نصب صحیح ماشین‌آلات ظرفیت تولید کارخانجات را افزایش می‌دهد

مدیرعامل گروه صنعتی هاردمتال مطرح کرد

گروه صنعتی هارد متال یکی از شرکت‌های ایرانی تولیدکننده قطعات یدکی و ماشین‌آلات کارخانجات آرد، دام و طیور است که با بهره‌گیری از دانش فنی روز، سرعت، دقت، مشتری‌مداری و کیفیت قابل قبول نسبت به نمونه خارجی توانسته است نقش موثری را در جهت پیشرفت و خودکفایی صنعت ایران داشته باشد. لذا با توجه به تحریم‌ها و مشکلات کشور در زمینه تأمین ماشین‌آلات و تجهیزات، حمایت از صنعت داخلی و اعتماد به محصولات تولید کشور می‌تواند نقش به سزایی را در ارتقا تولیدات داخل داشته باشد.

مهندس جنید، مدیرعامل گروه صنعتی هاردمتال با اشاره به مقدمه فوق در خصوص سابقه فعالیت این گروه صنعتی بیان کرد: با توجه به مشکلات فراوان کارخانجات آرد برای نصب ماشین‌آلات خارجی و نامناسب بودن کیفیت برخی از دستگاه‌های خارجی و از سوی دیگر پتانسیل و توانایی مطلوب نیروی انسانی داخل، گروه صنعتی هارد متال فعالیت خود را در سال ۸۹ با تخریب ماشین‌آلات قدیمی و نصب تجهیزات جدید کارخانه آرد خوشه عجب‌شیر آغاز کرد و اکنون با گذشت حدود ۱۰ سال از فعالیت خود با ساخت و نصب دستگاه‌هایی مانند تایفون، کمک والس، بالابر، فیلتر جت، فیدر و …. توانسته است سهم خوبی را در این بازار به خود اختصاص دهد.

وی با اشاره به شرکت نیروهای متخصص گروه هارد متال در نمایشگاه‌های مختلف برای به روزرسانی اطلاعات و نمونه‌برداری از دستگاه‌های مطرح شرکت‌های ایتالیایی و سوئیسی در جهت ارتقا دانش فنی گروه بیان کرد: گروه مجرب هارد متال با دریافت آموزش‌های لازم و کسب گواهی‌نامه‌های بین‌المللی خدمات قابل قبولی را در زمینه نصب ماشین‌آلات و تجهیزات خارجی به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

 

مهندسی معکوس دستگاه‌های خارجی و ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات با نقشه کامل‌تر

مهندس جنید ادامه داد: گروه صنعتی هاردمتال با توجه به عدم تناسب ماشین‌آلات خارجی با نیازهای کارخانجات کشور، اقدام به مهندسی معکوس دستگاه‌های خارجی و ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات با نقشه ساخت کامل‌تر،  متناسب با نیاز داخلی و کارامدتر کرده است. به گونه‌ای که اکنون علاوه بر نصب ماشین‌آلات داخلی و خارجی در نقاط مختلف کشور به تولید ماشین‌آلات، طراحی، دیاگرام، تعمیرات، راه‌اندازی دستگاه‌های آردسازی و سیلو نیز می‌پردازد.

وی در خصوص مزیت دستگاه‌های ساخت گروه هاردمتال در مقایسه با نمونه خارجی آن گفت: دستگاه‌های تولیدی هاردمتال شاید ظاهر زیبایی مانند دستگاه‌های خارجی نداشته باشند؛ اما از کیفیت و مقاومت مطلوبی نسبت به نمونه خارجی خود برخوردار هستند و گروه تحقیق و توسعه هارد متال با بررسی گزارش‌های آماری تولیدات خارجی و ایرادات دستگاه‌های ایرانی به دنبال به روزرسانی‌ مداوم تولیدات گروه هستند.

نصب نادرست ماشین‌آلات سبب کاهش پتانسیل تولید می‌شود

مهندس جنید نصب ماشین‌آلات و تجهیزات را مهمترین دغدغه کارخانجات آرد در  بخش تجهیزات دانست و افزود: تامین و خرید ماشین‌آلات فرآیند دشواری نیست چراکه حدود ۲۰ شرکت بزرگ در این عرصه در حال فعالیت هستند. لذا کارخانجات آرد با وجود بهره‌گیری از بهترین دستگاه‌ها در صورت عدم آشنایی با کار نصب و دیاگرام با مشکل مواجه می‎‌شوند. به گونه‌ای که نصب نادرست یک دستگاه منجر به کاهش ظرفیت تولید دستگاه می‌شود.

وی در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر تامین تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز اظهار کرد: با وجود تولید برخی از ماشین‌آلات در داخل کشور، بسیاری از قطعات جانبی مانند بلبرینگ، یاتاقان، پیچ و مهره و … مستلزم واردات از خارج از کشور است و کاستی‌های صورت گرفته در این بخش منجر به کاهش کیفیت محصول تولیدی و سرعت انجام آن شده است که با این وجود از طریق برقراری کانال‌های ارتباطی مختلف با فروشندگان، تعدادی از اقلام مورد نیاز خود را با قیمت‌های گزاف تهیه کرده‌ایم. البته ایران دارای شرکت بلبرینگ‌سازی، تحت نمایندگی KFC آمریکا است که نبود مواد اولیه و تکنولوژِی جدید فعالیت آن را با مشکلاتی مواجه کرده است.

 

 

قبلی کارخانجات صنایع غذایی تا چه میزان از تجهیزات آزمایشگاهی استاندارد استفاده می کنند؟
بعدی گذری بر تحول و پیشرفت ماشین آلات آردسازی کشور ترکیه

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.