معرفی برترین تامین کنندگان تکنولوژی سیلو، خوراک دام و طیور توسط پتکوس (Tietjen – Forberg)

در شرایط تحریم، توقف برای تولید کنندگان جایز نیست!

 

سمینار تخصصی تکنولوژی خوراک دام و طیور و آبزیان شرکت پتکوس آلمان ۱۵ شهریور ماه سال جاری در سالن کنفرانس این شرکت برگزار شد. هدف از برگزاری این سمینار دیدار فعالان این صنعت و تبادل اطلاعات در حوزه جدیدترین راهکارهای تکنولوژیکی تولید خوراک دام و طیورو سیلو با کمترین هزینه و حداکثر بهره وری بود.

دکتر نجفی، مدیرعامل شرکت پتکوس ایران، در ابتدای این مراسم درباره هلدینگ پتکوس آلمان و استراتژی فروش در ایران سخنرانی کرد. وی گفت: این شرکت در سال ۱۸۸۲ تاسیس و از سال ۱۳۶۹ فعالیت خود را در ایران آغاز کرده است. اولین قرارداد این شرکت در ایران با وزارت جهاد کشاورزی برای خرید دستگاه تولید بذر ازشرکت پتکوس آلمان بود.

وی با اشاره به اینکه از سال ۸۳ در شرکت پتکوس که اولین برند سیلوی اروپا است، فعالیت دارد، گفت: نوع نگاه کشور خارجی تامین کننده به بازار ایران، استراژی بسیار تاثیر گذار است. اگر شرکت طرف قرارداد استراتژی بی ثبات داشته باشد و تنها در شرایط خوب بازار ایران فعالیت کند، اعتبار آن شرکت زیر سوال می رود. در این میان استراتژی شرکت پتکوس فعالیت مداوم در بازار ایران حتی در شرایط نابسمان و دوران تحریم است.

نجفی افزود: در شرایط کنونی اقتصاد کشور که ناامیدی و عدم اطمینان به آینده در فعالان ایجاد شده است، باید حرکت کرد و زمینه پیشرفت را فراهم کرد. بسیاری از شرکت ها در شرایط بحرانی از موقعیت استفاده کرده و سهم عمده بازار را به دست گرفته اند لذا فعالان صنعت نیز باید با برنامه ریزی و مدیریت بحران به دنبال پیشرفت باشند. جمعیت ایران همچنان رو به رشد است لذا توقف برای تولید کنندگان جایز نیست!

وی تصریح کرد: ساخت آلمان، تنها افتخار تجهیزات پتکوس نیست بلکه داشتن برترین کیفیت و تکنولوژی سیلو، تجهیزات نقل و انتقال و سیاست ثابت این شرکت در طی سالیان سال، افتخار ی بس مهم تر است. پتکوس معتقد است که فروش ابتدای کار است و خدمات پس از فروش مهمترین چراغ ادامه راه است.

همچنان شاهد کمبود تاسیسات ذخیره سازی استاندارد در ایران هستیم

مدیرعامل شرکت پتکوس ایران در ادامه مراسم در خصوص سیلوی ذخیره سازی و نقش آن در تولید خوراک دام گفت: عواملی چون کنترل دما، رطوبت، بوجاری محصول و آلودگی های ثانویه پس از ذخیره سازی مانند پرندگان و حشرات در صنعت خوراک دام، عواملی بسیار مهم هستند.

به گفته وی امروزه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز ذخیره سازی غلات در سوله منتفی شده است چراکه امکان هوادهی وکنترل دما وجود ندارد. در سال ۱۳۸۳ موج نهضت سیلوسازی باعث شد سیلوهای بسیاری به صورت غیر کارشناسی احداث شود. سیلو باید در سه محل تولید محصول،  فرآوری محصول و محل واردات ساخته شود، اما عدم مکان یابی درست سیلوها موجب شد که امروز شاهد خالی بودن بسیاری از سیلوها باشیم. از سوی دیگر اینکه گفته می شود نیازی به ساخت سیلو در کشور نداریم، برداشت درستی نیست! تاسیسات ذخیره سازی استاندارد تعریف دارد و سوله ها را نباید در زمره آن دانست. متاسفانه طبق آمارجهانی سازمان غذا بین ۱۰ تا ۱۱ و نیم درصد از غلات در ایران به دلیل شرایط نامناسب ذخیره سازی در حال نابودی هستند.

