ما آماده هستیم تا وضعیت تولید نان ایران را بهبود بخشیم


بالغ بر نیمی از نان مصرفی روزانه ایران به شیوه غیر بهداشتی و با استفاده از جوش شیرین پخت می شود که  بنا به گفته پزشکان و کارشناسان علوم تغذیه، مردم کشور را در معرض شیوع گسترده سرطان دستگاه گوارش، کم خونی و ابتلا به انواع بیماری های خطرناک قرار می دهد.

یکشنبه ۳ تیرماه سال جاری باری دیگر این مساله از سوی متخصصان تولید خمیرمایه نان اعلام شد تا دستگاه های متولی نظیر وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد نسبت به تدوین معیارهای بهداشتی پخت نان و نظارت بر اجرای آن در سراسر کشور همت کنند.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه ایران: لواش تولیدی کشور، نان خطرناکی است!

در ابتدای این نشست، مجید پارسایی دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه ایران نسبت به عواقب رشد مصرف جوش شیرین در پخت نان های سنتی و بی توجهی اغلب نانوایی ها به ضوابط بهداشتی هشدار داد و گفت: اگرچه شورای عالی سلامت، استفاده از جوش شیرین را در پخت نان ممنوع کرده ولی همچنان بالغ بر نیمی از ۷۰ هزار نانوایی موجود در ایران از این ماده خطرناک و سرطانزا برای تخمیر آرد استفاده می کنند.

به گفته وی، شتابزدگی نانوایان در عمل آوری خمیر و پاسخگویی سریع به مشتریان باعث شده تا فرآیند تخمیر آرد به شکل غیر بهداشتی و با استفاده از جوش شیرین صورت پذیرد که این ماده صنعتی علاوه بر پایین آوردن کیفیت و زمان نگهداری نان، باعث شیوع انواع بیماری های گوارشی، سردردهای مزمن، اختلال در فرآیند جذب ویتامین ها، کم خونی، ریزش مو و ده ها بیماری خطرناک دیگر می شود. نان ایران سال هاست که نیازمند ساماندهی در تولید است که سندیکای خمیرمایه آمادگی خود را در جهت بهبود وضعیت اعلام می کند.

پارسایی در ادامه افزود: مصرف جوش شیرین برای کودکان زیر ۵ سال بسیار خطرناک است ولی مردم ما از این موضوع بی اطلاع هستند و هر روز مقادیر زیادی از این ماده خطرناک را توسط نان به خورد فرزندان خود می دهند. بهترین شیوه پخت نان، استفاده از خمیرمایه صنعتی در عمل آوری آرد است که این ماده از ملاس نیشکر و چغندر قند تهیه می شود و زمان کافی برای تخمیر آرد فراهم می کند. در طول این مدت آنزیم‌های مخمر منجر به شکسته شدن مولکول‌ها و در دسترس قرار گرفتن ریزمغذی‌های موجود در آرد گندم می‌شود.

وی تاکید کرد: با آنکه بارها این مساله بیان شد که استفاده از خمیر مایه برای تولید نان سالم هزینه چندانی ندارد اما متاسفانه شاهد هستیم که علاوه بر جوش شیرین دو یا سه سالی است که جوهر قند نیز برای نرم و سفید شدن نان مصرف می‌ شود. لازم به ذکر است که نان لواش که در کشور تولید می‌شود، نان خطرناکی است زیرا فرآیند تولید آن به نحوی است که بیشتر نانوایان از جوش شیرین برای تولید آن استفاده می‌ کنند.

مدیر بازرگانی شرکت ایران ملاس : مردم ملزم هستند که خواستار نان سالم باشند

محمود گیاهی، عضو هیئت مدیره سندیکای خمیرمایه ایران و مدیر بازرگانی شرکت ایران ملاس، عنوان داشت: میزان سالانه نیاز داخلی ایران به خمیرمایه در تولید نان حدود ۴۵ هزار تن است که به راحتی توسط صنایع داخلی قابل تأمین است اما هم اکنون حداکثر سالانه ۳۵ هزار تن خمیر مایه در ایران تولید می شود که یک سوم آن نیز صادر می شود. گفتنی است که استفاده از این محصول به لحاظ هزینه تفاوت چندانی با مصرف جوش شیرین ندارد. بنابراین مهمترین مانع استفاده از خمیرمایه فقط نبود صرفه زمانی در پخت نان است.

