سرمقاله شماره ۲۱


زمان اعلام نرخ گندم

شهریور ماه سال جاری وزیر جهاد کشاورزی با عذرخواهی از گندمکاران طلب کار از دولت، وعده داد که به زودی پول این بخش تامین خواهد شد و با گندمکاران تسویه می شود.
بر کسی پوشیده نیست که طرح خرید تضمینی گندم تنها به دلیل حمایت از کشاورزان اجرایی شده است. کشاورزانی که تامین قوت لایموت کشور بر دوش آنان است و ۹ ماه از سال را برای روئیدن دانه طلایی دست بر زمین و آسمان دارند. کشاورزان پس از برداشت باید بتوانند نتیجه یکسال زحمت شان را دریافت کرده و خود را برای سال زراعی جدید آماده کنند. اما سوالی که مطرح می شود این است که عدم پرداخت دستمزد کشاورزان چه پیامدهایی را به دنبال دارد؟ و آیا این نوع تسویه حساب با کشاورز می تواند او را حمایت کند؟
حال نان ما خوب نیست و عوامل گوناگونی در آن اعم از سن زدگی، میزان بارندگی، نوع کودهای شیمیایی و بذر اصلاح شده در میزان کیفیت آن، دخیل هستند. در این میان یکی از پررنگ ترین دلایل، عدم کیفیت مناسب دانه گندم عنوان می شود که آن نیز تحت تاثیر شرایط مختلفی قرار دارد.
طبق نتایج ارائه شده از پژوهشگران این صنعت، بذر سم پاشی شده و زمان کاشت گندم تاثیر بسیار بالایی بر کیفیت محصول نهایی دارد و بهترین زمان کاشت را اول پاییز عنوان کرده اند. هرچه از این زمان فاصله بگیریم به مراتب گندم از لحاظ کیفی پایین تر خواهد آمد.
کشاورزان پس از دریافت درآمد سال زراعی گذشته و با احتساب سود وزیان همچنین با توجه به اعلام نرخ جدید گندم که توسط دولت اعلام می شود می توانند برای سال زراعی جدید آماده شوند. تمامی این مراحل باید تا ابتدای شهریور ماه انجام شود تا با خرید بذر و آماده سازی زمین بتواند کاشت بذر را در بهترین زمان ممکن یعنی اوایل مهرماه آغاز کند.
در این پروسه نقش دولت بسیار تعیین کننده است چراکه با عدم پرداخت به موقع بدهی گندمکاران و اعلام دیرهنگام نرخ جدید گندم سبب می شود کاشت گندم به تاخیر افتاده که در نهایت شاهد کاهش کیفیت گندم خواهیم بود. بهتر است چتر حمایتی دولت برای گندمکاران وسیع تر شود و با برنامه ریزی بهتر ریتم گندم در کشور آوازی خوشتر را بنوازد.

 

 

حسین حدادی

قبلی شماره 21 نشریه نگاشته
بعدی چالش های کشت گندم از زبان پروفسور کردوانی

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.