معرفی شرکت  Tietjen، تولیدکننده دستگاه های خوراک دام و طیور در آلمان

در ادامه) Thomas Runds توماس رونده (از شرکت Tietjen در خصوص معرفی تکنولوژی خوراک دام و طیور گفت: کارخانه این شرکت در شمال آلمان، منطقه ای نزدیک هامبورگ واقع شده که بیش از ۵۰ سال از تاسیس آن می گذرد. Tietjen مدیر این شرکت در سال ۱۹۲۴ کارخانه تولید خوراک دام داشته است اما پس از جنگ جهانی دوم شروع به تولید دستگاه خوراک دام به همراه توسعه دانش فنی نموده است.

اغلب شرکت های معروف در زمینه خوراک دام و طیور و آبزیان مانند فارمرز و کارگیل مشتریان شرکت Tietjen  هستند. این شرکت از سال ۱۹۵۲ تاکنون۲۰۰۰ ، خط تولید فروخته و امیدوار است علاوه بر بازار ترکیه بخش زیادی از ماشین آلات خوراک دام و آبزیان را به ایران نیز عرضه کند.

وی در خصوص زمینه های مختلف فعالیت این شرکت گفت: خدمات پس از فروش و قطعات یدکی (۳۰ درصد حجم فعالیت شرکت)، فرآیند مایع و مرطوب که شامل تولید اتانول از غلات و بازیافت زباله است (۱۰ درصد حجم فعالیت شرکت)، قسمت خشک که در مورد خوراک آبزیان است (۶۰ درصد حجم کاری شرکت) شامل می شود.

توماس رونده با اشاره به اینکه آماده سازی محصول پیش از تولید و نگهداری آن بسیار مهم است، گفت: گرایندینگ Grinding در پروسه تولید اهمیت ویژه ای دارد چرا که اگر این مرحله به درستی انجام نشود تاثیر زیادی در مراحل بعدی تولید خواهد بود. این شرکت اقدام به تولید Grinding بزرگ با حجم ۵۰ تا ۷۰ تن در ساعت برای شرکت هایی که نیاز به ظرفیت بالا داشتند، کرده است بر این اساس به جای چند دستگاه با ظرفیت پایین، یک دستگاه با ظرفیت بالا به واحدها پیشنهاد می شود.

معرفی شرکت Forberg، تولیدکننده خوراک طیور و آبزیان در نروژ

در ادامه Igor Milanovic از شرکت Forberg که یک شرکت نروژی در تولید  تکنولوژی خوراک طیور و آبزیان است، گفت: این شرکت از نظر تکنولوژی در تولید خوراک دام در دنیا اول است و از سال ۱۹۷۴ وارد تولید صنعتی شده است همچنین اولین شرکتی است که دستگاه تواین شافت میکسر را تولید کرده که پس از آن توسط کشورهای دیگر کپی برداری شده است. تولیدات این شرکت در جهت تولید پودر و گرانول در صنایع غذایی، صنایع خوراک دام، دارویی و شیمیایی قرار دارد. این شرکت به عنوان برندی شناخته شده با بسیاری از کشورها همکاری داشته است و اخیرا نیز در مازندران و شیراز در زمینه کوتینگ فعالیت کرده است.

