سلب امکانات تجارت از کارخانجات آرد خوزستان با صادرات گندم کیفی این استان

مدیر عامل شرکت تولیدی آرد جوانه شوشتر خوزستان

شرکت آرد جوانه شوشتر در سال ۶۲ تاسیس و در سال ۷۲ به بهره برداری رسید. این شرکت در زمان بهره برداری به دلیل شرایط نابسامان اقتصادی مجبور شد واحد را با اینکه نیمی از سیلوهای گندم در مرحله بتن ریزی قرار داشتند، افتتاح شود. به دلیل شرایط جنگ تحمیلی این کارخانه جندین بار مورد حمله موشکی نیز قرار گرفت. در روند بهسازی کارخانجات، مهندس نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت قراردادی را با آلمان شرقی سابق امضا کرد و مقرر شد که ۵ کارخانه شامل جوانه شوشتر، پاک آرد کرج، ممتاز تبریز، آرد اهواز و آرد رضوی از تجهیزات بولر بهره مند شود. هم اکنون این شرکت از تجهیزات به روز سوئیس در روند تولید خود بهره مند است. کارخانه آرد جوانه شوشتر در طی ۱۰ سال فعالیت خود با وجود شرایط جوی ازجمله دما و رطوبت بالا و به دور از شهر های بزرگ به پیشرفت های چشمگیری در منطقه دست یافته است.

سید مرتضی سنادی زاده، مدیر عامل شرکت تولیدی آرد جوانه شوشتر خوزستان در گفت و گو با نشریه نگاشته با بیان اینکه شرکت آرد جوانه شوشتر به عنوان یکی از مراکز بزرگ خرید گندم تضمینی در منطقه خوزستان فعالیت دارد، گفت: بهره مندی از انبار ۲۰ هزار تنی این شرکت را به عنوان یکی از مراکز خرید گندم سرپا نگه داشته است و هم اکنون این شرکت آماده انبارگردانی است.

وی در خصوص ارزیابی کیفیت گندم سال ۹۷، خاطرنشان کرد: منطقه خوزستان از گندم و آرد باکیفیتی برخوردار است. همچنین یکی از با کیفیت ترین گندم های ایران در منطقه شوئیبیه شوشتر است که شرکت جوانه شوشتر سعی دارد در هنگام برداشت بیشترین گندم را از این منطقه دریافت کند. مساله چالش برانگیر آن است که گندم با کیفیت این استان به جای آنکه به شهرهای شمالی و مرکز استان خوزستان اختصاص یابد، صادر و آرد بی کیفیت استان های دیگر وارد این استان می شود. کارخانجات آردسازی این استان معتقد اند که گندم با کیفیت این استان باید مورد مصرف کارخانجات خود قرار گیرد و آرد حاصل به استان های دیگر صادر شود.

سنادی زاده در ادامه افزود: این مساله باعث می شود که امکان انجام هرگونه تجارت آرد از تولیدکنندگان این استان سلب شود. از طرفی نزدیکی به مرز موقعیت مطلوب صادراتی را برای تولیدکنندگان این استان فراهم آورده است اما متاسفانه هم اکنون قانون منع صادرات وضع شده است. در وضعیت کنونی گندم انتقالی نیازمند نقدینگی بالا است. لذا راه های پیشرفت و افزایش درآمد به دلیل شرایط کنونی اقتصاد با چالش مواجه است.

وی در خصوص مشکلات کارخانجات آرد استان خوزستان، اذعان داشت: فراهم نبودن زمینه های تجارتی برای کارخانجات استان و حال با وجود رکود اقتصادی، اغلب بیش از ۱۰ سال فعالیت کرده اند و مصطحلک شده اند، در این شرایط راندمان خود را از دست می دهند و توانایی بازسازی مجدد خود را ندارد.

مدیرعامل شرکت آرد جوانه شوشتر با اشاره به اینکه قرارگیری سهمیه ها در دستورکار دولت بیش از پیش به مشکلات نقدینگی کارخانجات دامن می زند، گفت: علاوه بر آن مشکلاتی که در ارتباط با نظام بانکی گریبان گیر تولیدکنندگان شده است، اجازه اخذ وام با بازپرداخت پایین را از کارخانجات سلب کرده است و چون اغلب اسناد کارخانجات در گرو وام پیشین است، سایر اسناد پذیرفته نمی شود. در این راستا مذاکراتی با بانک ها در این زمینه صورت گرفت و مطرح شد که اسنادی که در گرو بانک است، بیش از  ۳۰ برابر بهای وام اعطا شده است و کارخانجات خواستار تقسیم بهای سند بین دو بانک و یا اعطای ضمانت نامه برای درخواست وام از بانک دیگر شده اند اما متاسفانه موافقت نشد.

وی در پاسخ به سرمایه گذاری های شرکت جوانه شوشتر در جهت به روزرسانی تجهیزات خط تولید، افزود: شرکت آرد جوانه شوشتر در جهت بهبود و نوسازی تجهیزات در طی ۱۰ سال فعالیت خود چندین مرتبه تجهیزات از بولر سوئیس خریداری و نصب کرده است. هم اکنون برخی تجهیزات آن معادل ۱۵ میلیارد ریال برای بخش آسیاب آماده نصب است. همچنین تجهیز آزمایشگاه در اولویت های این شرکت قرار دارد که با تجهیزات آزمایشگاهی داخلی تجهیز شده است. شرکت آرد جوانه شوشتر افزایش راندمان خود را مدیون مهندس پیرمند است که خدمات ارزنده ای به این شرکت ارائه داده است.

سنادی زاده با اشاره به اینکه اولین طرح نوسازی این شرکت در بخش داخلی کارخانه با افزایش ظرفیت تولید انجام خواهد شد، بیان داشت: در بخش ذخیره سازی هم اکنون یک انبار نیمه مکانیزه ذخیره سازی ۲۰ هزارتنی در حال فعالیت است اما مقرر است در آینده نزدیک، یک سیلو قائم تاسیس شود چرا که منطقه نیازمند افزایش ظرفیت ذخیره سازی در این بخش است.

مدیرعامل کارخانه آرد جوانه شوشتر در پاسخ به برنامه های سال ۹۸ این شرکت، یادآور شد: کارخانه آرد باید ظرفیت تولید محصولات ارزش افزوده را ایجاد نماید. از این رو این شرکت در نظر دارد خط تولید صنایعی از جمله نودل، پاستا و نان را با توجه به نیاز بازار انتخاب و راه اندازی کند. همچنین هم اکنون ظرفیت تولید این کارخانه ۳۶ هزارتن در سال است ما بر طبق مجوز اجازه تولید ۸۳ هزار تن در سال امکان پذیر است. از این رو در تلاش هستیم تا به این عدد نزدیک شویم.

 

قبلی اختلال خوردن چیست و تا چه حد جدی است؟
بعدی استان خوزستان در کنار نعمت گندم باکیفیت، مشکلات دیگری هم دارد!

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.