در حال حاضر بورس کالا فقط واسطی است که ایجاد مشکل می کند!

دکتر حسین یزدجردی خطاب به مدیرعامل بورس

گفت ‌وگوی ویژه خبری با موضوع «بورس کالا؛ معاملات نقدی و آتی» رهفته اول خرداد ماه سال جاری با حضور مدیرعامل بورس کالای ایران و رئیس کانون انجمن های صنفی آرد ایران و مشارکت تلفنی یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی برگزار شد که در این گفت و گو حاضران بر لزوم تقویت بورس کالا در اقتصاد ایران تاکید کردند.

سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران در این برنامه تلوزیونی به عرضه گندم در بورس کالا اشاره کرد و گفت: در هر سیستمی برای رفع انحصار در بازار، چاره اندیشی می شود و در مورد گندم ما معتقدیم که عرضه کننده انحصاری داریم.امیدواریم در خصوص گندم شرایطی ایجاد شود که عرضه کننده کل محصولات خود را بیاورد و همه خریداران هم با حضور در معاملات، بتوانند بخرند.

مدیرعامل بورس کالای ایران: اجازه تخلف را به عرضه کننده نمی دهیم.

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به کارکردهای بورس کالا، ادامه داد: یکی از کارکردهای بورس کالا بحث تخصیص است به طوریکه همه خریداران گندم همانند صنف آرد، توان لازم را برای توافق با شرکت بازرگانی دولتی ندارند‌ و بسیاری از مصرف کنندگان کوچک نیز دسترسی به این شرکت ندارند و عده ای از آنها هم در تهران نیستند. اما این مصرف کنندگان گندم می توانند بدون ارتباط مستقیم با تولیدکنندگان از طریق بورس کالا محصول مورد نیازشان را خریداری کنند.
سلطانی نژاد تاکید کرد: خود دولت می گوید که می خواهم از ساختار انحصاری دولتی که مشکلاتی را به وجود آورده است، به سمت ساختار مدرن بازاری حرکت کنم و بورس کالا هم امکان پایان انحصار و شفافیت و رقابت را فراهم می کند.
وی تصریح کرد: بورس کالا سازوکار قانونی خود را دارد و سه روز برای تسویه کالاهای معامله شده، فرصت می دهد که اگر تسویه زودتر صورت بگیرد، کالا هم زودتر تحویل می شود.
مدیرعامل بورس کالای ایران با تاکید بر اینکه ساختار قانونی حاکم بر بورس کالا اجازه تخلف به عرضه کننده را نمی دهد، گفت: شرکت بازرگانی دولتی بعضا به دلایلی موجه مجبور بوده کالا را دیر تحویل بدهد و از طرف بورس هم جریمه شده است.
وی تصریح کرد: شرکت بازرگانی دولتی، اول هر سال به ما برنامه عرضه می دهد و مثلا می گوید هر هفته چه مقدار گندم را عرضه می کند، لذا اگر از این برنامه عرضه، تخطی صورت گیرد، خود شرکت بازرگانی دولتی پاسخگو خواهد بود و تاکنون هم هیچ اتفاقی در این حوزه نیفتاده است.
سلطانی نژاد در خصوص بحث عرضه گندم نیز گفت: تاکنون چندین جلسه برای تعامل با کانون انجمن های صنفی آرد ایران به منظور تبادل نظر با فعالان بازار و مشارکت دادن آنها در تصمیم گیری ها و روند معاملات برگزار شده است که با ادامه این نشست ها برای رفع هرگونه چالش صنایع تلاش می شود.

یزدجردی: تنها عرضه کننده گندم شرکت بازرگانی دولتی است!

