علت روی آوردن کارخانجات به ساخت سیلوهای بتنی در سال های اخیر

مدیر عامل شرکت نو فن تحکیم

با توجه به پایین بودن قیمت ارزهای خارجی تا اواخر دهه ۸۰، اجرای سیلوهای فلزی نسبت به حال حاضر، هزینه کمتری نیاز داشت و از طرفی اجرای سیلوهای بتنی به علت طراحی غیر تخصصی و برآورد هزینه های بالا برای کارفرمایان صرفه اقتصادی نداشت. علاوه بر این به علت ورود افراد غیر متخصص در زمینه غلات و بخش نگهداری آن، تفاوت سیلوهای فلزی، بتنی و کیفیت گندم نگهداری شده در هرکدام از آنها برای بسیاری از کارفرمایان مطرح نبود که مجموع این مسائل منجر به ساخت حجم زیادی از سیلوهای فلزی در کشور می شد.

مهندس نوری، مدیرعامل شرکت نوفن تحکیم ضمن ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته به تشریح این موضوع پرداخت و گفت: در حال حاضر افزایش قیمت ارز از یک سو و طراحی سیلو توسط شرکت های متخصص در این زمینه، منجر به همسان شدن و گاهی کمتر شدن هزینه اجرای سیلوهای بتنی نسبت به سیلوهای فلزی شده است. همچنین آگاهی کارفرمایان که اکثرا از فعالان در زمینه آرد و گندم هستند باعث شده که استقبال از سیلوهای بتنی به مقدار زیادی افزایش یابد.
وی در ادامه در خصوص شرکت نوفن تحکیم بیان کرد: این شرکت در سال ۱۳۷۹ به ثبت رسید و ابتدا تنها به عنوان مشاور در زمینه طراحی و نظارت بر اجرای سازه های صنعتی ارائه خدمات می کرد که از آن جمله می توان به طراحی سازه سیلوهای فلزی ذخیره گلوتن، سیلوهای ذخیره سبوس، سازه ساختمان بویلر، سازه بتنی کارخانه تولید اسنک و طرح گسترش کارخانه تک ماکارون اشاره کرد.
مهندس نوری یادآور شد: عمده فعالیت شرکت نوفن تحکیم در زمینه سازه های صنعتی حوزه آرد و نان بوده است اما سازه های دیگر از جمله سازه بانجی جامپینگ توچال(اولین بانجی جامپینگ ایران) و سازه بانجی جامپینگ گنج نامه همدان(بلندترین بانجی جامپینگ ایران) نیز توسط این شرکت طراحی شده است. همچنین طراحی چندین سازه مسکونی و صنعتی دیگر بخشی از خدمات ارائه شده توسط شرکت نوفن تحکیم است.

طراحی ۳۰ پروژه سیلوی بتنی گندم و اجرای ۱۵ پروژه سیلوی بتنی توسط این شرکت

مدیرعامل شرکت نوفن تحکیم گفت: در حوزه آرد، نان و به ویژه سیلو، طراحی فونداسیون بیش از پنجاه پروژه سیلوهای فلزی ذخیره گندم، طراحی بیش از ۳۰ پروژه سیلوی بتنی ذخیره گندم و اجرای حدود ۱۵ پروژه سیلوی بتنی ذخیره گندم و همچنین طراحی چندین کارخانه آرد از جمله سازه کارخانه جدید آرد خوشه شیراز از جمله فعالیت های شرکت نوفن تحکیم است.
وی در ادامه به برخی از پروژه های سیلوی بتنی طراحی و اجرا شده توسط شرکت نوفن تحکیم اشاره کرد و گفت: پروژه سیلوی پنجاه هزار تنی کارخانه آرد شفیعی در حاجی آباد هرمزگان شامل ۶ کندوی ۸۵۰۰ تنی که طی ۶ ماه اجرا شده است، پروژه سیلوهای کارخانه آرد مرکزی شامل دو کندو به قطر ۱۲ متر و ارتفاع ۴۰ متر، پروژه سیلوهای کارخانه آرد کوثر با ظرفیت ۲۰ هزارتن، پروژه سیلوهای شرکت غله گستران آرد کلاله با ظرفیت ۲۰هزارتن، پروژه سیلوهای کارخانه آرد سبا با ظرفیت ۲۰ هزارتن، پروژه سیلوهای کارخانه آرد نقش رستم با ظرفیت ۴۰ هزارتن، پروژه سیلوهای کارخانه آرد مومنی با ظرفیت ۲۰ هزارتن، پروژه سیلوهای کارخانه آرد خانی – معماریان با ظرفیت ۲۰ هزارتن، پروژه سیلوهای شرکت آذین گندم دوگوش با ظرفیت ۲۶ هزارتن، پروژه سیلوهای ذخیره سبوس کارخانه آرد خوشه شیراز با ظرفیت ۷۰۰ تن و پروژه سیلوهای علی آباد کتول با ظرفیت ۲۴ هزارتن بخشی از فعالیت های این شرکت در زمینه ططراحی و اجرای سیلوهای بتنی ذخیره گندم است.

دغدغه کارفرمایان در حوزه سیلو نگرانی از هزینه و زمان اجراست

مهندس نوری در پایان خاطر نشان کرد: مهترین مشکلات کارفرمایان در حوزه سیلو نگرانی از هزینه و مدت زمان اجرای سیلوها و مخصوصا سیلوهای بتنی است و بهترین راهکار برای رفع این نگرانی را مراجعه به رزومه فعالیت های اجرا شده و استعلام از کارفرمایان شرکت های مجری عنوان کرد.

قبلی کاریکاتور شماره 21
بعدی اجرای 35 پروژه در ایران توسط شرکت ایماش

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.