مزایای استفاده از خوراک فرآوری شده در صنایع دامداری و مرغداری به جای گندم و جوی خام

در گفتگو با مدیرعامل تعاونی کارخانجات تولید کننده خوراک دام استان گلستان مطرح شد؛

مصرف کنسانتره پلت (خوراک آماده دام) در صنایع مرغداری و دامداری علاوه بر بهبود ضریب تبدیل، افزایش بهره‌وری و شاخص‌های تولید محصولات دام، طیور و آبزیان موجب کاهش بیماری‌ها و بهینه‌سازی در خروج ارز از کشور می‌شود. 

مهندس رضا افتخارالدین، مدیرعامل شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت در گفتگوی اختصاصی با نگاشته با بیان اینکه خوراک انواع دام، طیور و آبزیان در تمام نقاط کشور دارای مشکلات اساسی و پایه است، گفت: متأسفانه در ایران برخلاف بسیاری از کشورهای بزرگ نهاده‌های دامی به موقع و در زمان مورد نیاز توزیع نمی‌شود. در واقع با هر تنش جدید در حوزه اقتصادی کشور شبکه توزیع سفارشات نهاده‌های دامی نیز با مشکل مواجه می‌شود.

وی هزینه فراوان ترانزیت نهاده‌ها را یکی از مشکلات مهم تولیدکنندگان خوراک دام و طیور آبزیان دانست و افزود: برای مثال هزینه کرایه حمل هر تن محموله خوراک دام‌ از جنوب به شمال کشور حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است که اگر در برخی مواقع زمان انتقال محموله، رانندگان اعتصاب کنند، مشکلات زیادی در فرایند انتقال محموله‌های دامی به وجود می‌آید.

 

نیمی از کارخانجات تولیدکننده خوراک دام از تکنولوژی جدید بهره‌مند هستند

 

مدیرعامل تعاونی کارخانجات تولید کننده خوراک دام استان گلستان با اشاره به تکنولوژی و تجهیزات کارخانجات تأمین خوراک دام و طیور اظهار کرد: از میان ۷۰۰ کارخانه تأمین خوراک دام در کل کشور، تنها حدود ۴۰۰ کارخانه از فناوری‌ و تکنولوژی جدید بهره‌مند هستند و باقی کارخانجات هنوز با نسل‌های قدیمی تکنولوژی فعالیت می‌کنند.

 

کشورهای پیشتاز در تولید مرغوب جو، ذرت و سویا

مهندس افتخارالدین با اشاره به حجم تولیدات نهاده‌های دامی در داخل کشور تصریح کرد: ۱۰ تا ۱۵ درصد بازار مورد نیاز دانه سویا و ذرت و ۴۰ درصد دانه جو در داخل کشور تولید می‌شود و باقی حجم مورد نیاز خوراک دام از کشورهای روسیه، قزاقستان، آرژانتین، برزیل، اوکراین، آمریکا و هند و…  وارد می‌شود. به عنوان مثال بهترین نوع دانه جو برای کشور روسیه و در بحث ذرت و سویا کشور آرژانتین صاحب مرغوب‌ترین محصول است.

این فعال حوزه خوراک دام و طیور با بیان اینکه عدم ثبات ارز و حاکمیت انحصارگرایانه در این بازار سبب شده است که در برخی نهاده های دامی، عرضه‌ای صورت نگیرد، گفت: از اردیبهشت امسال با افزایش قیمت نهاده‌های دامی همچون جو، ذرت و کنجاله سویا و عدم دستیابی به این کالاها به دلیل اعتصاب رانندگان و اختلال در چرخه حمل و نقل برای تامین نیاز بازار خوراک دام، اقدام به خرید و استفاده از گندم انسانی با کیفیت بالا شدیم البته در حال حاضر با توجه به بهبود وضعیت تامین نهاده‌های دامی از حداقل گندم انسانی در خوراک دام استفاده می شود.

وی با اشاره به آشفتگی بازار ارز و عرضه کالا تصریح کرد: متاسفانه اکنون با تلاطم موجود در بازار، تولیدکنندگان برای ادامه فعالیت خود نیاز به نقدینگی بیشتری دارند که برای تامین این نقدینگی یا باید به سمت نقد فروشی که در این وضعیت امکانش کم است، بروند و یا از بانک‌ها با سودهای کلان نقدینگی مالی خود را تامین کنند.

تخصیص یارانه دولتی ۴۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی

مدیرعامل شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت در پایان اظهار کرد: هم اکنون واردکنندگان نهاده‌های دامی برای تامین خوراک دام از ارز دولتی استفاده می‌کنند که در این میان دولت ۴۰۰ تومان یارانه دولتی را به آن‌ها تخصیص می‌دهد که متاسفانه به دلیل انحصارگرایی‌ها و  بازار سوداگرانه با وجود اینکه نرخ جهانی نهاده‌های دامی با کاهش مواجه بوده است، شاهد افزایش مداوم قیمت نهاده‌ها در کشور هستیم.

 

قبلی تفاوت الگوی بانکداری ایران با کشورهای توسعه يافته در چیست؟
بعدی بروکراسی طولانی دریافت مجوز ورود موقت گندم، رشد صادرات را مختل کرده است

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.