حسین یزدجردی، رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی صنایع آرد ایران، گفت: شرکت بازرگانی دولتی ایران عمده مواد اولیه کارخانجات آرد را برای نان مردم تامین می کند و طبق بخشنامه ای، گندم مصرفی صنف و صنعت در بورس کالا عرضه می شود.
به گفته وی، عمده مواد اولیه کارخانجات آرد توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران در جهت تامین نان جامعه عرضه می شود اما برای صنف و صنعت، ما را به بورس کالا ارجاع داده اند. کالایی که در بورس عرضه می شود، نیازمند مشخصات خاص ازجمله عرضه کنندگان متعدد، کشف قیمت، تعیین کیفیت و تضمین آن توسط بورس است تا سود مصرف کننده و تولیدکننده را در برگیرد اما متاسفانه هیچ یک از این فاکتورها در این سیستم وجود ندارد. وقتی با کالایی سر و کار داریم که عرضه کننده انحصاری و دارای قیمت تثبیتی از سوی دولت است و بورس کالا نمی تواند کیفیت آن را تعیین و تضمین کند لذا در حال حاضر بورس کالا فقط واسطی است که ایجاد مشکل می کند. برای مثال در زمانی که خرید گندم از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران با قیمت ۹۰۰ تومان صورت می گرفت، پس از واریز حواله ها، فردای آن روز محصول به کارخانه ارسال می شد اما حال ۳ روز وقت می برد تا حواله ها از سوی بورس به شرکت بازرگانی دولتی واریز شود و گاها تجربه نشان داده است که تا ۱ ماه با تاخیر مواجه است و بورس فقط می گوید؛ نگران نباشید ما جریمه می دهیم. لذا به نظر می رسد که وجود این واسطه لزومی برای صنعت ندارد!
سلطانی نژاد در پاسخ گفت: بورس کالا ساز و کار خاص خودش را دارد و طی مراحل اداری نباید به تاخیر تعبیر شود.
یزدجردی در مقابل گفت: پیش از ایجاد معاملات گندم در بورس کالا، کارخانجات و سیلوها به راحتی کالای مورد معامله را تامین می کردند و با پیدایش بورس در بازار گندم فقط مجبور شدیم که محصول را گرانتر تهیه کنیم. در ضمن میزان مورد عرضه در بورس کالا در بسیاری از مواقع کمتر از تقاضاست وبنابر مقررات بورس گندم به حراج گذاشته می شود وبه قیمت بالاتر و گاهی تا حدود ۹۹۰تومان نیز معامله شده است.
سلطانی نژاد خطاب به یزدجردی گفت: شما اطلاعات کافی و کامل ندارید. نظارت بر عرضه ها توسط بورس کالا و وزارت صمت انجام می شود و به محض رویت تخلف، برخوردهای لازم صورت می پذیرد.
حسین یزدجردی با تکذیب گفته های مدیرعامل بورس کالا گفت: شهرهایی داریم که ۲۵ روز از توزیع گندم امتناع کرده اند و هنوز هم عرضه ای ندارند و در بسیاری از استانها ماه هاست که گندم عرضه نشده است.

معاون وزیر: اگر متقاضیان از دولت متوقع شوند، همچنان تصدی در دست دولت باقی خواهند ماند.

در ادامه در ارتباط تلفنی با یزدان سیف، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به اینکه در بورس کالا، هزار و چهارصد تن مازاد عرضه گندم داشتیم که در فروردین ماه مقادیری از گندم با قیمت۹۰۰ تومان عرضه شد، اذعان داشت: اقتصاد باید به سمت شفاف سازی و سالم شدن پیش برود، باید بتوانیم هزینه های بخش خصوصی و دولتی را به گونه ای تنظیم کنیم که بخشی از تصدی گری دولتی را واگذار کنیم.
وی در ادامه افزود: اگر بخش خصوصی به گونه ای رفتار کند که متقاضیان نسبت به معامله با دولت متوقع شوند، همچنان تصدی برخی امور در دست دولت باقی خواهند ماند.ما در حوزه بستر سازی گام به گام بازار آرد و نان هستیم تا مردم نگرانی ای ازجهت تامین این اقلام نداشته باشند. بورس کالا باید به عنوان یک نهاد بازار ساز ترغیب به بازار سازی کند و انبارهای معتبر و مباشرینی را برای سراسر کشور تعیین کند.

قبلی افزایش یک میلیون و 700 هزار تنی سیلوهای کشور در سال گذشته
بعدی ایران در رتبه 124 فرصت های کسب و کار در جهان

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.