ممنوعیت فروش آزاد سبوس


جاری شدن سیل ویرانگر در بخش‌هایی از میهن عزیزمان که موجب ورود خسارت جانی و مالی هموطنان گرامی شد، قلب همه ایرانیان را به درد آورد لذا ضمن عرض عمیق ترین همدردی و تسلیت، خاصه خدمت مردمان فهیم شمال و غرب کشورکه با ازدست دادن عزیزانشان درغم جانکاهی فرورفتند؛ ازخدای منان شفای عاجل آسیب دیدگان و صبر و شکیبایی برای بازماندگان آرزومندیم و امید است مسئولان مربوطه بتوانند با ساماندهی شرایط فوق، کمی از اندوه آنان بکاهند.

بر اساس مصوبه جلسه کارگروه تنظیم بازار با تمرکز بر لزوم ساماندهی بازار و باتوجه به ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت، از این پس ضرورت دارد تا نرخ سبوس در سطح کشور به یک پارچگی ثابتی برسد. از این رو مقرر شد تا تمامی سبوس های استحصالی کارخانجات آرد در سامانه وزارت جهاد کشاورزی تعریف شود و با نرخ هرکیلوگرم ۸۴۰۰ ریال توزیع گردد.

قرارگیری سبوس در چارچوب سامانه دولتی، چالش جدیدی برای کارخانجات تولیدکننده آرد است که از عدم حمایت های مالی دولت و افزایش هزینه های آسیابانی گله مند هستند. حال در این آشفته بازار اقتصادی، راه اندازی سامانه سبوس منجر به از دست رفتن بخشی از درآمدزایی کارخانجات آرد از طریق فروش سبوس آزاد شده است و از سوی دیگر مازاد تقاضا و هجوم متقاضیان برای خرید سبوس موجب رشد بازار سیاه این محصول شده است.

به نظر می رسد علی رغم نقاط قوت این طرح، پیامدهای منفی ان نیز برای صنایع مختلف قابل توجه است. لذا لزوم اعمال مدیریت کارشناسانه و نظارت منطقی جهت پیشگیری از بروز رانت و تقاضای کاذب در بازار سبوس و همچنین حفظ حقوق طرفین ذی نفع ازجمله کارخانجات آرد و دامداران به مراتب احساس می شود.

 

قبلی از تخم مرغ تا حشرات، چگونه پروتئین را در محصولات خود افزایش دهیم!
بعدی جدول پیشنهادی میزان عوارض و رفع ممنوعیت های صادراتی در دست بررسی است

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.