عملکرد ناموفق شبکه توزیع و نظارت دستگاه‌های دولتی در قبال گیرندگان ارز دولتی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس مطرح کرد

Currency

دولت در سال ۹۷ حدود ۲۴ میلیارد دلار با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات کالاهای اساسی و تعدیل قیمت اقلام ضروری مردم به برخی از واردکنندگان پرداخت کرد که بر اساس آمارهای نرخ تورم این کالاهای اساسی، اختصاص ارز دولتی به این کالاها تاثیر چندانی را در عدم افزایش قیمت‌ها نداشته است و در برخی موارد نیز با فسادهایی همراه بوده است. اکنون با وجود این وضعیت، روند تخصیص ارز دولتی کماکان برای کالاهای اساسی در سال ۹۸ ادامه دارد.

محمد حسینی، عضو کمیسون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با نگاشته در خصوص روند تخصیص ارز دولتی برای کالاهای اساسی در سال ۹۸ اظهار کرد: بر اساس حکم بند ۷ تبصره ۷ قانون بودجه سال ۹۸ این اجازه به دولت داده شده است تا همانند سال گذشته تمام کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد کشور شود که برای این امر ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی در نظر گرفته شده است؛ اما چگونگی هزینه کرد این میزان یارانه ارزی بر عهده دولت می‌باشد. همچنین مقرر شده است تا مواد اولیه وارداتی سایر کالاهای مصرفی مانند صنایع، شوینده، پوشاک و… از طریق ارز سامانه نیما تامین شود.

 

عضو کمیسیون بودجه مجلس با بیان اینکه اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومان به واردات کالاهای اساسی سبب تعدیل قیمت این کالاها می‌شود، گفت: متأسفانه دولت با وجود تخصیص ارز دولتی به واردات کالاهای اساسی نتوانسته است عملکرد موفقی را در این عرصه از خود نشان دهد چراکه برنامه‌ریزی‌ها برای شبکه توزیع و نظارت آن صحیح نبوده و این کالاها در اختیار جامعه هدف و اقشار کم‌درآمد قرار نگرفته است. البته باید به این نکته توجه داشت که اتخاذ این سیاست با وجود توزیع نادرست آن، تاثیر مطلوبی را در کنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها داشته است.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومان به ضرر اقشار آسیب‌پذیر است

حسینی با اشاره به اینکه باید روند تخصیص ارز دولتی برای کالاهای اساسی همچنان ادامه یابد، خاطرنشان کرد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومان برای واردات اقلام اساسی سبب افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها و ایجاد فشار مضاعف بر اقشار ضعیف جامعه و تولیدکنندگان واقعی خواهد شد.

قبلی نگرانی جهت عدم تطابق میان حجم خرید با مصرف گندم استان فارس وجود ندارد
بعدی دولت برای تعیین نرخ خرید در سال آینده، تعلل نکند!

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.