ماجرای مخلوط شدن خاک با گندم به کجا ختم شد؟!

معاون وزیر جهاد کشاورزی شفاف سازی می کند

خودکفایی مجدد گندم در سال‌ های گذشته را شاید بتوان یکی از درخشان‌ترین عملکردها و پرونده‌ های وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم شمرد. گندم ایران طی سال‌ های گذشته به خودکفایی رسیده و ایران را از واردکننده به صادرکننده این محصول استراتژیک تبدیل کرده است که این موضوع انتقادات بسیاری نیز با خود به همراه داشت که از این میان می‌توان به اظهارات تند لاهوتی نماینده مجلس شورای اسلامی در مقام مخالفت با محمود حجتی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی در دولت یازدهم، که گزارشی درباره مخلوط شدن خاک با گندم داد، اشاره کرد.

اواسط مرداد ماه در جریان جلسه علنی بعدازظهر مجلس شورای اسلامی، مهرداد لاهوتی در مخالفت با وزیر جهاد کشاورزی از مقوله گندم و خودکفایی آن انتقاد کرد و خطاب به حجتی گفت: «آیا ایران در گندم واقعا به خودکفایی رسیده است؟ برخی ذی‌نفوذان در دستگاه‌ های دولتی که منافع خود را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند، گندم را با قیمت پایین به شما فروختند. اگر قرار بر خودکفایی در گندم بود، سیلو های بنادر امیرآباد، امام خمینی(ره) و آستارا که در حال ساخت است، برای چیست؟»
البته در بحبوحه این انتقادات، بخش خبری رسانه ملی، گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه یکی از سیلو های بخش خصوصی در شیراز، گندم را با خاک مخلوط می‌کند و از این طریق از دولت پول بیشتری می‌گیرند و شاید خودکفایی گندم نیز این گونه محقق شده است.
این در حالی است که یزدان سیف معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی به عنوان مسئول خرید تضمینی گندم در این باره به خبرنگار ایسنا، گفت: در گزارش این بخش خبری که درباره اختلاط خاک با گندم بود، تهیه‌کننده تلاش کرده تا به مخاطب چنان القا کند که گندم‌ های خریداری شده از کشاورزان استان فارس توسط دولت مخلوط با خاک بوده و بی‌کیفیت است. باید گفت که تصاویر پخش شده در این گزارش مربوط به یک مورد تخلف در یکی از شهرستان  های استان فارس بوده که در تاریخ یازدهم تیر ماه سال جاری پس از ورود دو محموله گندم غیر استاندارد مخلوط با خاک به یکی از مراکز خرید گندم توسط همکاران شرکت غله استان کشف و پس از پیگیری موضوع با همکاری شورای تامین شهرستان مشخص می شود؛ فرد یاد شده در محلی ضمن انباشت گندم و اختلاط آنها با خاک قصد تحویل این گندم ها به مراکز خرید تضمینی گندم را دارد که با ورود مرجع قضایی به موضوع و احضار فرد مورد نظر، طی صورت جلسه ای که به امضاء بخشدار شهرستان مورد نظر و مدیران غله و جهاد کشاورزی شهرستان و فرد خاطی رسیده، مقرر شده که نام‌برده نسبت به بوجاری گندم و جداسازی خاک  های مخلوط شده اقدام و گندم استاندارد تحویل مراکز خرید دهد.
وی افزود: تصاویر پخش شده اگر به شکل مناسب، کامل و بدون تحلیل غیر منصفانه پخش می شد، بیانگر تعهد و هوشیاری کارکنان خدوم شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۳ شرکت بازرگانی دولتی ایران و مجموعه بزرگ جهاد کشاورزی بود که متاسفانه تصویر پخش شده مفهومی معکوس را به ذهن مخاطب القا می کرد و موجب تکدر خاطر گندمکاران استان فارس و زحمت‌کشان عرصه گندم، آرد و نان شده است.

امکان ورود گندم خارجی به چرخه خرید تضمینی نیست

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ادامه داد: گرچه در هر فرآیند و عملکرد خطا وجود دارد و نمی‌توان ادعا کرد که هیچ اشتباهی صورت نگرفته است، اما پیش از اینکه این گزارش منتشر شود، با متخلف آن برخورد شد و حتی سیلوی او به نفع دولت مصادره و به شرکت غله واگذار شد و همه تلاش وزارت جهاد کشاورزی به شرکت بازرگانی دولتی ایران این است که کمترین خطا در فرآیند خرید تضمینی گندم به وجود آید.
سیف همچنین در پاسخ به انتقادات مهرداد لاهوتی درباره نفوذ گندم وارداتی به انبار های شرکت غله و خودکفایی گندم با واردات آن، که در جلسه علنی بعدازظهر مجلس در جریان بررسی صلاحیت محدود حجتی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی دولت دوازدهم مطرح شد، اعلام کرد: فرآیند خرید تضمینی گندم به گون های است که همه ویژگی‌ های این محصول از سلامت تا کیفیت، تاریخ تولید و حتی تولیدکننده آن مشخص می‌شود بنابراین ورود گندم خارجی به فرآیند خرید تضمینی و مخلوط شدن آن با گندم داخلی تقریبا غیرممکن است چرا که حتی واریته‌ های آن نیز با یکدیگر متفاوت است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سیلو های در حال ساخت در مناطق مانند بنادر امیرآباد، امام خمینی(ره) و آستارا، پایانه‌ های صادراتی گندم برای تجارت این محصول از محل تولید داخلی و کشورهایی مانند قزاقستان و روسیه به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان غلات در منطقه به شمار می‌روند، تاکید کرد: نه تنها این ویژگی‌ها توسط مراکز خرید تضمینی گندم دولتی و خصوصی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد بلکه باید کشاورز و تولیدکننده آن گندم، میزان سطح زیر کشت هر تولیدکننده و میزان تولید آن نیز به تایید مراکز خدمات کشاورزی سراسر کشور برسد. بنابراین اگر قرار بود گندم وارداتی به چرخه خرید تضمینی آن ورود پیدا کند، نباید  کاهشی در خرید تضمینی این محصول ناشی از کمتر شدن تولید گندم به دلیل سرمازدگی خود را نشان می‌داد و این اتفاق نشان‌دهنده سلامت کامل چرخه تولید و خرید تضمینی گندم است.

پرداخت ۶۲ درصدی مطالبات گندم‌کاران و تکرار خودکفایی گندم

وی اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۸ میلیون و ۶۲۷ هزار تن گندم از استان‌ های مختلف خریداری شده که ارزشی بالغ بر ۱۱ هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان دارد و تاکنون ۷۳۰۰ میلیارد تومان آن معادل حدود ۶۲ درصد به کشاورزان پرداخت شد و مابقی آن نیز به محض تامین اعتبار به حساب آنها واریز خواهد شد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران پیش بینی کرد که با وضعیت کنونی تولید و خرید تضمینی گندم پیش‌بینی می‌شود امسال نیز این محصول استراتژیک به خودکفایی برسد و میزان خرید تضمینی آن تا پایان فصل برداشت به حدود ۱۰ میلیون تن برسد و با توجه به اینکه سال گذشته کل مصرف گندم ایران به حدود ۹ میلیون تن رسیده بود، اگر در همین میزان نیز تولید شود، در زمینه این محصول استراتژیک خودکفا خواهیم بود. (تابناک -ایسنا)

قبلی نیاز به نظام بانکی پیشرفته، نقطه عطف پایداری صادرات کالای ایران
بعدی شماره 17 نشریه نگاشته

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.