در کار صنعتی کیفیت باید پیش از بازرگانی در حرکت باشد

در گفتگو با بنیانگذار و مدیرعامل شرکت صنایع آرد ورامین مطرح شد:

wheat ears on flour surface, full frame

سید محمدرضا ضیائیان، بنیانگذار و مدیرعامل فعلی شرکت صنایع آرد ورامین در سال ۱۳۱۱ در خانواده روحانی متولد و پرورش یافته است. وی پایبند به اصول اسلامی بوده و با تمامی کوشش و تلاش در راه تولید و خدمت به کشور عزیزمان بیش از نیم قرن در صنعت آردسازی و دیگر صنایع فعالیت مستمر داشته و تمامی عمر خود را صرف خدمت به مردم کرده است. وی با سفرهایی که از گذشته تا کنون به آلمان و سوییس داشته سعی کرده است تا علم به روزصنعت آرد را در ایران به کار بگیرد؛ به گونه ای که حتی در آغاز به کار آسیابانی حدود ۵۰ سال پیش نیز که تجهیزات آزمایشگاهی و ماشین آلات کنونی آردسازی وجود نداشت؛ اقدام به بکارگیری برخی تجهیزات آلمانی که گرچه نسبت به شرایط کنونی چندان پیشرفته نبودند، کرد.

در ادامه مصاحبه صمیمانه سید محمدرضا ضیائیان را با خبرنگار نگاشته می خوانید که میزبان ما در شرکت صنایع آرد ورامین بوده اند و بیشتر به ایدئولوژی خود طی مدت ۵۵ سال فعالیت در صنعت آرد پرداخته اند؛

ایدئولوژی شما در صنعت آرد چه بوده و چگونه صنایع آرد ورامین را به نقطه پیشرفت فعلی رسانده اید؟

کار صنعتی با تجارت متفاوت است به گونه ای که تجارت تنها بخشی از کار بوده و ممکن است تجارت بسته به شرایط تغییر کند اما راهکار صنعت، توسعه ی پایدار می باشد و نسل ها می توانند از آن استفاده کنند لذا پایه گذاری کار صنعتی باید بر اساس ضوابط صحیح صورت بگیرد. موضوع مهم دیگر کیفیت کار و ضوابط کار است تا رضایت مصرف کنندگان جلب شود. لذا کیفیت نباید فدای معاملات زودبازده شود. همانطور که پدرمان همیشه تاکید داشتند برای رضایت خداوند و بنده آن باید همیشه کیفیت را سرلوحه کار خود قرار داد. ایشان متدین بودند و ما نیز همیشه پیرو مکتب اسلام و نصایح ایشان بوده ایم.

چه تحولی در این صنعت لازم است تا پیشرفت تمام کارخانجات و صنعت آرد و نان کشور به صورت کامل محقق شود؟

یکی از مسائلی که در پیشرفت صنایع می تواند بسیار تاثیرگذار و حائز اهمیت باشد، اقتصاد آزاد است. همانطور که سالها پیش طی مدت کوتاهی آزادسازی اجرا شد و شاهد نتایج مثبت آن همچون بهبود کیفیت و قیمت آرد بودیم؛ در شرایط کنونی نیز این امر باید صورت بگیرد چراکه نرخ گذاری برای آرد می تواند زمینه بسیاری از   سواستفاده ها را فراهم کند که این در شأن دولت و کارخانجات و نانواها نیست.

نرخ گذاری از سوی دولت در هیچ یک از زمینه ها نتایج چندان خوبی نخواهد داشت. نرخ گذاری برای آرد از سوی دولت و سیاست تثبیت قیمت منجر به ایجاد شرایط دشوار برای کل صنعت و مصرف کنندگان شده است. در واقع دولت اگر در قیمت گذاری آرد و نان دخالت داشته باشد؛ قطعا نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد. چرا که هزینه های تولید همچون قیمت کیسه، هزینه سربار و ماشین آلات بسیار افزایش یافته است و نرخ آرد جوابگوی این هزینه ها نیست لذا پیشنهاد ما آزادسازی است. در حال حاضر نانوایی های ورامین و اطراف آن مشکلی با کیفیت آرد ندارند چراکه کارخانه صنایع آرد ورامین علی رغم فشار هزینه ای آرد با کمترین نوسان ممکن به تولید می پردازد. سیاست تثبیت قیمتی فشار مضاعفی بر روی نانوایان دارد که با شرایط اقتصادی موجود همخوانی ندارد و قطعا همسان سازی گام به گام قیمت ها به سوی آزاد سازی باعث تعالی بیشتر صنعت در جهت سرمایه گذاری هدفمند صنایع و در زمینه تحقیق و توسعه خواهد شد که این موضوع خود باعث عرضه کالا و خدمات مناسب با نیاز بازار خواهد بود.

در خصوص کیفیت گندم و خرید بخش خصوصی مطالبی را مطرح کنید؟

اگرچه کیفیت گندم در گذشته چندان مناسب نبود اما اخیرا به دلیل بارندگی هایی که صورت گرفت، کیفیت گندم کشور و حتی منطقه ورامین بهتر شده است. اما با توجه به انحصاری کردن خرید گندم توسط دولت، بخش خصوصی ( کارخانجات آرد) انتخابی در گزینش گندم کیفی مورد نیاز خود نخواهند داشت.

در پایان درخواست و توصیه هایی که در صنعت آرد دارید را مطرح کنید؟

علاوه براین دولت باید در تعیین نرخ گندم نیز با توجه به کیفیت آن تفاوت قائل شود. این امر حتی در ترغیب کشاورزان به تهیه بذر با کیفیت و تولید گندم کیفی تر تاثیر دارد. در این میان تحول فرهنگ مردم نیز نقش مهمی در بهبود کیفیت گندم خواهد داشت

قبلی بخش عمده ای از خرید گندم بخش خصوصی هنوز در سامانه سیفای 2 ثبت نشده است!
بعدی وظایف گمرك در خصوص واردات كالاهاى اساسي و غلات چیست؟

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.