سرمقاله شماره ۲۳


نوسان نرخ ارز تولید را سردرگم می کند

بخش قابل توجهی از مناسبات و مراودات اقتصادی در کشورها متأثر از قیمت دلار و سطح برابری آن با واحد پول داخلی رقم می‌خورد. سیاست‌گذاران اقتصادی سعی می‌کنند همواره نرخ ارز از تعادلی متکی بر ظرفیت‌های اقتصادی موجود در جامعه برخوردار باشد.
در شرایط فعلی اقتصاد ایران، افزایش نرخ ارز به معنی کاهش ارزش پول ملی و تورم زاست و با توجه به اینکه اقتصاد ما خام‌فروش است عمده کالاهای واسطه ای و به ویژه ماشین آلات صنایع مختلف تحت تاثیر نرخ ارز قرار دارند.
زمانی که توازن نرخ ارز به هر دلیلی دست خوش تغییرات جدی و اساسی می‌شود، بسیاری از ارکان تولیدی ـ صادراتی و چرخه عرضه و تقاضا دچار سردرگمی و پیچیدگی می‌شود. صنایع غذایی نیز از جمله صنایعی است که در نتیجه این سردرگمی دچار زیان و عدم تمایل به سرمایه گذاری می شود. در حال حاضر مهم ترین مشکل کشور، معذل بیکاری است که ناشی از شرایط نامساعد در فضای کسب و کار است. حال اینکه نوسانات نرخ ارز منجر به تعویق سرمایه گذاری در این بخش ها خواهد شد. در نتیجه فعالان اقتصادی ترجیح می دهند به جای اینکه در شرایط بی ثباتی نرخ ارز وارد فعالیت های مولد و با بازگشت سرمایه بلند مدت شوند، سرمایه خود را به سمت فعالیت های واسطه ای هدایت کنند. مهم ترین پیامد منفی افزایش نرخ ارز، افزایش فشار اقتصادی روی مردم است چرا که بالارفتن تورم اولین اثر آن خواهد بود.
دراین میان لزوم حمایت از صنایع آرد، غلات و فراورده های آن در سال جدید با توجه به شرایط اقتصادی، نرخ ارز و اشتغالزایی بالایی که این صنعت برای کشور ایجاد نموده بسیار اهمیت دارد.
افزایش قیمت ارز و مشکلات اقتصادی صنایع غلات و همچنین نوسانات قیمت ارز می تواند موضوعی جدی برای کل سال ۹۷ باشد چراکه در صورت عدم کنترل، آسیب های زیادی به صنعت غذا و فراورده های غلات و صنایع آرد و صنایع وابسته به ان وارد خواهد کرد (کما اینکه تا کنون نیز خسارت های جبران ناپذیری را وارد کرده است).
در تمامی صنایع و فراورده های غلات برای خرید تجهیزات و قطعات یدکی و جلوگیری از استهلاک دستگاه ها به ارز خارجی نیاز است. از سوی دیگر نوسان ارز موضوعی استرس آور بوده و موجب عدم تمرکز مدیران این صنعت برای برنامه ریزی های آتی خواهد شد.
اصلاح زیرساخت‌های اقتصادی مرتبط با سیاست‌های ارزی، الزاما می‌بایستی در راستای اهداف توسعه‌ای اقتصاد و ثبات در نظام پولی و ارزی کشور و همچنین حمایت از تولید و اشتغال باشد که قطعاً مدنظر مسئولان بوده و خواهد بود. مهم ترین راهکار برای داشتن عایق ضد نوسانات قیمتی در اقتصاد کشور، کاهش قیمت ارز، ثبات و جلوگیری از نوسانات آن است.
امیدوارم سال پیش رو سالی سرشار از موفقیت و شکوفایی بوده و سالی به دور از اتفاقات تلخ در میهن عزیزمان ایران باشد.

 

 

حسین حدادی

قبلی نرم افزار آسیابان چگونه به مدیریت فروش انواع آرد با نرخ های متفاوت کمک می کند؟
بعدی شماره 23 نشریه نگاشته

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.