میزان تولید گندم سال ۹۷ بیش از سال گذشته شد

معاون بازرگانی خارجی gtc

عاملان تشخیص هنگام خرید تضمینی گندم، محصول را از نظر کیفیت و افت مفید و غیر مفید می سنجند سپس میزان پرداخت به کشاورز براساس آن صورت می گیرد به همین دلیل از آنجایی که امسال متوسط خرید گندم با مبلغ ۱۳۳۰ تومان و بیشتر از سال گذشته بوده است.

این موضوع نشان می دهد که خرید امسال کیفی تر بوده است. در واقع سن زدگی سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته و زیر یک درصد شده است و امسال کیفیت گندم تولیدی بر اساس آزمایشات و تست ها و عوامل مشخصه گندم که در خرید مورد توجه قرار می گیرد، نسبت به سال گذشته بهبود داشته که نانوایان شاهد این خواهند بود.

حسن عباسی معروفان، معاون بازرگانی خارجی gtc ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو با خیرنگار نگاشته بیان کرد: میزان خرید تضمینی گندم تا تاریخ ۱۸ مرداد سال جاری ۸ میلیون و ۴۵۰ هزار تن و با ارزش ریالی حدود ۱۱ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان بوده است که از این میزان خرید حدود ۵۱ درصد پول کشاورزان پرداخت شده است. میزان خرید گندم امسال تا تاریخ فعلی وضعیت یکسانی را با سال گذشته نشان می دهد و پیش بینی می شود که نسبت به سال گذشته افزایش نیز داشته باشد و از مرز ۹ میلیون تن بگذرد.

وی افزود: افزایش خرید گندم نشان می دهد برای چهارمین سال پیاپی توان تامین گندم مورد نیاز کشور را در داخل داریم و واردات گندم در شرایطی مانند مصارف خاص، ورود موقت برای صادرات و بهبود برخی از فرآورده هایی که از آرد ساخته می شود صورت بگیرد.

معروفان با اشاره به اینکه در حال حاضر ظرفیت اغلب سیلوهای گندم تکمیل شده است و ذخایر استراتژیک ما کافی و حتی بیش از حد مورد نیاز است، گفت: اوایل فصل خرید گندم تضمینی به دلیل میزان خرید کمتر از خوزستان و جنوب در مقایسه با سال گذشته، احساس شد که میزان خرید کاهش خواهد یافت اما خوشبختانه در قسمت شمال کشور راندمان تولید بهتر از سال پیش بود.

تا کنون مجوز جدیدی در سال ۹۷ برای صادرات از محل تولید داخلی صادر نشده است

وی در خصوص برنامه صادرات سال جاری گفت: سال گذشته در بخش صادرات تا یک میلیون تن مجوز صادرات ارئه شده بود و نزدیک به ۶۰۰ هزار تن آرد، مشتقات آرد و دو محموله گندم با تناژ پایین صادرات داشتیم. امسال نیز پیش بینی می شود که بتوانیم یکی دو مورد صادرات داشته باشیم هرچند تا به امروز ممنوعیت صادرات از محل تولید داخلی وجود دارد اما فعالانی که از کشورهای دیگر به صورت ورود موقت می توانند گندم وارد کنند، منعی ندارد و بازار خوبی در دو کشور شرقی و غربی همسایه ایران برای کالاهای آردی وجود دارد و امیدواریم بازار صادرات را از دست ندهیم. در این راستا اگر واردکنندگان با مشکلات ارز مواجه شدند می توانند از کمک های ما بهره بگیرند. تا کنون مجوز جدیدی در سال ۹۷ برای صادرات از محل تولید داخلی صادر نشده است و امیدواریم در زمان خرید گندم مازاد زیادی داشته باشیم تا امکان تداوم روند صادرات فراهم شود.

واردات به منظور جبران کسری تولید داخل نباید تولیدکنندگان برنج را نگران کند

وی در پایان خبر داد: علی رغم اینکه برخی از تولیدکنندگان در شمال کشور نگران واردات برنج خارجی هستند باید گفت که ایستگاه های خرید gtc در گلستان و مازندران برای خرید تمام برنج تولیدی داخل با قیمت توافقی مستقر شده اند لذا شالیکاران نباید هیچ نگرانی در زمینه خرید تضمینی توافقی برنج داشته باشند چراکه برای جبران کسری تولید داخل مجبور به واردات هستیم.

 

قبلی ساخت تایفون ویبره 125*60 و پوستگیر سایشی توسط شرکت آسیاب ماشین
بعدی چرا ابزارهای بورس برای رسیدگی به اعتراض کارخانجات آرد کارآمد نیست؟

۲ دیدگاه

  1. ۱۳۹۸-۰۲-۰۳
    پاسخ

    سلام وتشکر بابت نشر خبر موفق باشید

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.