سرمقاله شماره ۲۶


حمایت از کالای ایرانی، حمایت از صنعت آرد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۷ را سال «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری کردند. نام گذاری سال ها گاهی به جهت اتفاقات سال آتی و گاهی به جهت برنامه های انجام نشده در سال گذشته و گاهی هم بر اساس رویکردهای مشخص شده درجهت دستیابی به افق ۱۴۰۴ بوده است.
در این میان صنایع آرد و فراورده های آردی به عنوان یکی از اصلی ترین صنایع کشور باید مورد توجه ویژه مسئولین قرار گیرد زیرا پس از اینکه تحریم های متعدد بر ایران اعمال شد بسیاری از صنایع غیر غذایی با مشکلات متعدد رو به رو شدند که بعضا منجر به تعطیلی و زیان بسیار صاحبان صنعت شد خوشبختانه یکی از قسمت هایی که تمام تلاش خود را برای ماندگاری به کار گرفت و توانست با استفاده از مواد اولیه داخلی و مدیریت صحیح بر مشکلات فائق آید و به خوبی به فعالیت خود ادامه دهد صنعت غلات بود. اما همگی به خوبی می دانیم که برای رسیدن به بهترین کیفیت تنها تلاش مدیران صنایع کافی نیست و در این شرایط دشوار لزوم دوچندان حمایت دولت و مردم از این صنعت احساس می شود.
بالارفتن نرخ ارز موجب شده است که هزینه مواد اولیه و تهیه و نگهداری ماشین آلات وارداتی افزایش یابد که در نهایت بهای تمام شده محصول نیز بالا می رود اما دولت برای حمایت از مصرف کننده اجازه افزایش قیمت نهایی را به تولید کننده نمی دهد. از آنجا که دولت بر تولید کننده و مصرف کننده احاطه دارد و سرنوشت دو قشر فوق در دست سیاست های اقتصادی صحیح و یا اشتباه دولت می باشد می تواند با در اختیار قرار دادن نرخ اصلی ارز به تولید کننده، هر دو طرف را مورد حمایت قرار دهد.
مصرف کنندگان نیز نقش عمده ای در به تحقق پذیرفتن شعار سال جاری ایفا می کنند و می توانند با انتخاب کالای ایرانی با این آگاهی که با وجود اندک تفاوت قیمت با گذشته هنوز هم در مقایسه با کالای مشابه خارجی قیمت پایین تری دارد، به صنعت غلات و فراورده های آردی کمک شایان توجهی داشته باشند. امید است که همه و همه در پیشبرد و تحقق شعار سال جاری همت گذاریم.

حسین حدادی

قبلی سرمقاله شماره 25
بعدی عدم افزایش نرخ خرید گندم اثر منفی در مقدار تولید خواهد گذاشت

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.