وی با بیان اینکه حذف یارانه نان سبب حذف جوش شیرین می شود، خاطرنشان کرد: مصرف کالاهایی که یارانه به ‌آن‌ها اختصاص می یابد، سبب کاهش کیفیت آن‌ می شود .من وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را متولی کیفیت نان می دانم و مردم ملزم هستند که خواستار نان سالم باشند.

طبق آمارهای بیان شده، میزان سرانه مصرف نان هر فرد طی یک سال ١٧٠کیلوگرم است که این عدد واقعی نیست و به دلیل قیمت پایین نان، بیشتر از نیاز مصرف می شود. لذا باید به نان به عنوان یک کالای اقتصادی نگاه شود.

 

مدیربازرگانی شرکت ایران ملاس با بیان اینکه مصوبه ‌ای مبنی بر ممنوعیت استفاده از جوش شیرین در فرآیند پخت نان وجود دارد اما دولت هیچ الگویی ارائه نداده و نظارتی نیز در جهت عدم مصرف جوش شیرین انجام نمی‌دهد و حتی سنجش آن نیز به راحتی امکان پذیر نیست، گفت: در میان نان‌های سنتی به دلیل فرآیند تولید نان سنگک به طور قطع می ‌توان گفت که در تولید آن از جوش شیرین استفاده نمی‌شود و نانوایان مجبور به استفاده از مصرف خمیرمایه هستند به همین منظور می‌توان اعلام کرد که نان سالمی است.

 

مدیرعامل شرکت خمیرمایه رضوی: تنها ۵۰ درصد نانوایی ها از خمیرمایه در عمل آوری نان استفاده می کنند

احسان اژدری، مدیرعامل شرکت خمیرمایه رضوی مشهد در ادامه اظهار کرد: در حالی که استانداردهای تولید خمیرمایه در ایران بسیار سختگیرانه است و حتی استانداردهای بالاتری از برخی کشورهای اروپایی دارد اما برخی نانوایی‌ها کشور از این محصول برای تولید نان استفاده نمی‌کنند. این در حالی است که خمیرمایه ایران به کشورهای مختلف اروپایی صادر می‌شود و استانداردهای سختگیرانه آنها را به راحتی پاس می‌ کند.

این عضو هیئت مدیره سندیکای خمیرمایه ایران با بیان اینکه ماده اولیه تولید خمیرمایه از منابع داخلی یعنی ملاس کارخانه‌های قند تامین می‌شود، گفت: خشک شدن و ترش شدن نان از جمله دلایل استفاده از جوش شیرین به جای استفاده ازخمیرمایه در فرآیند تولید این محصول است. در صورتی که این ماده با دوز بالایی مورد استفاده افراد قرار گیرد، عوارضی چون کم خونی و ریزش مو برای مصرف کنندگان را به همراه دارد.

به گفته وی، استفاده از جوش شیرین در فرآیند پخت نان غیرقانونی است اما آمار دقیقی از میزان مصرف جوش شیرین در این بخش در دست نیست. براساس میزان مصرف خمیرمایه در نانوایی‌های کشور می ‌توان برآورد کرد که ۵۰ درصد نانوایی ها از خمیرمایه برای عمل آوری نان استفاده نمی‌کنند، یعنی به جای این ماده از جوش شیرین استفاده کرده‌اند. همچنین متاسفانه در پخت نان در کشور از جوهر قند نیز استفاده می‌شود که این امر برای سلامت افراد بسیار خطرناک است.

 

قبلی شماره 27 نشریه نگاشته
بعدی چگونه حالت بدن بر روی ذهن شما تأثیر می‏گذارد؟

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.