وی در خصوص چهار بخش از فعالیت های این شرکت گفت: بخش اول قسمت میکسینگ برای مخلوط کردن مواد مختلف با ظرفیت های بالا (۳۰۰ تن در ساعت)، بخش دوم ساخت وکیوم کوتینگ (coating) برای خوراک آبزیان، صنایع غذایی و صنعت شیرینی و شکلات، بخش سوم Drying است که برای تولید آرد و تولید خوراک آبزیان و حیوانات خانگی است و چهارمین بخش Heat treatment است که برای محصولات چای و اسپایسی استفاده می شود.

نصب ۳۱۰۰ میکسر در دنیا توسط شرکت  Forberg

وی به دستگاه میکسینگ این شرکت اشاره کرد و گفت: در میکسینگ این شرکت نیازی به تعریف زمان برای دستگاه وجود ندارد و همچنین در این دستگاه با عدم تولید حرارت اضافه، هزینه کمتری صرف نگهداری و انرژی و افزایش طول عمر دستگاه می شود. سرعت بالا و ثانیه ای این دستگاه موجب یکنواختی محصول می شود.  تا کنون بیش از ۳۱۰۰ میکسر در دنیا توسط این شرکت نصب شده است.

مزایای فنی تکنولوژی آلمان در تامین سیلوها

مهندس مکبریان کارشناس فروش پتکوس در ادامه مراسم در خصوص مزایای سیلو پتکوس با سایر رقبا گفت: در ارزیابی قیمت ها، بسیاری از شرکت های تولیدکننده داخلی، قیمت ها را به نرخ دلار به فروش می رسانند و با ما یکسان هستند درصورتیکه تجهیزات ما خارجی و با تکنولوژی آلمان ساخته می شود. همچنین نوع تسمه نقاله ها، جنس فولاد گالوانیزه بدنه با گرید ۴۵۰، جنس فولاد سطح در تماس با تسمه، استفاده از کلاچ فنری در بخش پیشران تسمه از مزایای فنی تکنولوژی پتکوس آلمان است.

و در حاشیه سمینار

نصب خط تولید آرد پتکوس با ظرفیت ۳۰۰ تن در شرکت آرد زراعت

مهندس شریفی، مدیرعامل کارخانه آرد زراعت در گفتگوی اختصاصی در حاشیه این سمینار گفت: از سال ۷۴ در صنعت آرد و گندم و از سال ۷۸ در صنعت شیرینی و نان شروع به فعالیت کرده ایم و از آنجایی که اخیرا نیز به دنبال فعالیت در حوزه خوراک دام و طیور هستیم با شرکت در این سمینار آشنایی با دستگاه های این حوزه را دنبال کردیم. به عقیده من سمینارهای این چنینی به دلیل اینکه علمی هستند از نظر ارتقای دانش افرادی که می خواهند در آن حوزه فعالیت داشته باشند، بسیار تاثیرگذار است و در خرید و آینده مجموعه تاثیر دارد.

وی در ادامه به همکاری هایی که با شرکت پتکوس داشته اند، اشاره کرد و گفت: اخیرا از شرکت پتکوس خط کامل آرد ۳۰۰ تنی خریده ایم که مرحله نصب آن به زودی آغاز خواهد شد. در صورتی که از همکاری با یک تامین کننده تکنولوژی رضایت داشته باشیم، در آینده نیز همکاری خود را با آنها گسترش می دهیم.

مهندس دامغانیان، مدیرعامل شرکت خوراک دام قومس در گفتگوی اختصاصی، گفت: سمینار این شرکت از نظر اینکه شرایطی را فراهم کرد تا با برخی مسائل فنی آشنا شویم، مفید بود و توانستیم به دانش خود در این حوزه بیافزاییم. همچنین امید داریم با تجهیزات موجود بتوانیم محصولات بهتری تولید کنیم.

 

قبلی شرکت‌های سوییسی حاضر در حوزه صنایع غذایی و آرد هیچ برنامه ای برای خروج از ایران ندارند
بعدی گذری بر انواع گندم دوروم به بهانه اختلاط گندم دوروم و خبازی در کارخانجات آرد

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.