سامانه فروش آرد آزاد با تعلل در شارژ سامانه کارخانجات آرد مواجه است

مدیرعامل شرکت آرد اطلس اصفهان

هم اکنون زیرساخت های اجرای طرح سامانه آزاد در استان اصفهان فراهم شده است اما موفقیت این طرح در گرو حفظ امر رقابت و کیفیت تولید و پیشگیری از تاخیر در شارژ سامانه کارخانجات آرد است تا در راستای تامین نیاز نانوایان در اسرع وقت رسیدگی شود.

کازرونی، مدیرعامل شرکت آرد اطلس اصفهان در گفت و گو با نشریه نگاشته در تکمیل مطلب فوق، گفت: یکی از مهم ترین اهداف این طرح نظارت بر میزان مصرف و ایجاد صرفه جویی است که با اجرای آن محقق خواهد شد. هم اکنون در شارژ سامانه  کارخانجات آرد، تعلل وجود دارد که امید است به این امر در اسرع وقت رسیدگی شود.

در خواست اعطای معوقات ۹ درصد به کارخانجات آرد تا پایان سال ۹۷

وی در پاسخ به اعطای معوقات ۹ درصد به کارخانجات آرد، افزود: طبق توافق بین مسئولان امر و کانون انجمن صنفی تهران که نماینده تمامی کارخانجات آرد کشور است، مقرر شد تا باتوجه به عدم افزایش دستمزد آسیابانی از سال ۹۴ و نادیده گرفته شدن هزینه های کارخانجات، معوقه ای به کارخانجات آرد کشور از سوی دولت پرداخت شود اما علی رغم آنکه پس از گذشت زمان و در نیمه سال ۹۵ تا ۹۶ تثبیت شد، همچنان پرداخت نشده است. درخواست کارخانجات آرد آن است که باتوجه به مشکلات اقتصادی کارخانجات، هرچه زودتر این مصوبه اجرا شود چراکه متاسفانه بسیاری از کارخانجات آرد در پرداخت های آخر سال خود با مشکل مواجه شده اند و درخواست اعطای آن تا پایان سال ۹۷ را دارند.

چالش میزان فسفر سبوس مانعی بر سر راه استاندارد سازی آن

کازرونی در خصوص اجباری شدن استاندارد سبوس، خاطرنشان کرد: کارخانه آرد اطلس اصفهان به دلیل دارا بودن واحد آزمایشگاهی مجهز، سال هاست که بر روی استاندارد آرد و سبوس تمرکز دارد. استاندارد آرد و سبوس ایران بر اساس استاندارد آرد و سبوس اروپا تعریف می شود. این در حالی است که شرایط گندم در این دو منطقه متفاوت است و باید در تعریف استاندارد آن تجدید نظر شود. در حال حاضر مساله مورد چالش کارخانجات، فسفر سبوس است که کارخانه آرد هیچگونه دخالتی در افزایش یا کاهش سبوس ندارد و علت آن را تنها می توان در گندم بی شناسنامه داخلی جویا شد. وقتی نظارتی بر برداشت و خرید گندم صورت نمی گیرد، نمی توان کنترلی بر روی فسفر سبوس اعمال کرد. در حیطه استاندارد آرد نیز هم اکنون پروتئین آرد قنادی چالشی برای تولیدکنندگان است که نیازمند ملاحظه و تجدید نظر است.

وی در خاتمه اذعان داشت: لازم است تا در جهت اجرای کارآمد سامانه آرد آزاد در صدد رفع معایب آن اقدام شود. متاسفانه خبرهایی مبنی بر اختلاف نظر بورس و سازمان بازرگانی دولتی ایران وجود دارد که موجب شده تا در طی روزهای اخیر گندم در بورس عرضه نشود. وقفه ایجاد شده در صورت عدم رسیدگی زود هنگام، گریبان گیر کارخانجات و مصرف کنندگان خواهد بود.

قبلی سرنوشت صنعت ماکارونی در آشفتگی های اقتصادی و تلاطم بازار ارز به کجا می رود؟
بعدی بورس کالا با عدم عرضه مناسب گندم، سامانه فروش آرد را مختل کرده است

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.