات در این زمینه، دانشمندان نمی‏توانند به صورت قطعی درباره این پدیده و سرد شدن خورشید اظهار نظر کنند.

در سال‏های اخیر، کاهش رطوبت در استراتوسفر به تغییرات در انرژی خورشیدی ارتباط داده شده است و می‏تواند نشان دهنده روند خنک شدن در این لایه اتمسفر باشد. با این روند خنک شدن، طوفان‏های شدید در این هوای خنک رخ خواهد داد که در نتیجه آن باران شدید، سیل و تغییر دمای ناگهانی (سرد و گرم) در زمین رخ خواهد داد. برخی دانشمندان معتقدند که این روند خنک شدن استراتوسفر در حال اتفاق افتادن است و به همین دلیل است که تغییرات آب و هوایی ناگهانی عجیبی در نقاط مختلف زمین بروز می‏کند.

تمامی این تغییرات آب و هوایی تأثیرات عظیمی بر وضعیت کشاورزی جهان خواهند داشت که در میزان تولید محصول موثر هستند. همین اطلاعات با جزئیات بیشتر می‏تواند به بهبود پیشرفت در مطالعات ژنتیکی گیاهان کمک کند تا در نتیجه آن تولید تحت تأثیر تغییرات و آب و هوایی قرار نگیرد.

قبلی فناوری سنجش از دور در خدمت کشاورزان
بعدی آینده میکروب زدایی موادغذایی در گرو بهره مندی از پلاسمای سرد

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.